Reklama

Z kraju i ze świata

Komentarz

Jak dać szansę życiu?

Przyzwyczailiśmy się, że piąte przykazanie Dekalogu brzmi: „Nie zabijaj!”. Oryginalny zapis tego przykazania, które po hebrajsku brzmi: „Lo tircach”, można przetłumaczyć równie dobrze jako: „Nie morduj!” (Księga Wyjścia 20, 13). Nie wystarczy jednak przełożenie tego przykazania na normy prawne, ale potrzeba przełożenia na życie.

Ostatnio wzburzyły opinię publiczną doniesienia o dziecku ze Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie, które przeżyło aborcję i pozostało bez pomocy, aż zmarło. Jednak nie tylko brak pomocy jest zamachem na życie człowieka, ale każda aborcja. W tym kontekście trzeba przypomnieć mocne słowa św. Jana Pawła II: „(...) bądźcie solidarni z życiem. Wołanie to kieruję do wszystkich moich rodaków bez względu na przekonania religijne. Do wszystkich ludzi, nie wyłączając nikogo. Z tego miejsca jeszcze raz powtarzam to, co powiedziałem w październiku ubiegłego roku: «Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości»” (Kalisz, 7 czerwca 1997 r.).

Reklama

Jeśli ktoś nie chce przyjąć dziecka, może pozostawić je w szpitalu lub anonimowo w „oknie życia”. Adresy takich „okien” są dostępne w Internecie. Dziecko, które tam trafia, otrzymuje natychmiastową pomoc medyczną, jest umieszczane w inkubatorze do czasu przyjazdu karetki. Następnie przechodzi badania w szpitalu. Uruchamiane są również procedury nadania dziecku tożsamości. Niejednokrotnie dzieci pozostawione w „oknach życia” są bardzo szybko adoptowane.

Pierwsze współczesne „okno życia” w Polsce powstało w Krakowie 19 marca 2006 r. Po dziesięciu latach takich „okien” jest w naszym kraju już ponad 50. Uratowano w nich dotąd ok. 100 dzieci. Siostry zakonne, które je często prowadzą, cieszą się z każdego dziecka, któremu rodzice pozwolili żyć.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Brazylia

W Rio de Janeiro zamordowano eksperta synodu biskupów nt. rodziny

Z rąk dwóch nieznanych sprawców zginął 9 marca br. o. Antônio Moser – franciszkanin, czołowy brazylijski teolog moralista, który był m.in. jednym z ekspertów ubiegłorocznego synodu biskupów nt. rodziny. Do zbrodni doszło rano czasu miejscowego w Rio de Janeiro. Według zeznań różnych świadków, dwaj zamaskowani zamachowcy jadący na motocyklu strzelili kilka razy do zakonnika, po czym natychmiast odjechali. Ciężko ranny franciszkanin zmarł mimo udzielonej mu pomocy.

Reklama

O. Moser miał 75 lat i należał do najwybitniejszych teologów swego kraju ostatnich dziesięcioleci, był specjalistą od bioetyki. Mieszkał w Petrópolis, w górskiej części stanu Rio de Janeiro. W dniu, w którym go zastrzelono, udawał się do São Paulo, gdzie miał uczestniczyć w programie „Em Pauta”, nadawanym przez telewizję katolicką Canção Nova, w której był prezenterem.

Zmarły był znanym w kraju prelegentem i uczestnikiem wielu konferencji naukowych, autorem licznych artykułów; napisał 27 książek i był współautorem wielu innych. Miał rozległą wiedzę teologiczną, wykładał teologię moralną i bioetykę we Franciszkańskim Instytucie Teologicznym w Petrópolis, był dyrektorem wydawnictwa „Vozes” (Głosy). Prowadził też ożywioną działalność duszpasterską w tym mieście, będąc proboszczem miejscowej parafii pw. św. Klary i dyrektorem Ośrodka Wychowawczego „Ziemia Święta”.

Wiadomość o zamordowaniu kapłana wywołała tak wielkie poruszenie wśród miejscowych mieszkańców, że burmistrz Petrópolis zarządził w mieście trzydniową żałobę.

KAI

* * *

Umysłowość współczesna, może bardziej niż człowiek przeszłości, zdaje się sprzeciwiać Bogu miłosierdzia, a także dąży do tego, ażeby samą ideę miłosierdzia odsunąć na margines życia i odciąć od serca ludzkiego.

Jan Paweł II

Krótko

• Unia Europejska porozumiała się z Turcją w sprawie przyjmowania przez Ankarę imigrantów przybywających do Grecji. Turcy otrzymają za to 3 mld euro, zażądali także przyspieszenia procesu akcesyjnego.

• Telewizja Sky News podała, że jest w posiadaniu danych 22 tys. dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego. Dotyczą one osób z 51 państw. Wykradziono je szefowi służby wewnętrznej fundamentalistycznego ugrupowania. Dziennikarzom brytyjskiej telewizji przekazał je jeden z członków tzw. Państwa Islamskiego.

• Beniamin Netanjahu – premier Izraela nie przyjął zaproszenia od prezydenta Baracka Obamy do złożenia wizyty w Waszyngtonie. Oficjalnie Netanjahu nie chce mieszać się w amerykańską kampanię wyborczą, nieoficjalnie – chodzi o kiepskie stosunki z administracją Obamy.

• Prokurator brazylijskiego stanu São Paulo wystąpił do sądu o areszt tymczasowy dla byłego prezydenta kraju Luiza Inácio Luli da Silvy. Oskarża się go o korupcję i pranie brudnych pieniędzy w państwowym koncernie naftowym Petrobras.

• Na Półwyspie Koreańskim nie słabnie napięcie. W ostatnim czasie Korea Płn. wycofała się ze wszelkich umów podpisanych z Koreą Płd. Reżim z północy kolejny raz wystrzelił rakiety balistyczne krótkiego zasięgu.

• Ropa naftowa drożeje. Od stycznia br. jej cena wzrosła o 30 proc. Zdrożały też inne surowce, m.in. złoto i miedź.

• Armia jest jedyną instytucją w Federacji Rosyjskiej, której nie dotkną cięcia budżetowe. Cały budżet Rosji zostanie zmniejszony o 5 proc.

• W Chinach trwa akcja usuwania krzyży z kościołów. Komunistyczne władze Chin niepokoi szybko rosnąca liczba chrześcijan w ich kraju. Od pewnego czasu mówi się, że wkrótce Chiny staną się najliczniejszym krajem chrześcijańskim na ziemi.

2016-03-16 08:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o pomoc dla Kościoła za wstawiennictwem dzisiejszych patronów

2021-09-16 10:38

[ TEMATY ]

modlitwa

Kościół

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Dziś w Kościele wspominamy Korneliusz i Cyprian, oboje żyli w ciągłej łączności, choć nigdy się nie spotkali.

Korneliusz był papieżem, wybranym w 251 roku, spotykającym się z wrogością ze strony dysydenckich kapłanów, jednak doświadczał wsparcia Cypriana, biskupa Kartaginy, który autorytatywnie bronił jego prawowitości. W 253 roku, podczas prześladowania za cesarza Gallusa, Korneliusz został wygnany do Civitavecchia, gdzie zmarł, natomiast Cyprian poniósł męczeństwo za cesarza Waleriana w 258 roku.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję