Reklama

Niedziela Legnicka

Bolesławiec

Mundurowi dla Żołnierzy Niezłomnych

Już po raz szósty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Członkowie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej „Commando” zorganizowali w Bolesławcu bieg i turniej strzelecki pod hasłem: „Dla Wyklętych 1963”, przypominając śmierć ostatniego z Wyklętych Józefa Franczaka „Lalusia”.

Wydarzenie swoim patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda, wsparcia zaś udzieliło Ministerstwo Obrony Narodowej.

Reklama

Uroczystość rozpoczęła się w bolesławieckiej bazylice maryjnej. Wszystkich przybyłych przywitał gospodarz miejsca ks. Andrzej Jarosiewicz. – Jest to ważne wydarzenie kształtujące patriotyczne postawy. Wiemy, że gdyby nie heroiczna postawa i bohaterstwo Niezłomnych, totalitarny reżim komunistyczny w Polsce, będący na usługach Sowietów, czułby się zupełnie bezkarny. Właśnie to, że chwycili za broń, nie godząc się tym samym z ustanawianym nowym porządkiem w Polsce, która miała stać się niebawem kolejną republiką sowiecką, stało się moralnym wsparciem dla narodu, dla wszystkich Polaków – powiedział ks. Jarosiewicz.

Po słowie wprowadzenia odbyła się prelekcja pt. „Żołnierze Wyklęci w walce o niepodległość Polski”, którą przeprowadził dr Jerzy Kirszak z Wrocławskiego Oddziału IPN. W prelekcji wzięli udział uczniowie 11 dolnośląskich i lubuskich szkół ponadgimnazjalnych, kształcących młodzież w klasach mundurowych, a także żołnierze jednostek 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i elewi służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.

Po prezentacji wyświetlono film upamiętniający kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc.

Reklama

Następnie w bazylice o godz. 11 została odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych. Ewangelia o darowanym długu stała się kanwą homilii ks. Andrzeja Jarosiewicza. – Ta Ewangelia o ludzkiej niegodziwości i nieuczciwości jest dla nas wszystkich przestrogą. Na takie pokłady ludzkiej nieuczciwości natknęli się bohaterscy żołnierze Armii Krajowej. Ich niezłomna postawa sprawiła, że komunistyczne bezprawie w Polsce nigdy nie czuło się bezkarne, że reżim totalitarny w Polsce nigdy nie czuł się pewny. To, że dziś cieszymy się wolnością i suwerennością jest ich wielką zasługą – mówił kaznodzieja.

Po Mszy św. z udziałem wojskowej asysty honorowej 23. Pułku Artylerii, żołnierze, harcerze, kombatanci, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy miasta zebrali się przy symbolu Polski Walczącej, by oddać hołd Żołnierzom Wyklętym – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Kolejny punkt uroczystości odbył się na placu apelowym 23. Śląskiego Pułku Artylerii, gdzie rozpoczęły się manewry, zajęcia z musztry, budowy broni strzeleckiej oraz został przeprowadzony turniej strzelecki. Odbył się także bieg „Dla Wyklętych 1963”, w którym wzięło udział 600 zawodników.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiętajmy o „Wyklętych”

Msze św., apele pamięci, konferencje, sesje, koncerty, pokazy filmów – to tylko wybrane punkty programu obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Tradycyjnie przygotowaniem obchodów zajmuje się Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który od 2011 r. jest wehikułem animującym i koordynującym uroczystości na terenie stolicy i miejscowości podwarszawskich. – Warszawa jest miastem, które w sposób szczególny – poprzez centralne uroczystości 1 marca – porwało całą Polskę. To także zasługa wielu osób, dla których bardzo ważne jest słowo „patriotyzm”, społeczników, którzy nie są obecni na pierwszych stronach gazet, a bez których nie byłoby tego dnia takim, jaki jest dzisiaj – mówi prof. Jan Żaryn, senator i przewodniczący Prezydium Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

CZYTAJ DALEJ

Zimbabwe: niezaszczepieni nie mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych

2021-09-16 14:07

[ TEMATY ]

Zimbabwe

COVID‑19

Karol Porwich/Niedziela

Władze Zimbabwe zezwoliły ma ponowne otwarcie kościołów. Jednak w obrzędach religijnych uczestniczyć mogą jedynie ci wierni, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19.

Decyzja rządu ma na celu skłonienie obywateli do przyjmowania szczepionki. Dotychczas obowiązkiem szczepień objęto urzędników i nauczycieli. Szczepienie konieczne jest również, aby móc sprzedawać na targu, korzystać z sal sportowych, pójść do restauracji i zdawać egzaminy na uczelni.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent w rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego: trudno uwierzyć, że 50 lat temu były tu ruiny (krótka)

2021-09-16 19:08

[ TEMATY ]

Warszawa

prezydent

Zamek Królewski

Wikipedia

Trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tu morze ruin; podziękowania dla tych, którzy dbają o to jedno z najważniejszych świadectw naszej kultury, są absolutnie zasadne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 50 rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

"To niezwykle ważne, jedno z najważniejszych świadectw naszej wielkiej historii, naszej tradycji, naszej kultury" - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas uroczystości jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. "Kiedy się tu wchodzi, to nie ma wątpliwości, że podziękowanie i nagrodzenie tych, którzy na co dzień dbają o tę niezwykłą spuściznę, jest absolutnie zasadne. Zamek prezentuje się pięknie. Kiedy patrzymy na niego dzisiaj, to trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tutaj tylko morze ruin" - podkreślił prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję