Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Miłosierny wędruje po domach

Peregrynacja znaków miłosierdzia nie zakończy się wraz z wędrówką wizerunku z Łagiewnik. Jak podkreślił bp Roman Pindel w liście pasterskim na 3. niedzielę Wielkiego Postu, po zakończeniu parafialnych uroczystości peregrynacyjnych obraz Pana Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik rozpocznie wędrówkę po domach i mieszkaniach parafian – rodzin i osób samotnych. – Chodzi o to, by wizerunek z napisem „Jezu, ufam Tobie” mógł się zatrzymać u każdego, by nie ominął także tych, którzy nie dotarli do kościoła parafialnego i dotąd nie znaleźli czasu na modlitwę, a może w ogóle dawno już przestali się modlić – podkreślił bielsko-żywiecki Biskup Ordynariusz.

Reklama

Proboszcz parafii św. Marcina w Jawiszowicach ks. Henryk Zątek poinformował wiernych jeszcze w tę samą niedzielę o zorganizowaniu peregrynacji dwóch obrazów Jezusa Miłosiernego po jawiszowickiej parafii. – Peregrynację po domach rozpoczęliśmy w niedzielę 6 marca z dwóch najbardziej odległych punktów parafii. Po Sumie rodziny odebrały obrazy, modlitewniki dla rodzin oraz kronikę peregrynacji. Obraz z zamierzenia pozostaje w rodzinie przez dzień, co w rodzinach jest okazją do pobudzenia życia religijnego i modlitewnego. Następnie dana rodzina przekazuje obraz sąsiadom, o ustalonej porze, wieczorem. To z kolei okazja do ewangelizacji, życzliwości, czas do pojednania – podkreślił Ksiądz Proboszcz. Jeszcze wcześniej peregrynację obrazów podjęła także parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wieprzu.

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Bujakowie w dekanacie międzybrodzkim z początkiem marca przeżywała peregrynację znaków miłosierdzia. – Dzięki Jezusowi przebaczenie i pojednanie jest nie tylko możliwe, ale ono powinno narastać – zauważył bp Piotr Greger w Bujakowie. Tam owocem peregrynacji jest m.in. tryptyk Miłosierdzia Bożego, który odwiedzi każdą rodzinę w parafii. Wędrówka tryptyku ma się rozpocząć po Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Warto podkreślić, że w ub.r. parafia przeżywała 40-lecie konsekracji swojego kościoła, Kościół poświęcił 14 września 1975 r. metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła w obecności ks. kan. Franciszka Macharskiego – dawniejszego wikariusza w Kozach, który dojeżdżał z posługą kapłańską do Bujakowa.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus Miłosierny zawitał do domu

Niedziela sosnowiecka 50/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

obraz

relikwie

peregrynacja

Jarosław Ciszek

Podczas Eucharystii peregrynacyjnej w Będzinie-Syberce

Podczas Eucharystii peregrynacyjnej w Będzinie-Syberce

W wigilię niedzieli kończącej Rok Liturgiczny, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, 24 listopada obraz Jezusa Miłosiernego wraz z relikwiami bł. Jana Pawła II przybyły do ostatniej stacji peregrynacyjnej - świątyni Nawiedzenia NMP, sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce, by następnego dnia w rozmodlonej procesji wiernych przemierzyć drogę do swojego domu - tymczasowej kaplicy parafii św. s. Faustyny w Będzinie na Górkach Małobądzkich, gdzie pozostanie aż do czasu wybudowania nowego kościoła

W obu parafiach doba nawiedzenia miała tradycyjny przebieg i charakter. Wierni czuwali przy obrazie Jezusa Miłosiernego polecając się Jego łaskom. Przygotowani na sposób duchowy poprzez uczestnictwo w misjach peregrynacyjnych zawierzyli Bożemu Miłosierdziu całe swoje życie rodzinne oraz teraźniejszość i przyszłość wspólnot parafialnych, które tworzą. - Nasza parafia jest bardzo młoda, po raz pierwszy w swej historii przeżywała nawiedzenie. Daj Boże, aby na wzór wspólnoty na Syberce, nawiedzenie to zmieniło bieg wydarzeń, by stało się przełomem w budowaniu Domu Bożego, choć wiadomo, że czasy i realia są zupełnie inne - mówi proboszcz parafii św. s. Faustyny, ks. Jacek Sablik w nawiązaniu do dziejów parafii na Syberce i historycznego Nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1980 r.

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję