Reklama

Przed ŚDM

Śladami Miłosierdzia Bożego

Kult Miłosierdzia Bożego stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków polskiej religijności na świecie. Pielgrzym, przyjeżdżając do Krakowa, za swój cel obiera przede wszystkim łagiewnickie sanktuarium. Powstający Szlak Miłosierdzia Bożego zaprasza do podążania słabiej rozpoznawalnymi śladami kultu, rozsianymi po Krakowie i jego okolicach

Światowe Dni Młodzieży stały się impulsem do stworzenia szlaku na mapie turystycznej Krakowa i okolic. Adresatem są jednak nie tylko młodzi, którzy w lipcu przyjadą do stolicy Małopolski, lecz także osoby pielgrzymujące do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w inne dni roku.

Nie tylko Łagiewniki

– Rocznie do Łagiewnik przyjeżdża ponad 2 mln osób. Ale poza Łagiewnikami jest w okolicy wiele obiektów, nie tylko sakralnych, związanych z kultem Bożego Miłosierdzia. Chcielibyśmy pokazać je pielgrzymom – wyjaśnia Joanna Zając, koordynator ds. promocji w Departamencie Komunikacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, współautorka projektu Szlaku Miłosierdzia Bożego. – ŚDM to szansa na rozwój nie tylko turystyki religijnej, ale i miejskiej, gdyż powstanie nowy szlak turystyczny. Pielgrzym-turysta, który przyjedzie na ŚDM, to osoba emocjonalnie zaangażowana w pobyt tutaj. Wskazanie mu miejsc związanych z kultem Bożego Miłosierdzia sprawi, że będzie chciał wrócić do Krakowa. I, co więcej – poleci te obiekty innym – uzupełnia Joanna Zając.

Reklama

Przewodnikami na szlaku, obok św. Siostry Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II, będą także m.in. św. Jadwiga Królowa, św. Kinga, św. Jacek Odrowąż, św. Jan Kanty, św. Maksymilian Maria Kolbe oraz św. Brat Albert Chmielowski. Trasa zostanie wytyczona przez obiekty sakralne, muzea, miejsca lokalizacji dzieł sztuki, miejsca publiczne i ulice w Krakowie, Wadowicach, Starym Sączu i Oświęcimiu. Stąd szlak jest dedykowany nie tylko dla osób przyjeżdżających do Małopolski z powodów religijnych, lecz także zainteresowanych m.in. historią zakonów, rozwojem kultu świętych, stylami architektonicznymi lub miejscami ważnymi dla historii Polski.

Plan zakłada wyróżnienie kilku tras tematycznych, których tematem przewodnim będzie np. architektura sakralna, krakowskie klasztory, relikwie świętych. Każdy przystanek na szlaku będzie zawierał tablicę z krótkim opisem miejsca i kodem internetowym.

Mapa emocji

W ramach projektu są przygotowywane przewodniki oraz strona internetowa. Witryna będzie zawierać „Emocjonalną mapę” Szlaku Miłosierdzia Bożego. – Szlakiem będą mogli przejść ludzie pochodzący z różnych kręgów kulturowych. Inny powód do radości ma np. Brazylijczyk, inny Polak. Inna jest też ekspresja wyrażania tej emocji. Na stronie internetowej znajdą się różne kategorie emocji: radość, wzruszenie, smutek, współczucie, rozczarowanie itd. Pielgrzym idąc szlakiem, może przypisać konkretną emocję do miejsca, w którym się pojawi. W ten sposób stworzymy nie tylko wielokulturową mapę emocji, ale i przestrzeń do dyskusji nad tym, co daną emocję wywołało – tłumaczy Joanna Zając.

Szlak Miłosierdzia Bożego to efekt współpracy Komitetu Organizacyjnego ŚDM w osobach Magdaleny Dobrzyniak, Joanny Zając i Marka Zająca z przedstawicielami Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Otwarcie trasy planuje się w czerwcu 2016 r.

2016-03-16 08:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Samotność w bieli, czyli zima w maju

Napisz tym razem coś o naszych górach, może przekonaj, że warto wybrać się zimą w Tatry… - mina Agnieszki składającej zamówienie na tekst sugeruje wyraźnie, że „przejadły” się jej Bałkany. - Dobra - myślę sobie - mogą być Tatry na odmianę, miłość do nich była wcześniejsza niż ta do „bałkańskiego kotła”, „włoskiego buta” czy nawet do „przysposobionej” przeze mnie Palestyny. - OK. Napiszę o zimie w Tatrach, ale żeby nie było tak do końca po Twojej myśli, to będzie opowieść o zimie w maju - odpowiadam i przewijam migawki wspomnień...

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję