Reklama

Niedziela Sandomierska

Jubileusz Chrztu każdego z nas

Świętowanie 1050. rocznicy Chrztu Polski w naszej diecezji rozpoczął bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z bp. Edwardem Frankowskim, licznymi kapłanami i przedstawicielami wiernych ze wszystkich parafii oraz wspólnot, ruchów i stowarzyszeń. W bazylice katedralnej odprawiono Mszę św. połączoną z pierwszymi Nieszporami Adwentu.

Reklama

Biskup Nitkiewicz mówił w kazaniu o początkach chrześcijaństwa na polskiej ziemi. Podkreślił rolę, jaką w chrystianizacji Polski odegrał klasztor benedyktyński na Świętym Krzyżu. – Pośród mroków pogaństwa zajaśniało światło. To był początek nowej cywilizacji przewyższającej wszystkie inne, bo opartej na miłości Boga i człowieka – podkreślał bp K. Nitkiewicz. Zaapelował także do kapłanów i wiernych o pielęgnowanie chrześcijańskiej spuścizny narodu. – Wydaje się, że ostatnimi czasy trwonimy w zatrważającym tempie nasze bezcenne duchowe dziedzictwo. Zmiana sposobu życia, spowodowana postępem technicznym i laicyzacją, przyczyniła się do utożsamiania wiary z obrzędowością, z Kościołem w roli instytucji usługowej. Uroczyste nabożeństwa z okazji świąt narodowych, spotkania opłatkowe, które rozpoczną się lada moment, a nawet obecność krzyży w szkołach oraz instytucjach publicznych są niewątpliwe wyrazem przywiązania milionów Polaków do chrześcijańskiej tradycji. Sami jednak wiemy, że deklarowana wiara nie zawsze wpływa na nasze poglądy i postawę. Dlatego nie wiadomo jak długo ostaną się nawet te formy religijnej obrzędowości. Środowiska liberalne i skrajnie lewicowe, mające znaczący wpływ na środki masowego przekazu, coraz śmielej domagają się usunięcia religii z przestrzeni publicznej. Pod hasłami neutralności światopoglądowej i rozdziału Kościoła od Państwa dążą w praktyce do ateizacji społeczeństwa. Nie brakuje niestety katolików, którzy ulegają tej propagandzie, szkodliwej dla człowieka i dla całego narodu. Obchodzona uroczyście 1050. rocznica Chrztu Polski jest dobrą okazją do sporządzenia „raportu o stanie naszej wiary” w wymiarze indywidualnym, parafialnym, diecezjalnym i narodowym. Takim tytułem opatrzył kiedyś wywiad z kard. Josephem Ratzingerem, włoski pisarz Vittorio Messori. Potrzebujemy podobnej refleksji, bardziej duchowej niż statystycznej, aby zrozumieć gdzie jesteśmy i co mamy czynić. Skarb wiary otrzymany od przodków, powinien być przecież pomnażany ku pożytkowi wszystkich, zgodnie z ewangeliczną przypowieścią o talentach. Ma w jeszcze większym stopniu kształtować nasze wzajemne relacje, kulturę a także podejście do innych narodów – mówił Hierarcha do zebranych w sandomierskiej bazylice.

Znakiem zewnętrznym rozpoczęcia Roku Jubileuszowego 1050. rocznicy Chrztu Polski były trzymane przez przedstawicieli wszystkich parafii świece, które będą płonąć w każdej parafii przez cały rok. Po homilii Biskup Ordynariusz poświęcił te świece, które od następnego dnia płonęły już w kościołach całej diecezji.

2015-12-10 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Źródło największej miłości

Niedziela Ogólnopolska 23/2019, str. 50

[ TEMATY ]

jubileusz

Małgorzata Czekaj/Niedziela

Wśród nagrodzonych znaleźli się dr Wanda Półtawska i dr n. med. Rafał Michalik (oboje siedzą)

Wśród nagrodzonych znaleźli się
dr Wanda Półtawska i dr n. med. Rafał Michalik
(oboje siedzą)

Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka otrzymali w Krakowie znani obrońcy życia i godności człowieka: dr Wanda Półtawska, dr n. med. Rafał Michalik, prof. Alicja Grześkowiak, Teresa Król oraz ci, o których wiemy mniej, ale którzy na co dzień z całego serca kochają życie: rodzice trojga dzieci, w tym Karola, chłopca z niepełnosprawnością

Nagrody, które od tej pory będą wręczane co roku, przyznano podczas jubileuszowej gali z okazji 20-lecia Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Uroczystość okazała się wspaniałym, radosnym świętowaniem życia.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję