Reklama

Wiadomości

27-31 lipca 2016 – Ojciec Święty w Polsce

Kraków – spotkanie z młodzieżą świata
Jasna Góra – narodowa Msza św. z papieżem Franciszkiem

W komunikacie Stolicy Apostolskiej, który 12 marca 2016 r. w sali okna papieskiego w krakowskiej Kurii Metropolitalnej przekazał dziennikarzom kard. Stanisław Dziwisz, napisano: „Z okazji najbliższego Światowego Dnia Młodzieży, który będzie obchodzony w Krakowie, oraz na zaproszenie najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej i polskich biskupów, Jego Świątobliwość Papież Franciszek uda się z pasterską wizytą do Polski w dniach od 27 do 31 lipca 2016 roku”.

W środę 27 lipca o godz. 14 samolot linii Alitalia z papieżem Franciszkiem na pokładzie wystartuje z rzymskiego lotniska Fiumicino, by ok. godz. 16 wylądować na lotnisku im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Tam odbędzie się ok. 15-minutowa ceremonia powitania Ojca Świętego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

Reklama

Oficjalne powitanie papieża Franciszka na ziemi polskiej nastąpi o godz. 17.30 na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie. Tam Ojciec Święty oraz prezydent Duda wygłoszą przemówienia.

O godz. 18 na Wawelu planowana jest kurtuazyjna wizyta Papieża u prezydenta Andrzeja Dudy.

Po zakończeniu uroczystości w katedrze wawelskiej o godz. 19 odbędzie się spotkanie Papieża z Konferencją Episkopatu Polski. Wieczorem Ojciec Święty uda się do rezydencji arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Przyjazd zaplanowano na godz. 20.15. Papież Franciszek pojawi się w oknie papieskim.

Reklama

W czwartek 28 lipca Ojciec Święty uda się helikopterem z Krakowa do Częstochowy. W duchowej stolicy Polski – w sanktuarium na Jasnej Górze będzie przez całe przedpołudnie. Przybycie do jasnogórskiego klasztoru zaplanowano na godz. 9.45. Pierwsza część tej wizyty upłynie na osobistej modlitwie Ojca Świętego przed wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej. O godz. 10.30 rozpocznie się Msza św. na wałach jasnogórskich. Uroczystość ta będzie elementem jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Pobyt papieża Franciszka na Jasnej Górze przypadnie dokładnie 25 lat od Światowych Dni Młodzieży w Polsce, które odbyły się w 1991 r. w Częstochowie. Po zakończeniu tych uroczystości papież Franciszek powróci do Krakowa.

Tego samego dnia o godz. 17.30 zaplanowano na Błoniach Krakowskich pierwsze spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą świata zgromadzoną w Krakowie na Światowych Dniach Młodzieży.

O godz. 19.15 spodziewany jest przyjazd Ojca Świętego do rezydencji kard. Dziwisza i ponowne pojawienie się w oknie papieskim.

W piątek 29 lipca o godz. 9.30 planowana jest wizyta papieża Franciszka w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W Auschwitz Ojciec Święty będzie się modlił przy tzw. Ścianie Śmierci (Blok 11) oraz w celi św. Maksymiliana Marii Kolbego. Następnie uda się pod Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu w Birkenau.

W południe papież Franciszek powróci do Krakowa. O godz. 17.30 na Błoniach będzie przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, które zgromadzi młodzież całego świata.

Wieczorem planowany jest powrót do rezydencji arcybiskupów krakowskich i pojawienie się Ojca Świętego w oknie papieskim.

W sobotę 30 lipca o godz. 8.30 papież Franciszek nawiedzi sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Najpierw będzie się modlił w kaplicy św. Siostry Faustyny, gdzie złożone są relikwie świętej. Następnie w łagiewnickiej bazylice przejdzie przez sanktuaryjne Drzwi Miłosierdzia i tam odprawi Mszę św., na którą zaproszeni są kapłani, osoby konsekrowane i klerycy z całej Polski.

Kolejnym punktem tego dnia będzie przybycie papieża Franciszka do sanktuarium św. Jana Pawła II. Tam Ojciec Święty wyspowiada pięcioro młodych ludzi.

Po południu w rezydencji arcybiskupów krakowskich Papież spożyje obiad z młodzieżą różnych kontynentów, co jest już tradycyjnym punktem Światowych Dni Młodzieży. Wieczorem tego dnia przybędzie na „Campus Misericordiae” w Brzegach pod Wieliczką – miejsce największego zgromadzenia młodych na tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży. Tam zaplanowano wieczorne czuwanie z młodzieżą.

W ostatnim dniu pobytu papieża Franciszka w Polsce – w niedzielę 31 lipca o godz. 10 na „Campus Misericordiae” rozpocznie się Msza św. rozesłania, wieńcząca Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. W południe Ojciec Święty odmówi z młodzieżą modlitwę „Anioł Pański”. Ogłosi też miejsce kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

Po powrocie do rezydencji kard. Dziwisza, o godz. 17, odbędzie się spotkanie z wolontariuszami ŚDM w krakowskiej Tauron Arena. Jednocześnie nastąpi tam spotkanie z Komitetem Organizacyjnym ŚDM i dobroczyńcami.

O godz. 18.15 na lotnisku w podkrakowskich Balicach zaplanowano ceremonię pożegnania papieża Franciszka przez najwyższe władze Rzeczypospolitej oraz przedstawicieli Episkopatu Polski i archidiecezji krakowskiej. Ojciec Święty uda się w podróż do Rzymu polskimi liniami LOT.

Przedstawiony plan wizyty Ojca Świętego w Polsce jest traktowany jako wersja robocza. Szczegółowy i ostateczny program zostanie zatwierdzony i opublikowany przez Stolicę Apostolską w późniejszym czasie.

2016-03-16 08:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Miłosierdzie ma zawsze młode oblicze" - Franciszek do młodych w Krakowie

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Mazur/Episkopat.pl

Przypadająca dziś rocznica rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie skłania do przypomnienia głównych wątków orędzia, jakie 2 milionom młodych z całego świata przekazał tam papież Franciszek.

Franciszek przyjeżdżając do Krakowa rozpoczyna - już w pierwszym swym przemówieniu do młodych na Błoniach (28 lipca) - od ukazania im prawdziwego piękna młodości, jako czasu marzeń, spotkania z Chrystusem i najważniejszych życiowych wyborów. Stawia przed nimi wysoką poprzeczkę, zachęcając do reformy otaczającego świata w kluczu wartości ewangelicznych. Podczas powitania z młodymi mówi wprost: "Nie ma nic piękniejszego niż podziwianie pragnień, zaangażowania, pasji i energii, z jaką wielu młodych ludzi przeżywa swoje życie". I stąd - wyjaśnia - w każdym z młodych, kryje się wielka, pozytywna siła, zdolna do przemiany świata. Pod jednym wszakże warunkiem, usłyszenia, otwarcia się na wewnętrzny głos, który nas ku temu zachęca. Podobnie jak Jan Paweł II ukazuje młodym, że są nadzieją dla Kościoła i współczesnego świata, że to właśnie dzięki nim świat może być lepszy.

CZYTAJ DALEJ

Poznaj niezwykły sposób na zbliżenie się do Jezusa!

2021-09-16 08:56

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Pismo Święte

lectio divina

Karol Porwich/Niedziela

Pragniesz w swojej codzienności bardziej "czuć" Boga? Zależy ci aby każdego dnia być jeszcze bliżej Jezusa? Lectio divina - oto recepta na zażyłą więź z naszym Panem!

Jedną z najstarszych metod czytania Pisma Świętego jest lectio divina. To łacińskie słowo oznacza pobożne, duchowe czytanie. Metoda znana była już w IV-V wieku naszej ery.

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję