Reklama

Dzieje Apostolskie

Wśród komentarzy do Dziejów Apostolskich ten, autorstwa Silvano Faustiego S. I., wyróżnia się zwięzłością, prostotą i przejrzystością. Celem książki jest zachęcenie czytelnika do studiowania opisanych w Nowym Testamencie dziejów pierwszej wspólnoty.

Dzieje pokazują historię Kościoła Apostołów – jego przeżywania i konkretnego doświadczania kiedyś przez ludzi takich jak my – ze swoimi ograniczeniami, przezwyciężającymi trudności, pozwalającymi prowadzić się Duchowi Świętemu, czyniącymi dobro i głoszącymi, jak żyć Ewangelią. Nie opisują rzeczy niemożliwych, zbyt pięknych, wyśnionych, ale rzeczywistość, która ma swoje źródło i swój początek. Jest nim Królestwo Boże, czyli sam Chrystus, który w taki właśnie sposób żył. Po Jego odejściu Apostołowie napisali Piątą Ewangelię – jest nią nasze życie, które następuje po życiu Jezusa. Sprawdzenie, jak Apostołowie doświadczali w codziennym życiu tego, co Jezus uczynił dla wszystkich, może być dla nas niezwykle inspirujące.

Reklama

Dzieje Apostolskie zostały napisane zaraz po Ewangelii Łukasza, który zredagował swoją Ewangelię w latach 70.-80. po Chrystusie. Gdy mowa o Dziejach, należy powiedzieć jedną rzecz o ich autorze. Św. Łukasz, trochę tak jak my, miał dwa problemy: nie widział Jezusa – tak jak nikt z nas Go nie widział – i nawet nie spotkał nikogo, kto widział Go bezpośrednio; on zwraca się do trzeciego pokolenia, które nie tylko tak jak on nie widziało Jezusa, ale też nawet nie spotkało nikogo, kto widział Go osobiście, ponieważ naoczni świadkowie zakończyli już ziemskie życie. A zatem powstaje problem: jak zachować pamięć o Jezusie, by jej nie stracić, ponieważ jeśli utracimy historyczny wymiar Jezusa, stracimy wszystko. On jest przecież Królestwem Boga. Dlatego została napisana Ewangelia, abyśmy mieli dostęp do pamięci o Jezusie. Drugi problem: Jezus powiedział, że wkrótce powróci. Ale czas biegnie, a On nie powraca. Może więc problemem jest, że „wkrótce” Boga jest inne niż nasze „wkrótce”? I wreszcie: co to znaczy, że On się opóźnia? Co zatem powinniśmy robić w czasie obecnym? Jak mamy przeżywać naszą codzienność?

Ewangelia jest odpowiedzią na pierwszy problem: jak nie utracić pamięci o Jezusie, Dzieje Apostolskie zaś dają rozwiązanie drugiego problemu: co mamy czynić.

* * *

„Dzieje Apostolskie”. Rozdziały 1-9
Komentarz duchowy. Tom I. Silvano Fausti S.I. Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”, ul. rodzka 54, 31-044 Kraków, tel. (12) 428-32-40, www.bratnizew.pl .

2016-03-16 08:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję