Reklama

Niedziela Łódzka

Misterium Męki Pańskiej ulicami Łodzi

Niedziela łódzka 12/2016, str. 6

[ TEMATY ]

misterium

Ks. Marcin Jarzenkowski

Już po raz czwarty ulicami Łodzi przeszło Misterium Męki Pańskiej. Inscenizacja ostatnich chwil życia i śmierci Jezusa rozpoczęła się w Parku Sienkiewicza. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć sceny z Ogrodu Oliwnego, Drogi Krzyżowej i Golgoty oraz nawiązujące do nich sceny z życia historycznych postaci, które zginęły śmiercią męczeńską.

Reklama

Scenki odegrała klaretyńska młodzież zrzeszona w grupie pantomimy Iuventus Dei, wolontariusze Światowych Dni Młodzieży oraz młodzież z Rady Młodych Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży.

Ks. Przemysław Góra, duszpasterz młodzieży, podkreślił, że to wydarzenie już od lat wpisuje się w duchowe przygotowanie młodych do przeżycia Świąt Wielkanocnych. Jest do dla łódzkiej młodzieży, która licznie wzięła udział w Misterium, forma zakończenia ich wielkopostnych rekolekcji, zamanifestowanie wiary oraz pokazanie tego, w jaki sposób przeżywają Wielki Post. Misterium przeszło z Parku Sienkiewicza, ul. Piotrkowską na pl. Wolności. Przez cały czas uczestnikom towarzyszył śpiew pieśni pasyjnych. Była to okazja do dania świadectwa wiary i refleksji nad męką cierpiącego Chrystusa, który kroczył ul. Piotrkowską wypełnioną bawiącą się młodzieżą.

Szczególnie przejmująca była scena ukrzyżowania, która odbyła się na pl. Wolności. W momencie konania plac wypełniony był ludźmi. Misterium zakończyło się w kościele Zesłania Ducha Świętego. Dopełnieniem nabożeństwa było przyjęcie Komunii św. W Misterium Męki Pańskiej przygotowanym przez łódzką młodzież uczestniczył bp Marek Marczak.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misterium Męki Pańskiej

[ TEMATY ]

misterium

Monika Łukaszów

W Niedzielę Palmową w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na legnickim os. Piekary zostało wystawione Misterium Męki Pańskiej na wzór wspólnoty dominikanów w Krakowie.

Odtwórcami ról byli członkowie Parafialnego Teatru Międzypokoleniowego, który od kilku miesięcy działa w tej parafii. Oprawę muzyczna zapewnił Chór Parafialny. Była to wyjątkowa forma modlitwy, poprzez którą uczestnicy mogli przejść wspólnie z Chrystusem drogą na Golgotę.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święty

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław

Święty Wacław był Czechem. Jest głównym patronem naszych południowych sąsiadów, czczonym tam jako bohater narodowy i wódz. Był królem męczennikiem, a więc osobą świecką, nie duchowną, i to piastującą niemal najwyższą godność w narodzie i w państwie. Jest przykładem na to, że świętość życia jest nie tylko domeną osób duchownych, ale może być także zrealizowana na najwyższych stanowiskach społecznych. Nie mamy dokładnych danych dotyczących życia św. Wacława. Jego postać ginie w mrokach historii. Historycy wysuwają różne hipotezy co do jego życia. Jest pewne, że Wacław odziedziczył po ojcu tron królewski. Podobno był dobrym, walecznym rycerzem, co nie przeszkadzało mu być także dobrym i wrażliwym na ludzką biedę. Nie jest znana przyczyna jego konfliktu z bratem Bolesławem, który stał się jego zabójcą i następcą na tronie. Nie znamy też bliżej natury i rozwoju konfliktów wewnętrznych oraz ich związków z polityką wobec sąsiadów, które wypełniły jego krótkie rządy i które były prawdopodobnie tłem bratobójstwa. Śmierć Wacława nastąpiła 28 września 929 lub 935 r. w Starym Bolesławcu. Kult Wacława rozwinął się zaraz po jego śmierci. Ciało męczennika przeniesiono do ufundowanego przez niego praskiego kościoła św. Wita. Wczesna cześć znalazła wyraz w bogatym piśmiennictwie poświęconym świętemu. Kult Wacława rozszerzył się z Czech na nasz kraj, zwłaszcza na południowe tereny przygraniczne. Zadziwiające, że Katedra na Wawelu otrzymała jego patronat. Także wspaniały kościół św. Stanisława w Świdnicy ma go jako drugorzędnego patrona.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję