Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Inauguracja Roku Jubileuszowego 1050. rocznicy Chrztu Polski

Niedziela zamojsko-lubaczowska 50/2015, str. 1

[ TEMATY ]

jubileusz

Chrzest Polski

Ks. Krystian Bordzań

Jubileuszowe świece, które zapłoną w kościołach diecezji

Jubileuszowe świece, które zapłoną w kościołach diecezji

Początek nowego roku liturgicznego niesie ze sobą szereg wydarzeń i nowych inicjatyw. Tegoroczna pierwsza niedziela Adwentu, która rozpoczęła w Kościele nowy rok liturgiczny, przyniosła ze sobą zapowiedzi wielkich rocznic, które będą obchodzone w większym lub mniejszym wymiarze.

Wydarzeniem wpisującym się w nowy rok liturgiczny i godnym uwagi jest 1050. rocznica Chrztu Polski. O tym wydarzeniu pisali polscy biskupi w liście, który odczytywany był wiernym w Uroczystość Chrystusa Króla. „W 966 r. Mieszko I przyjął chrzest jako człowiek wolny. Chociaż został on udzielony pojedynczej osobie, to przecież dał początek wspólnocie z innymi osobami ochrzczonymi. Myśląc o konsekwencjach chrztu Mieszka, możemy mówić o „narodzie ochrzczonych”, o „chrzcie narodu”, a więc również o Chrzcie Polski. (…) Książę Mieszko I, przyjmując chrzest w 966 r., wprowadził nas w świat kultury łacińskiej i uczynił obywatelami wspólnoty ludów chrześcijańskich. Te same prawdy wiary co Mieszko, wyznajemy i my 1050 lat później” – czytamy w liście Pasterskim Episkopatu Polski.

Reklama

Uroczyste obchody Roku Jubileuszowego 1050-lecia Chrztu Polski w diecezji zamojsko-lubaczowskiej zostały zainaugurowane 28 listopada, podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu. Liturgii przewodniczył biskup diecezjalny Marian Rojek.

– Nie byłoby tego naszego spotkania, nie byłoby tej modlitwy bez tajemnicy naszego chrztu świętego. I tutaj w sposób szczególny otwieramy się na tę piękną rocznicę chrztu naszej Ojczyzny, naszego narodu i wraz z tą pierwszą niedzielą Adwentu będziemy wchodzili w szczególny czas powiązany z okresem nadzwyczajnego jubileuszu, z Rokiem Miłosierdzia – mówił do zebranych pasterz diecezji bp Marian Rojek.

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup wręczył księżom dziekanom jubileuszowe świece dla parafii w poszczególnych dekanatach. Świece te przez cały rok będą przypominać nam o wydarzeniach związanych z przeżywanym jubileuszem chrztu Polski.

Inauguracja Roku Jubileuszowego w diecezji zamojsko-lubaczowskiej otworzyła szereg inicjatyw, jakie w czasie obchodów będą odbywały się w całej diecezji.

2015-12-10 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Chrztu każdego z nas

Świętowanie 1050. rocznicy Chrztu Polski w naszej diecezji rozpoczął bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z bp. Edwardem Frankowskim, licznymi kapłanami i przedstawicielami wiernych ze wszystkich parafii oraz wspólnot, ruchów i stowarzyszeń. W bazylice katedralnej odprawiono Mszę św. połączoną z pierwszymi Nieszporami Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję