Reklama

Niedziela Przemyska

Męczennicy z Peru w przemyskim konwencie

Kościół franciszkanów w Przemyślu od 6 marca posiada relikwie męczenników z Pariacoto: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Dwaj franciszkanie zginęli w Peru przed 25 laty, kiedy głosząc pokój i dobro, zostali zastrzeleni przez terrorystów komunistycznej organizacji Świetlisty Szlak

Niedziela przemyska 12/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

relikwie

Paweł Bugira

Relikwie w procesji niosą o. Paweł Solecki i o. Tadeusz Pobiedziński

Relikwie w procesji niosą o. Paweł Solecki i o. Tadeusz Pobiedziński

Beatyfikacja o. Zbigniewa i o. Michała miała miejsce 5 grudnia w Chimbote w Peru. Do tego wydarzenia przemyska parafia franciszkanów przygotowywała się w ubiegłym roku poprzez dziewięciomiesięczną nowennę. – Myślę, że dzisiejszy dzień daje nam szczególną okazję do dziękczynienia Bogu za ten dar – powiedział na początku Mszy św. o. Paweł Solecki OFMConv., gwardian klasztoru.

O. Solecki przypomniał słowa kard. Angelo Amato, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, wypowiedziane podczas beatyfikacji o. Michała i o. Zbigniewa. Zauważył on, że duchowni zginęli z rąk terrorystów organizacji o nazwie Świetlisty Szlak, przebyli swoistą drogę krzyżową, a teraz wyznaczają nam „świetlisty szlak”, pokazując, jak się wędruje do Pana Boga.

Reklama

Mszy św. z wprowadzeniem relikwii przewodniczył abp Józef Michalik. W homilii Metropolita Przemyski powiedział, że polscy franciszkanie przybyli do Peru, żeby głosić miłość, a nie nienawiść. To jednak nie spodobało się ich zabójcom, ponieważ według nich misjonarze swoją dobrocią przeszkadzali w budzeniu ducha rewolucji wśród mieszkańców.

– Na całym świecie, gdzie pojawi się jakakolwiek ideologia zbudowana na egoizmie, na fałszu, na nienawiści do drugiego człowieka, tam najbardziej cierpią biedni ludzie, prosty, zwyczajny człowiek – podkreślił Metropolita Przemyski. – Nienawiść zaślepia. Odejście od Boga i wierności sumieniu zawsze zaślepia i człowiek brnie w czynionym złu – dodał.

Abp Michalik zauważył, że podobny los spotkał wielu księży w okresie komunizmu w Polsce, m.in. ks. Jerzego Popiełuszkę, ks. Sylwestra Zycha i ks. Stefana Niedzielaka.

Reklama

Relikwie zostały procesyjnie wniesione do kościoła na początku Mszy św. Modlitwa zakończyła się oficjalnym przyjęciem relikwii przez proboszcza franciszkańskiej parafii o. Soleckiego i ucałowaniem relikwii Błogosławionych.

* * *

O. Zbigniew Strzałkowski urodził się w Tarnowie 3 lipca 1958 r., a o. Michał Tomaszek 23 września 1960 r. w Łękawicy k. Żywca. 7 czerwca 1986 r. we franciszkańskim kościele we Wrocławiu br. Zbigniew przyjął święcenia kapłańskie, a br. Michał święcenia diakonatu. Sakramentów udzielił kard. Henryk Gulbinowicz.

W listopadzie 1988 r. o. Zbigniew razem z o. Jarosławem Wysoczańskim wyjechał na misje do Peru.

O. Michał dołączył do nich w lipcu 1988 r. Pracowali w peruwiańskim Pariacoto. Zginęli 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku. O. Jarosław przebywał wówczas w Polsce.

Męczennicy zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przychyliła się do prośby zakonu o przeniesienie wspomnienia liturgicznego błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego z dnia ich śmierci (9 sierpnia) na 7 czerwca, kiedy przypada rocznica przyjęcia przez nich święceń.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowe relikwie o. Pio w Gdańsku

Już dzisiaj z wielką radością informujemy, że w dniu 9 września 2017r. do Kościoła pw. Św. Jakuba Apostoła w Gdańsku przy ul. Łagiewniki 63 przybędą z San Giovanni Rotondo we Włoszech relikwie I. stopnia Św. Ojca Pio.

Święty ten na swoim ciele przez 50 lat nosił znamiona męki Chrystusowej – stygmaty. Charakteryzował się wielką pokorą i duchem modlitwy, za jego wstawiennictwem niezliczona ilość osób odzyskiwało i nadal odzyskuje zdrowie duchowe i fizyczne.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję