Reklama

Niedziela Przemyska

Jubileusz 15-lecia parafii Chrystusa Króla w Przeworsku

Zawierzyli Chrystusowi Królowi

W Roku Jubileuszowym 2000 została powołana najmłodsza wspólnota parafialna w Przeworsku pw. Chrystusa Króla. Nowa wspólnota została utworzona z części terytorium parafii Ducha Świętego, jej proboszczem został mianowany ks. Jan Miazga

Niedziela przemyska 4/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W biegłym roku wspólnota obchodziła jubileusz 15-lecia istnienia. Jej początki sięgają Roku Jubileuszowego 2000, gdy w Przeworsku odbywały się uroczystości związane ze zjazdem reaktywowanego Zakonu Kanoników Grobu Chrystusowego, zwanego Bożogrobcami, którzy byli duszpasterzami w parafii pw. Ducha Świętego od XIV do połowy XIX wieku. Podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika został odczytany przez ks. kanclerza Józefa Bara Dekret Metropolity Przemyskiego w sprawie erygowania parafii pw. Chrystusa Króla z dniem 15 września 2000 r.

Kaplica

Przez rok trwały przygotowania do budowy tymczasowej kaplicy przy ul. Misiągiewicza na wcześniej zakupionej działce przez parafię macierzystą. 16 września 2001 r. bp Adam Szal odprawił polową Mszę św. i dokonał poświęcenia drewnianego krzyża i placu. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń rozpoczęto budowę kaplicy oraz budynku administracyjno-mieszkalnego. Dzięki zaangażowaniu wielu osób – ich pracy fizycznej na budowie, modlitwie i ofiarach duchowych, a także materialnych już 13 grudnia odprawiono pierwszą Eucharystię, a w III niedzielę Adwentu, tj. 16 grudnia 2001 r. Metropolita Przemyski dokonał poświęcenia kaplicy parafialnej. Od tego dnia Msze św. były odprawiane o godz. 8.30, 11.30 i 18.00 w niedzielę, a w dni powszednie także o godz. 18. Nowa parafia ze wzruszeniem przeżywała pierwsze święta Bożego Narodzenia, Wielki Post i Wielkanoc. Nowy rok to czas wykończenia budynku mieszkalnego, w którym od końca czerwca zamieszkał Ksiądz Proboszcz i pierwszy wikariusz parafii ks. Tadeusz Zagaja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół żywy

Od początku zaczęły powstawać wspólnoty dziecięce i młodzieżowe (schole, oazy i ministranci oraz lektorzy), a także grupy dorosłych (Caritas, Akcja Katolicka, chór parafialny, kręgi Domowego Kościoła, redakcja gazetki parafialnej), które gromadziły się w salce obok zakrystii. Nie zabrakło też Róż Różańcowych różnych kategorii wiekowych. W kolejnych latach powstały Wpólnota Krwi Chrystusa oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Gloria”.

Reklama

Najmłodszą, a zarazem najliczniejszą grupą parafialną jest Odnowa w Duchu Świętym, która powstała w 2011 r. W jej skład wchodzi diakonia muzyczna. Cały czas trwa budowa duchowego Kościoła, do którego przyczyniają się spotkania opłatkowe dla wszystkich grup parafialnych, wieczory kolęd i pastorałek, parafialna procesja eucharystyczna, nabożeństwa fatimskie, wieczory uwielbienia, koncerty charytatywne, a także nowenny (wtorek – do św. Józefa, środa – do Matki Bożej, piątek – do Miłosierdzia Bożego). Integracji, zabawie i rozrywce sprzyjają również festyny, które odbywają się dwa razy do roku. Parafia przeżywała również peregrynację Ikony Jasnogórskiej w 2003 r., gościła młodzież XIII Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej (w 2006 r.).

Budowa kościoła

W czerwcu 2004 r., w obecności Księdza Dziekana została uroczyście zaprzysiężona parafialna rada duszpasterska – sekcja budowlana, która zajęła się poszukiwaniem projektu świątyni. Na obrzeżach Mielca znaleziono nowo wybudowany kościół, którego projekt po pewnych modyfikacjach został zaakceptowany. W maju 2005 r. rozpoczęto wykonanie fundamentów wraz z wszelkimi pracami niezbędnymi w tym zakresie. Prace budowlane postępowały i mury świątyni rosły z roku na rok. Środki finansowe pochodziły z ofiar wiernych i kwest w parafiach archidiecezji, dokąd wyjeżdżali parafianie z Księdzem Proboszczem. Rok 2010 był szczególnym w życiu wspólnoty. Prace budowlane zakończone zostały przykryciem dachu świątyni i budynku parafialnego, a obiekty wykończono w stanie surowym. Był to również czas Jubileuszu 10-lecia parafii połączony z wizytacją kanoniczną i wmurowaniem kamienia węgielnego przez metropolitę przemyskiego abp. Józefa Michalika. Wydarzenie miało miejsce w niedzielę 26 września – wtedy po raz pierwszy sprawowano Eucharystię w nowym kościele. Odtąd uroczystości, podczas których gromadziła się większa liczba wiernych, odprawiane były w miarę możliwości w nowej świątyni (np. pasterka, Triduum Paschalne).

Reklama

Równocześnie cały czas były prowadzone prace wykończeniowe w kościele (tynkowanie ścian, szpachlowanie sufitu, wylewki). Od roku 2012, po zasięgnięciu opinii rady parafialnej, Ksiądz Proboszcz postanowił sprawować kult tylko w nowym kościele ze względu na przestrzeń i miejsce, którego brakowało w małej kaplicy. Aby zapewnić godne warunki modlitwy w miesiącach zimowych, w pierwszej kolejności wykonano ogrzewanie podłogowe i zakupiono piec centralnego ogrzewania.

W Roku Wiary (2012) w listopadzie parafia przeżywała misje święte i peregrynację krzyża papieskiego. Marzec 2013 r. to czas Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Przeworsku. Świątynia pw. Chrystusa Króla została kościołem stacyjnym goszczącym wówczas licznie zgromadzoną młodzież.

Jubileusz parafii

Od roku 2014 rozpoczęły się przygotowania do jubileuszu 15-lecia parafii. Został wykonany projekt ołtarza głównego (figura Chrystusa Króla oraz tabernakulum). Po zatwierdzeniu przez władze kościelne, projektant i jednocześnie artysta Józef Powroźnik przystąpił do pracy. W październiku wierni ujrzeli czterometrową figurę Chrystusa Króla wyrzeźbioną w drzewie lipowym i tabernakulum w kształcie promiennego serca.

W niedzielę 22 listopada 2015 r., w liturgiczne Chrystusa Króla, parafia przeżywała odpust połączony z jubileuszem 15-lecia. Sumie odpustowej przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik, wraz z nim koncelebrowali dziekani przeworscy – ks. Zenon Ruchlewicz i ks. Tadeusz Gramatyka, księża rodacy, proboszczowie okolicznych parafii oraz byli wikariusze, a także gospodarz parafii proboszcz ks. Jan Miazga. Po powitaniu przez wiernych i Księdza Proboszcza, Ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia figury Chrystusa Króla i tabernakulum. W homilii Metropolita Przemyski zaznaczył, że warto zawierzyć się Chrystusowi Królowi i uczynić Go królem naszych serc, oddając je w całości Bogu. Podkreślił również, że królestwo Chrystusa jest to królestwo prawdy o nas samych i o Bogu.

Po zakończeniu nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, podczas którego modlono się Litanią do Chrystusa Króla, odmówiono również Akt Poświęcenia Rodzaju Ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Na koniec Ksiądz Arcybiskup udzielił uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Posługę muzyczną pełnił zespół muzyczny „Mocni w Duchu” z Łodzi, który również wspierał o. Remigiusza Recława SJ prowadzącego rekolekcje parafialne przygotowujące wiernych do tego wydarzenia.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na pielgrzymkowym szlaku

Dnia 19 czerwca 50-osobowa grupa wiernych z parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu wyruszyła autokarem na pielgrzymkowy szlak. Uczestnikiem i duchowym opiekunem był proboszcz ks. prał. Stanisław Majewski. Nawiedziliśmy barokowe sanktuarium Jezuitów w Piotrkowie Trybunalskim z obrazem Matki Bożej Trybunalskiej, Pani Pocieszenia. W radomskiej, neogotyckiej katedrze do refleksji skłonił nas grobowiec bp. Jana Chrapka. Parafianie z toruńskiego sanktuarium Miłosierdzia Bożego pamiętają Pasterkę odprawianą przez Biskupa Jana w 1999 r. pod gwiazdami, bo kościół w budowie nie miał jeszcze dachu. Pobyt w Radomiu zakończyliśmy spacerem pod pomnik pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich. W Kałkowie-Godowie w centralnym ołtarzu kościoła króluje kopia obrazu Matki Bożej z sanktuarium licheńskiego. Golgota kryje pamiątki polskiej martyrologii z okresu II wojny światowej i lat powojennych. Działają tutaj hospicjum, ośrodek rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych, dom seniora.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież spotkał się z ojcami, których córki zginęły w wyniku wojny w Ziemi Świętej

2024-03-27 12:01

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

papież Franciszek

Pro Terra Sancta

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Franciszek przypomniał historię Bassama Aramina i Ramiego Elhanana, Izraelczyka i Araba, których córki w wieku 10 i 13 lat zostały zabite podczas toczącej się wojny w Ziemi Świętej. Nieco więcej wiadomości na ten temat przekazał Salvatore Cernuzio z Radia Watykańskiego.

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie – INSTYTUT NIEDZIELA- FUNDACJA INSTYTUT MEDIÓW zachęcają do wsparcia specjalnej zbiórka dla chrześcijan z Strefie Gazy.

CZYTAJ DALEJ

Wspaniałe świadectwo wrażliwości liturgicznej

2024-03-28 12:37

[ TEMATY ]

Msza Wieczerzy Pańskiej

parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze

procesja z darami

Archiwum parafii

Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Parafia wprawdzie niewielka, ale zaangażowanie i hojność wiernych – bardzo duże. Parafia św. Stanisława Kostki to zielonogórski fenomen. W tym roku na procesję z darami na Mszę Wieczerzy Pańskiej uzbierano tam ogromną sumę, a w samą procesję zaangażowało się ponad 200 osób!

- Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii, bardzo związana z tym jak mocno stawiamy na liturgię i na edukację liturgiczną wszystkich wiernych – mówi Iwona Szablewska, wiceprzewodnicząca duszpasterskiej rady parafialnej i precentorka. - Jesteśmy bardzo małą parafią jak na realia Zielonej Góry, bo liczymy 3,5 tys. mieszkańców, a do kościoła w niedzielę na Mszę św. regularnie przychodzi 400 osób. W procesję z darami w tym roku zaangażowało się 250 osób. To ponad 70 rodzin, co daje nam 150 osób, i kolejne 100 osób, niepowtarzalnych, to ci, którzy są we wspólnotach. Zwyczaj jest taki, że w ciągu roku przyglądamy się, co jest tak naprawdę potrzebne jeszcze do sprawowania liturgii, a że jesteśmy młodą parafią „na dorobku” to wiele rzeczy nam brakowało, więc zawsze staramy się ustalać priorytety z proboszczem i służbą liturgiczną – podkreśla pani Iwona. Dodaje, że we wszystkim ważna jest też transparentność, by ofiarodawcy mieli świadomość, na co i w jaki sposób zostały rozdysponowane pieniądze. - W procesję z darami czynnie zaangażowało się 62,5% parafian. To wspaniałe świadectwo wrażliwości liturgicznej, dbania o jej piękno – to wszystko dla naszego Pana Jezusa Chrystusa – mówi Iwona Szablewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję