Reklama

Niedziela Kielecka

Caritas kielecka pomaga bezdomnym na dworcach

Twój wybór

„Twój wybór – zmniejszenie skali bezdomności na dworcach kolejowych oraz w ich otoczeniu” to nazwa programu, który od czerwca do grudnia 2015 r. realizuje Caritas Diecezji Kieleckiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siedem dworców kolejowych w województwie świętokrzyskim i jeden w małopolskim zostało objętych programem. Bezdomni mogą otrzymać żywność, środki czystości oraz skorzystać z działań wspierających proces stabilizacji życiowej, do których należą m.in. tzw. mieszkania wspierane.

– Dworce tradycyjnie stanowią schronienie dla osób bezdomnych, szczególnie w okresie jesieni i zimy, dlatego Caritas kielecka realizuje projekt mający na celu zmniejszenie skali bezdomności w okolicach dworców, ale także pomoc osobom bezdomnym w funkcjonowaniu w społeczeństwie – informuje ks. dr Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i realizowane w partnerstwie z PKP SA.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działaniami wspierającymi zostały objęte dworce w: Kielcach, Jędrzejowie, Kozłowie, Sędziszowie, Włoszczowie, Skarżysku-Kamiennej oraz w Miechowie (Małopolskie). Osoby bezdomne przebywające w przestrzeni publicznej mogą otrzymać bezpłatnie żywność, odzież, środki czystości. Mogą również m.in. skorzystać z pomocy prawnika, doradcy zawodowego czy psychologa.

Reklama

W ramach projektu przewidziane jest dodatkowo utworzenie ośmiu mieszkań wspieranych przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Proszowicach, w których osoby bezdomne mogą zamieszkać, ale muszą podjąć działania zmierzające do samodzielnego utrzymania mieszkań. Osiem takich mieszkań w Proszowicach już istnieje, w sumie do końca roku będzie ich 16. Nowy obiekt w Proszowicach został już przystosowany do tego celu.

Te działania to także m.in. efekt projektu „Trampolina” realizowanego we współpracy z województwem małopolskim. Do 6 miesięcy, 70-80 proc. kosztów mieszkania pokrywa Caritas, natomiast bezdomny jest zobowiązany do znalezienia w tym czasie pracy.

18 mieszkań wspieranych funkcjonuje już w Kielcach, m.in. przy Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn (od 10 lat), przy Schronisku dla Kobiet przy ul. Urzędniczej (od 2 lat) oraz w domu przekazanym przez siostry urszulanki na osiedlu Baranówek. Wszystkie mieszkania są zajęte. Osoby w nich mieszkające mają nadal wsparcie psychologa czy doradcy zawodowego, który pomaga odnaleźć się w sytuacji względnej stabilizacji zawodowej i na rynku pracy.

Jak informuje ks. Słowik, część mieszkań w schroniskach prowadzonych przez Caritas także spełnia do pewnego stopnia funkcję mieszkań wspieranych, np. w Morawianach czy w Świniarach. Wskutek przebudowy szkoły Piasku Wielkim powstaną mieszkania chronione (dla niepełnosprawnych, choć niewykluczone jest połączenie z ofertą dla bezdomnych). Inicjatywa obejmuje także Kidów.

Od października do grudnia, w czasie nasilenia obecności bezdomnych na dworcach i w okolicach, pojawią się tam patrole streetworkerów, których zadaniem jest wyszukiwanie bezdomnych i udzielanie im niezbędnych informacji o możliwościach uzyskania pomocy.

Reklama

Bezdomność często wiąże się z bezrobociem. Warto wspomnieć, że 20 bezrobotnych kielczan może znaleźć zatrudnienie dzięki pomocy Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy mogą skorzystać osoby, które posiadają zaświadczenie z Miejskiego Urzędu Pracy o statusie osoby bezrobotnej.

Odbywają one czteromiesięczne szkolenie, podczas którego mogą skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, psychologa, księgowej czy doradcy prawno-biznesowego. Przewidziano także warsztaty aktywizacji zawodowej, szkolenia z zakresu komunikacji interpersonalnej, kurs podstawowej obsługi komputera i Internetu oraz warsztaty na temat prowadzenia działalności gospodarczej.

Po zakończeniu szkolenia Caritas pomoże im znaleźć pracę. Część będzie współpracować z Centrum Integracji Społecznej, inni oddelegowani zostaną na staż z gwarancją zatrudnienia lub do prac społecznie użytecznych. Chętni będą mogli otrzymać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Projekt współfinansowany jest z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

2015-10-15 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z dedykacją dla mam i dzieciaków

Niedziela sosnowiecka 19/2018, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

koncert

Dzień Matki

Archiwum Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu

Już tylko 2 tygodnie dzielą nas od niezwykłego koncertu charytatywnego z cyklu „Gramy dla mamy”, który odbędzie się 28 maja o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu przy ulicy Wawel 2. To już 7. edycja wydarzenia, które wrosło w mapę kulturalną stolicy Zagłębia, a nad organizacją którego czuwa Caritas Diecezji Sosnowieckiej na czele z jej dyrektorem ks. Tomaszem Folgą. Po występach takich gwiazd, jak Golec uOrkiestra, Krzysztof Krawczyk czy Bodo Cafe przyszedł czas, by posłuchać Eleni – polskiej piosenkarki pochodzenia greckiego.
CZYTAJ DALEJ

USA: od 1991 r. zamknięto 70 proc. klinik aborcyjnych

2025-12-30 11:40

[ TEMATY ]

aborcja

Stany Zjednoczone

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Jak wynika z najnowszego raportu Operation Rescue, tylko w mijającym roku zamknięto w Stanach Zjednoczonych 54 placówki, wykonujące aborcje. To największa liczba od 2022 r., która wpisuje się w długofalowy trend. Bowiem od 1991 r. z mapy klinik aborcyjnych w USA zniknęło już 70 proc. tych placówek.

Aż 36 spośród 54 zamkniętych w tym roku klinik i przychodni aborcyjnych w Stanach Zjednoczonych, związanych było z Planned Parenthood, największą instytucją, promującą w kraju dostęp do aborcji. Jak podkreślił prezes Operation Rescue, Troy Newman, cytowany przez portal Zenit, liczby te są dowodem „bardzo złego roku dla Planned Parenthood, ale zarazem wyjątkowego dla nienarodzonych”. Ekspert podkreslił również bezpośredni wpływ zamykania klinik na ratowanie życia nienarodzonych dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Bp Wołkowicz: zapraszam do Łodzi na Europejskie Spotkanie Młodych Taizé 2026

2025-12-30 21:00

[ TEMATY ]

Taize

archidiecezja łódzka

Taizé w Łodzi

ks. Paweł Kłys

Europejskie Spotkanie Młodych w Łodzi

Europejskie Spotkanie Młodych w Łodzi

Jak poinformowali nas Bracia z Taizé, w przyszłym roku Europejskie Spotkanie Młodych Taizé odbędzie się w naszym pięknym mieście, w Łodzi.

Pragniemy Was wszystkich bardzo serdecznie zaprosić do tego cudownego miasta, które znajduje się w centrum Polski, więc dla wszystkich będzie łatwo dostępne. Cieszymy się, że będziemy mogli Was tutaj gościć, bo nasze miasto, jak dobrze wiemy, charakteryzuje się żywą różnorodnością kultur.  
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję