Reklama

Dziennikarze w Studium Dominicanum

Niedziela Ogólnopolska 12/2016, str. 11

Mariusz Książek

W warszawskim klasztorze Ojców Dominikanów na Służewie 12 marca br. przebywali szefowie mediów katolickich z abp. Wacławem Depo, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, oraz ks. Pawłem Rytel-Andrianikiem, rzecznikiem KEP. Redaktorzy naczelni pism katolickich oraz portalu Stacja7 zostali zaproszeni przez Studium Dominicanum – Szkołę Filozofii i Teologii im. o. Jacka Woronieckiego OP. Wraz ze słuchaczami Studium pochylili się nad tematem: „Prasa katolicka w służbie ewangelizacji i promocji dobra wspólnego”. Sprawy mediów katolickich zostały poruszone wszechstronnie: od sięgnięcia do dziedzictwa po obecność w sieci, z wykorzystaniem najnowocześniejszych zdobyczy technologicznych. Zastanawiano się nad zawartością treściową pism katolickich z ich społecznie jednoczącą rolą oraz komplementarnością. Redaktorzy zgodnie zauważali, że pismo katolickie powinno być busolą, pomagającą żyć w zgodzie z Dekalogiem. Dziennikarz katolicki ma tłumaczyć świat według klucza ewangelicznego.

Otwarcia konferencji dokonał abp Wacław Depo, który również przewodniczył Mszy św. dla uczestników spotkania. W bloku wykładowym przemawiali kolejno: Lidia Dudkiewicz („Niedziela”), ks. Mirosław Tykfer („Przewodnik Katolicki”), ks. Marek Gancarczyk („Gość Niedzielny”), o. Roman Bielecki OP („W Drodze”), ks. Henryk Zieliński („Idziemy”). Ks. Paweł Rytel-Andrianik zwrócił uwagę na wspólne formy działania pism katolickich i rzeczników kościelnych. Podkreślił znaczenie przepływu informacji od rzecznika do mediów i od dziennikarzy w stronę rzecznika. Zauważył wielkie ułatwienie w pracy mediów wynikające m.in. z tego, że biskupi są dziś znacznie bardziej dostępni niż kiedyś, nawet pod telefonami komórkowymi.

Reklama

Sporo miejsca poświęcono religijności w cyberprzestrzeni. Swoimi spostrzeżeniami na temat sztuki wykorzystania Internetu do spotkania z człowiekiem podzieliła się Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja 7. Dziennikarze zgodnie doszli do wniosku, że należy korzystać z sieci i innych narzędzi ewangelizacji, ale w porę trzeba umieć opuścić przestrzeń wirtualną, aby spotkać się z Bogiem w Jego sakramentalnych znakach, tzn. przy ołtarzu i w konfesjonale, oraz z drugim człowiekiem. Konferencja zakończyła się dyskusją panelową, którą prowadził dr hab. Krzysztof Mielcarek, prof. KUL.

Studium Dominicanum powstało na początku 2013 r. – Szkoła umożliwia poszerzenie wiedzy, aby móc swobodniej poruszać się w przestrzeni religijno-intelektualnego zmagania się wiary i rozumu – mówią jej twórcy. Cel ten jest realizowany w oparciu o program wykładów i ćwiczeń ze szczególnym uwzględnieniem myśli św. Tomasza z Akwinu. W programie są także zajęcia biblijne, patrystyczne oraz z zakresu filozofii i teologii współczesnej z szeroko rozumianą katolicką nauką społeczną Kościoła. Szkoła organizuje również konferencje naukowe, a także współorganizuje Szkołę Śpiewu Liturgicznego, której patronuje. Dyrektorem Studium Dominicanum jest o. dr Norbert Augustyn Lis OP, a wicedyrektorem – o. Marek Krysztopik OP.

* * *

Studium Dominicanum Szkoła Filozofii i Teologii im. o. Jacka Woronieckiego OP, ul. Dominikańska 2, 02-741 Warszawa

www.sd.dominikanie.pl

sd@dominikanie.pl

2016-03-16 08:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Film „Fatima” w kinach od 1 października

2021-09-09 10:15

[ TEMATY ]

film

Fatima

Materiał prasowy

Już 1 października do kin w całej Polsce trafi portugalsko-amerykański film „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach maryjnych, które dały siłę milionom chrześcijan. Według recenzentów ten obraz to jak dotąd najbardziej przekonująca adaptacja tej wyjątkowej historii.

Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach I wojny światowej. Do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych. Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani. W takich chwilach łatwo o zwątpienie i załamanie. Właśnie w tych okolicznościach troje dzieci z Fatimy - Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos - doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich jaki i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywają do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję