Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrków Trybunalski

Zapomniany obraz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny

Niedziela łódzka 10/2016, str. 4

[ TEMATY ]

obraz

Archiwum parafii

Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny z kościoła farnego

Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny z kościoła farnego

Przypatrując się różnym miejscom, leżącym na terenie dzisiejszej archidiecezji łódzkiej, wydobywamy z dziejów chrześcijaństwa w Polsce nie tylko historie budowli, zabytków, ale przede wszystkim modlącego się ludu. W czternastowiecznym kościele farnym św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim – o którym niedawno była wzmianka w ramach cyklu o 1050. rocznicy Chrztu Polski – znajduje się obraz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, który, według tradycji, został podarowany przez królową Bonę. Według przekazów, obraz ten „cudami zasłynął podczas wojen szwedzkich, kiedy nad farnym kościołem widziana była postać Najświętszej Maryi Panny, która Szwedów trwogą napełniała”. Miało to miejsce w 1655 lub 1657 r. Po tych wydarzeniach do Piotrkowa przybyła w 1659 r. komisja kościelna pod przewodnictwem bp. Wojciecha Grabowskiego, w celu zbadania doznanych tam łask. Po przesłuchaniu zaprzysiężonych naocznych świadków spisano 58 cudów i uznano je za autentyczne. Wówczas administrator archidiecezji gnieźnieńskiej wydał dekret ogłaszający obraz cudownym. Dziś może mało się słyszy o tym wizerunku, bo akurat Piotrków ma szczęście do Matki Bożej. W sąsiadującym z farą kościele Księży Jezuitów jest cudowny obraz Matki Bożej Trybunalskiej ukoronowany przez papieża Benedykta XVI, a nieco dalej, w kościele Ojców Bernardynów, także jest ukoronowany obraz Matki Bożej Pocieszenia, zwanej Piotrkowską. Tę koronował abp Władysław Ziółek koronami poświęconymi przez św. Jana Pawła II. Z okazji jubileuszu chrześcijaństwa w Polsce na nowo można odkryć i ten obraz królowej Bony uznany niegdyś za cudowny.

2016-03-03 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: „milenijna suknia” po pół wieku znowu na Obrazie Matki Bożej

[ TEMATY ]

obraz

BOŻENA SZTAJNER

Wyjątkowa suknia „milenijna” zwana też „sukienką Tysiąclecia”, świadek wydarzeń z 1966 roku, zdobi od dziś Cudowny Wizerunek Matki Bożej. Na Jasnej Górze zakończyła się doroczna konserwacja obrazu. Dzięki specjalnym zabezpieczeniom stan świętej Ikony, jak na jej „sędziwy” wiek, jest bardzo dobry.

Inicjatorami wykonania nowej sukni na Tysiąclecie Chrztu Polski byli paulini, ale projektowi patronował Prymas kard. Stefan Wyszyński, który ją poświęcił przy udziale abpa Karola Wojtyły 3 maja 1966 r. Dziś Obraz zdobią także korony św. Jana Pawła II podarowane dzień przed jego śmiercią.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Komentując pierwszy raport Komisji ks. Studnicki wyraził jednocześnie "rozczarowanie wprowadzaniem przez przedstawicieli Komisji w błąd opinii publicznej co do zjawiska wykorzystania seksualnego w środowisku duchownym, jak również gotowości i intencji Kościoła katolickiego w Polsce do współpracy z Komisją".

CZYTAJ DALEJ

Papieski astronom: turystyka kosmiczna wymaga większej troski o cały kosmos

2021-07-30 18:23

[ TEMATY ]

Watykan

astronom

Vatican Media

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Rozwijająca się turystyka kosmiczna wymaga wprowadzenia specjalnych międzynarodowych zasad troski o przestrzeń kosmiczną – uważa główny astronom Watykanu, brat Guy Consolmagno SJ.

Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził m.in., że brakuje obecnie niezbędnych regulacji dotyczących zyskujących coraz większą popularność komercyjnych lotów kosmicznych. Ostatnio z zainteresowaniem obserwowano prywatne wyprawy w kosmos, np. założyciela Amazona Jeffa Bezosa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję