Reklama

Niedziela Łódzka

Historia, patriotyzm, życie

Niedziela łódzka 12/2016, str. 4

[ TEMATY ]

pasja

Archiwum JS Strzelec

Jednostka Strzelecka 4008 Łódź działa od 2000 r. Przez ten czas w mury kolejnych siedzib organizacji zawitały setki młodych ludzi. Większość nie zostawała dłużej niż kilka miesięcy. Jednak ta grupa, która odnalazła się w „Strzelcu”, potrafiła przystosować do surowej dyscypliny i poddać specjalistycznemu wyszkoleniu, została na długo. To właśnie o nich Józef Piłsudski powiedział: „Każdy może zostać do nas przyjęty, lecz nie każdy może wśród nas pozostać. Ci, którzy stali się prawdziwymi strzelcami, pozostaną nimi na zawsze”.

Dziś w jednostce działają trzy oddziały. Dwa plutony strzelców, do których należą osoby w wieku 16-24 lata oraz jeden pluton Obrony Terytorialnej, zrzeszające osoby w wieku 24+. Stowarzyszenie Jednostka Strzelecka 4008 (JS4008) jest samodzielną jednostką strzelecką, posiadającą osobowość prawną oraz status organizacji pożytku publicznego.

Biały kołnierzyk w tygodniu, kamasze w weekendy

Reklama

Strzelcy działający w łódzkiej jednostce na co dzień pracują w biurach i sklepach, uczą się w liceach i na wyższych uczelniach. Codzienną rutynę przerywają dwa razy w tygodniu.

– W środy w siedzibie jednostki na terenie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Łodzi, przy ulicy Źródłowej 52 strzelcy zapoznają się z teorią. Zajęcia praktyczne, w czasie których wprowadzamy ją w życie, odbywają się w soboty. To tak zwane zajęcia poligonowe, na które wyjeżdżamy do lasów w pobliżu miasta – mówi plutonowy ZS Dominik Tołwiński – zastępca dowódcy jednostki.

Coś więcej niż zabawa i przygoda

Oprócz szkolenia członkowie Stowarzyszenia Jednostka Strzelecka 4008 Łódź czynnie włączają się w uroczystości państwowe oraz różnego rodzaju wydarzenia o charakterze patriotycznym. Co roku 3 maja oraz 11 listopada strzelcy z łódzkiej jednostki wystawiają kompanię reprezentacyjną obecną podczas uroczystości na placu katedralnym. Zobaczyć ich można również na piknikach patriotycznych na rynku Manufaktury, a także od zeszłego roku na pikniku organizowanym przy łódzkiej katedrze. – Oprócz szkolenia wojskowego ważnym elementem działania Strzelca jest wpojenie młodym ludziom wartości związanych z historią naszego kraju i postaw patriotycznych. Włączając się w różnego rodzaju wydarzenia i inicjatywy, możemy dać coś od siebie. To odróżnia nas od np. wielu grup militarnych, wielbicieli ASG czy paintballu. To dla nas coś więcej niż zabawa – dodaje starszy strzelec ZS Mateusz Maciejewski.

W tym roku po raz pierwszy organizowany jest wiosenny nabór do kolejnego już plutonu unitarnego. Pierwsze zajęcia odbyły się 19 marca, ale oczywiście jeszcze przez kolejne dni tego miesiąca będzie można dołączyć do „unitarki”. Więcej informacji o działalności strzelców oraz naborze można znaleźć na stronie internetowej: www.JS4008.e-ngo.pl oraz na profilu na Facebooku – wystarczy wpisać nazwę jednostki.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Musical „Pasja Chrystusa”

[ TEMATY ]

pasja

Zofia Białas

W dniu 7 czerwca w Wieluńskim Domu Kultury wystąpiła międzynarodowa grupa studentów zrzeszonych w Fundacji IYF. Grupa wzorująca się na Chórze Gracias Choir zaprezentowała musical „Pasja Chrystusa”. Grupa prezentowała go wcześniej w 13 miastach niemieckich, ostatnio we Frankfurcie.

Musical zwracający szczególną uwagę na słowa, „Lecz On zraniony jest/ za występki nasze, /starty za winy nasze” kończy optymistyczna scena Zmartwychwstania, bo Zmartwychwstanie jest dowodem na to, że Bóg naprawdę odkupił człowieka .

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję