Reklama

Niedziela Kielecka

Młody duch Kazimierzy Wielkiej

Niedziela Palmowa od 1985 r. decyzją św. Jana Pawła II jest obchodzona jako Światowy Dzień Młodzieży i to zaangażowanie młodzieży decyduje w znacznym stopniu o jej atmosferze

Niedziela kielecka 12/2016, str. 3

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

TD

Niedziela Palmowa w Kazimierzy Wielkiej

Niedziela Palmowa w Kazimierzy Wielkiej

Ten rok, ze względu na przygotowania do ŚDM, ma wyjątkowy wymiar w całej Polsce. W diecezji kieleckiej szczególnym miejscem na mapie przygotowań jest Kazimierza Wielka, która będzie, wraz z całym powiatem, miejscem gościny dla 6-8 tys. uczestników, niezależnie od około 12 tys., których spodziewa się województwo świętokrzyskie.

Decyzja papieska

W Niedzielę Palmową 1985 r. w Rzymie zgromadziła się młodzież z całego świata. Jan Paweł II postanowił, że od tej pory młodzi powinni mieć swoje święto – obchodzony w Niedzielę Palmową Światowy Dzień Młodzieży. Odtąd w każdej diecezji gromadzi się młodzież wraz ze swoimi biskupami. Oprócz tego, co dwa lub trzy lata organizowane są spotkania o randze światowej, w których zwykle uczestniczy Ojciec Święty – w tym roku takie spotkanie odbędzie się w Krakowie. Natomiast w Kielcach w Niedzielę Palmową delegacje młodzieży wszystkich parafii diecezji spotkają się w bazylice katedralnej z bp. Janem Piotrowskim. Procesja wyruszy z kościoła akademickiego św. Jana Pawła II. Przedstawiciel każdego dekanatu otrzyma gałązkę palmy.

Palmowa w Kazimierzy

Reklama

– Co najmniej od 10 lat ulicami Kazimierzy Wielkiej przechodzi w Niedzielę Palmową procesja z palmami, w której idą wierni dwóch parafii: Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego i Miłosierdzia Bożego oraz grupy młodzieżowe – mówi ks. Janusz Mularz – dziekan i proboszcz w Kazimierzy Wielkiej. Dodaje, że w tym roku szczególnie aktywne jest Parafialne Centrum Przygotowań do ŚDM i Zespół Młodzieżowy, który przez cały Wielki Post prowadził pięknie śpiewem Drogi Krzyżowe i Mszę św. o godz. 9.00 w niedzielę.

Od kilku lat w rolę Jezusa wjeżdżającego na osiołku wciela się ks. Mariusz Rozin. – Jest to przejmujące doznanie, gdy widzi się księdza w roli Jezusa – uważa Andrzej Bienias z Kazimierzy Wielkiej. Dodaje, że wielkim przeżyciem dla niego, jako lektora z ponad 20-letnim stażem, jest możliwość czytania – jako narrator – Męki Pańskiej. – To jedyny taki dzień w roku, skrupulatnie się do niego przygotowuję – dodaje. W kazimierskiej parafii jest także ciągle podtrzymywania tradycja śpiewania Męki Pańskiej. Już kilka tygodni wcześniej księża wikariusze wraz z organistą Henrykiem Bańdurem i Tadeuszem Knopkiem ćwiczą śpiew Pasji. – Od kilku lat organizujemy także konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną – dodaje ks. Mularz.

Przygotowania do ŚDM

Jako jedyny w województwie świętokrzyskim powiat kazimierski przygotowuje się do ŚDM, wykraczając terminem poza etap diecezjalny – łącznie wydarzenie potrwa tam od 21 do 31 lipca. – Powiat kazimierski to wielka sypialnia dla uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, konieczny jest także dla nich wieczorny program w miejscach noclegów – tłumaczy Katarzyna Bernat, pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego ds. organizacji ŚDM.

Reklama

W Kazimierzy Wielkiej od 25 do 31 lipca planowane są trzy spotkania z dużą liczbą uczestników. Pierwsze – nad zbiornikiem retencyjnym, gdzie będzie głoszona katecheza ze specjalnie zbudowanej barki. Drugie spotkanie przewidziane jest na rynku w Kazimierzy, adresowane głównie do miejscowej ludności, a kolejne – w parku miejskim. Będą to katechezy głoszone przez księży biskupów – w językach, którymi będą mówili pielgrzymi.

Ponadto na rynku odbędzie się tzw. Festiwal Młodych, gdzie będą koncertowały zaproszone zespoły muzyczne. Z kolei w planach gospodarzy gminy jest pokazanie na telebimie wszystkich wydarzeń krakowskich z udziałem papieża Franciszka.

Babcine obrazy i noclegi

W samym sercu tych przygotowań jest parafia pw. Podwyższenia Krzyża w Kazimierzy Wielkiej. Już w 2015 r., w Dzień Matki rozprowadzano na ten cel kwiaty przed kościołem, na Dzień Ojca – czekoladowe ciastka. Natomiast ostatnio (13 marca) młodzież z Parafialnego Centrum ŚDM z zapałem kwestowała, rozprowadzając „Obrazki od babci”, czyli ok. stu ręcznie haftowanych obrazów igłą i muliną, które wykonała babcia jednego z księży wikariuszy. Na rok 2016 został wydany Kalendarz Dekanalny, w którym historia dekanatu została przetłumaczona na 10 języków. Wszystkie te akcje zasilają fundusze organizacyjne na ŚDM.

Ks. Michał Haśnik – koordynator przygotowań dla dekanatu kazimierskiego i kilku sąsiednich martwi się zbyt małą mobilizacją parafian w zakresie bazy noclegowej. – W dekanacie, w rodzinach znaleźliśmy na razie miejsca dla ok. 500 osób, ponadto ok. 3 tys. pielgrzymów pomieszczą kazimierskie szkoły, ale to wszystko za mało – mówi.

Na pośpiech i brak czasu

Obserwując ciągły pośpiech ludzi i brak czasu, kazimierscy duszpasterze już po raz trzeci organizują w tym roku Noc Konfesjonałów. – Przez całą noc z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę będziemy spowiadać, aby każdy, kto będzie chciał, mógł przejść przez „Bramę Miłosierdzia”, jaką jest konfesjonał. Początek spowiedzi w Wielki Piątek o godz. 22.00, potrwa aż do 8.00 rano – dodaje ks. Haśnik.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Zebrzydowska: rozpoczął się odpust Wielkiego Tygodnia

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

Bożena Sztajner / Niedziela

Nawrócenie osobiste i społeczne winno być programem życia dla wszystkich Polaków – podkreślił bp Kazimierz Górny podczas uroczystej liturgii Niedzieli Palmowej w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Emerytowany biskup rzeszowski przewodniczył Mszy św. w bazylice kalwaryjskiej. W Niedzielę Palmową rozpoczął się tam odpust Wielkiego Tygodnia i Misterium Męki Pańskiej.

Uroczystości rozpoczęły się poświęceniem palm przy kaplicy św. Rafała. Stamtąd procesja udała się do bazyliki. Po przejściu przez Bramę Miłosierdzia rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem emerytowanego biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego, z udziałem m. in. prowincjała Zakonu Braci Mniejszych o. Jarosława Kani OFM, kustosza sanktuarium o. Azariasza Hessa OFM, licznych kapłanów i tysięcy wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję