Reklama

Niedziela Częstochowska

Bóg pobłogosławił tę ziemię

13 marca br. parafia św. Rocha Wyznawcy w Rębielicach Królewskich dziękowała za srebrny jubileusz istnienia oraz za 3 lata pontyfikatu papieża Franciszka

Niedziela częstochowska 12/2016, str. 1

[ TEMATY ]

parafia

Julia A. Lewandowska

Jubileuszowa Eucharystia

Jubileuszowa Eucharystia

Świątynię w miejscu spalonego, drewnianego kościoła 125 lat temu zbudowali nasi pradziadowie jako wotum za oddalenie zarazy. Budulcem był kamień z pobliskiego wzgórza wapiennego zwanego Górą Rębielską. W tej świątyni kapłan, kreśląc znak krzyża na naszym czole, włączał nas we wspólnotę Kościoła powszechnego, tu na kolanach wypraszaliśmy i wypraszamy potrzebne łaski, umacniamy wiarę i przyrzekamy sobie miłość na dobre i złe, tu żegnamy naszych bliskich, gdy odchodzą do domu Ojca. To miejsce jest „sercem” naszej miejscowości. 25 lat temu dzięki m.in. zaangażowaniu ówczesnego proboszcza parafii św. Mikołaja, biskupa i wyznawcy, w Wilkowiecku – ks. Jerzego Mielczarka – udało się stworzyć parafię, która została wydzielona z dwóch sąsiadujących – w Wilkowiecku i Dankowie. 12 marca 1991 r. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, erygował parafię św. Rocha Wyznawcy. Tegoroczny jubileusz stał się okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu i ludziom za ćwierć wieku istnienia wspólnoty. Dziękczynną Mszę św. poprzedziły rekolekcje wielkopostne, które wygłosił ks. Robert Grohs, moderator Diakonii Krucjaty Wyzwolenia Człowieka razem z członkami tej diakonii.

Reklama

Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył abp senior Stanisław Nowak. Towarzyszyli mu w koncelebrze kapłani: ks. Jarosław Binek, pierwszy proboszcz tej parafii, aktualnie pracujący na misji na Ukrainie jako egzorcysta archidiecezji lwowskiej, ks. Mariusz Foltyński, moderator Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej, i ks. Andrzej Sewerynek, proboszcz parafii w Rębielicach Królewskich. Na Mszy św. obecni byli także księża z dekanatu kłobuckiego na czele z ks. dziekanem płk. dr. Wiesławem Korpetą, proboszczem parafii św. Marcina, biskupa i wyznawcy, w Kłobucku, ks. płk Stanisław Wróblewski, ks. kan. Henryk Dusza, proboszcz parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika, w Dankowie, ks. kan. Bogdan Blajer, dyrektor Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej im. bp. Teodora Kubiny, wcześniejsi proboszczowie tej parafii – ks. Józef Mazur, proboszcz parafii św. Rozalii z Palermo w Radziechowicach, i ks. Paweł Hadaś, proboszcz parafii św. Marcina, biskupa i wyznawcy, w Siemkowicach oraz dziekan dekanatu działoszyńskiego. Na uroczystość przybyli: Bolesław Świtała, wójt gminy Popów, Ewa Kardas-Bernaś, sekretarz gminy, Anna Szymocha-Drutowska, dyrektor Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 im. Władysława St. Reymonta w Rębielicach, lek. med. Marek Sawicki, radny powiatu w Kłobucku, Józef Macherzyński, zastępca przewodniczącego Rady Gminy w Popowie, samorządowcy, poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Rębielicach i miejscowej szkoły, Koło Gospodyń Wiejskich, a także członkowie Ruchu Światło-Życie rejonu częstochowskiego, którzy w tejże parafii przeżywali dzień wspólnoty.

Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że jubileusz 25-lecia wspólnoty parafialnej obchodzony jest w szczególnym dla Kościoła czasie pochylania się nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia. – Grzech jest przeciwko nam, ale zawsze możemy wrócić do Boga i stać się świętymi – podkreślał abp Nowak. – Gdy modlimy się, stajemy w obliczu Boga. Musimy pamiętać, że metą naszego życia jest Jezus – mówił.

Wyrazem wdzięczności parafian za te dwa wspaniałe jubileusze przypadające w Roku Świętym Miłosierdzia jest dar złożony podczas Mszy św. i poświęcony przez Księdza Arcybiskupa – kopia obrazu „Jezu, ufam Tobie!”, namalowana przez Dyrektora Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej. Po Eucharystii kapłani, goście i przedstawiciele parafii spotkali się na uroczystym obiedzie w Gminnym Zespole Szkolno-Przedszkolnym.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Milenijna wspólnota

Niedziela rzeszowska 29/2016, str. 1, 6

[ TEMATY ]

parafia

Alina Ziętek-Salwik

Wspólnota parafialna w Jasionce k. Rzeszowa 26 czerwca br. przeżywała uroczystość konsekracji kościoła, ale także 50. rocznicę powstania parafii, co wpisuje się w 1050. rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Z tej okazji została wmurowana pamiątkowa tablica tuż przy wejściu do świątyni. Była to także okazja do poświęcenia nowego budynku plebanii

Tegoroczny odpust parafialny ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jasionce miał szczególny wymiar, bo łączył kilka wydarzeń. Parafia była przygotowywana do tej uroczystości poprzez rekolekcje prowadzone przez o. Romana Bakalarza, dominikanina z Borku Starego. Niedzielna, uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza rzeszowskiego bp. Jana Wątroby rozpoczęła świętowanie jubileuszu 50-lecia parafii połączonego z konsekracją świątyni i poświęceniem plebanii. Przedstawiciel Rady duszpasterskiej Janusz Rzeszutek powitał Księdza Biskupa, wyrażając dumę, że to właśnie temu pokoleniu dane było wznosić świątynię na chwałę Boga i dla uświęcenia ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję