Reklama

Dookoła Polski

Spór o TK w Sejmie

Decyzję premier Beaty Szydło o przekazaniu opinii Komisji Weneckiej do Sejmu trzeba uznać za pokerowe zagranie. Ta inicjatywa to odpowiedź na przyjętą opinię Komisji Weneckiej w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym. – W związku z tym, że ustawa o TK była projektem poselskim, spór ten powinien być rozwiązany przy zaangażowaniu i współpracy wszystkich klubów parlamentarnych – ocenił rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Zdaniem przedstawicieli rządu, to posłowie powinni podjąć pracę nad wyjściem z politycznego sporu. Komisja Wenecka skrytykowała co prawda rząd PiS, ale także poprzedni rząd PO-PSL za działania wobec TK, oraz wskazała kompromis w tej sprawie. Przekazaniem opinii Komisji Weneckiej do Sejmu premier Szydło stworzyła opozycji możliwość zawarcia z rządem kompromisu – czyli wykonała skierowane do siebie zalecenia Komisji Weneckiej.

Reklama

Poza dyskusją jest na razie odmowa publikacji orzeczenia części sędziów TK, którzy zakwestionowali najistotniejsze przepisy znowelizowanej przez Sejm ustawy o Trybunale. Rząd RP nie może opublikować stanowiska niektórych sędziów TK, które nie jest oparte na przepisach prawa. – Ta kwestia również wymaga konsensusu – zaznacza rzecznik Bochenek. – Apelujemy do wszystkich sił politycznych w Polsce, abyśmy wspólnie na drodze dialogu rozwiązali spór.

Chcą pomocy UE

Platforma Obywatelska szuka pomocy w konflikcie z rządem za granicą. Grzegorz Schetyna – szef partii zastrzegł, że Brukselę zamierza tylko „informować o tym, co dzieje się w Polsce”, ale działania temu zaprzeczają. Europosłowie PO przygotowują i zapowiadają złożenie w Parlamencie Europejskim projektu rezolucji nt. sytuacji w Polsce, który ma odnosić się do zmian w Trybunale Konstytucyjnym, mediach publicznych i w prokuraturze, a poseł Stefan Niesiołowski wzywa UE do nałożenia sankcji na Polskę, gdzie „nie ma już demokracji”.

– Projekt rezolucji powinien być przyjęty przez PE. Powinniśmy wiedzieć, że Europa nie akceptuje łamania prawa w Polsce, łamania konstytucji, nie akceptuje tego, co robi rząd PiS przez ostatnie pół roku – zaznacza Schetyna. Natomiast europoseł PO Janusz Lewandowski dodaje, że rezolucja PE nt. Polski ma pokazać „panoramiczny obraz nadużycia władzy w Polsce”.

Reklama

Nieoficjalnie wiadomo, że politycy PO zabiegają o poparcie rezolucji potępiającej rząd PiS w różnych frakcjach PE. Do przyjęcia przez Europarlament rezolucji w sprawie Polski udało im się już namówić różne frakcje polityczne. Nieoficjalnie politycy Platformy wskazują, że poprą ją prawdopodobnie nie tylko deputowani Europejskiej Partii Ludowej, do której należy PO, ale też Socjaliści i Demokraci, Liberałowie i Demokraci, a nawet część Konserwatystów i Reformatorów, do których należy PiS.

Dzwon na ŚDM

Wsłynnej pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu odlano dzwon Miłosierdzia na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Dzwon waży 500 kg i ma metr średnicy. Ozdobiony został symbolem Światowych Dni Młodzieży oraz herbami papieża Franciszka, kard. Stanisława Dziwisza, a także papieża Jana Pawła II.

Dzwon zostanie umieszczony na „Campus Misericordiae” k. Wieliczki, obok Domu Wsparcia dla Osób Starszych i Niepełnosprawnych „Misericordiae”, który poświęci papież Franciszek podczas lipcowych ŚDM 2016. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie dzwonu odbędzie po Wielkanocy.

Pracownia Jana Felczyńskiego rocznie wykonuje ok. 100 dzwonów; niektóre ważą nawet 10 ton. W 2014 r. wykonała dzwon Jan Paweł II, który został zawieszony w Wieży Srebrnych Dzwonów katedry na Wawelu. W ubiegłym roku w Przemyślu odlano dzwon Mieszko i Dobrawa. W kwietniu zostanie on ustawiony w dzwonnicy na Ostrowie Lednickim; ma upamiętnić 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Emerytury byłych funkcjonariuszy SB

Resort spraw wewnętrznych zapowiada obniżenie emerytur byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa.

Prace nad ustawą obniżającą emerytury byłym esbekom mają się zakończyć w maju. Zmiany mogą dotyczyć ponad 20 tys. osób. Średnia wysokość wypłacanych im świadczeń to 4-6 tys. zł. Świadczenia niektórych wynoszą nawet 20 tys. zł. PiS chce, aby byli esbecy dostawali o wiele mniej.

– Dotyczy to osób, które służyły ZSRR, a nie polskim obywatelom i niepodległości. To są prawa nienależnie nabyte, z których korzystali ci ludzie przez 26 lat w wolnej, niepodległej Polsce, co jest skandalem – tłumaczy Jarosław Zieliński, wiceszef resortu spraw wewnętrznych. Obniżka ma objąć również tych, którzy na początku lat 90. ubiegłego wieku przeszli pozytywnie weryfikację w służbach po upadku PRL.

2016-03-16 08:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Zagadka księdza N.N.

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 60-61

[ TEMATY ]

historia

ksiądz

Zdjęcia: archiwum Rodzinne Jaskiewiczów

Po 80 latach udało się ustalić, kto został pochowany w anonimowym grobie na cmentarzu w Zduńskiej Woli. „N.N. Ksiądz” to kleryk Adam Jaskowski, chrystusowiec.

Przez lata na cmentarzu katolickim przy ul. Łaskiej wśród ofiar niemieckich nalotów znajdował się anonimowy grób. Tablica z napisem: „Tu spoczywa N.N. Ksiądz, który zginął podczas bombardowania przez Niemców dworca kolejowego w Zduńskiej Woli we wrześniu 1939 roku”, ciekawiła mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję