Reklama

Niedziela Sandomierska

W blasku Miłości Miłosiernej

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy przypada święto Bożego Miłosierdzia. Ale już w Wielki Piątek rozpocznie się Nowenna, którą Jezus kazał odprawić s. Faustynie przed świętem Miłosierdzia: „Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły siły i ochłody, i wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie w śmierci godzinie”

Niedziela sandomierska 12/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Ks. Adam Stachowicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz przekazuje obraz Jezusa Miłosiernego

Bp Krzysztof Nitkiewicz przekazuje obraz Jezusa Miłosiernego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym najbogatszym w przeżycia tygodniu przed Wielkanocą, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, chcemy spojrzeć na inicjatywy już podjęte i te zaplanowane, a poświęcone tajemnicy Bożego Miłosierdzia.

Bramy Miłosierdzia

8 grudnia 2015 r. rozpoczął się ogłoszony przez Papieża Franciszka Rok Miłosierdzia. Ojciec Święty udzielił również odpustu zupełnego wszystkim, którzy odbędą pielgrzymkę do Drzwi Świętych otwartych w czterech bazylikach większych Rzymu, a także do katedry i kościołów wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego. Biskup Sandomierski – mając na uwadze powyższe dyspozycje Ojca Świętego, w trosce o dobro duchowe wszystkich członków wspólnoty diecezjalnej, a także osób przebywających na terenie diecezji – postanowił, że odpust zupełny pod zwykłymi warunkami mogą uzyskać wierni, którzy obok bazyliki katedralnej w Sandomierzu, nawiedzą następujące świątynie: kościół Ducha Świętego w Sandomierzu, sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim, kościoły pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu, Skopaniu i Brzezinach Stojeszyńskich, kościół Źródło Miłosierdzia Bożego w parafii św. Floriana w Stalowej Woli, sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu, sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach, kościół Jezusa Miłosiernego w Szwagrowie, kaplicę w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu, kaplicę w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu, kaplicę w schronisku dla bezdomnych mężczyzn w Sandomierzu oraz dla bezdomnych kobiet i ośrodku interwencji kryzysowej w Rudniku nad Sanem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Misjonarze Miłosierdzia

W przeżywaniu Roku Miłosierdzia towarzyszą nam liczne znaki. Jednym z nich są misjonarze miłosierdzia – wybrani kapłani mający być znakiem Boga Ojca przygarniającego tych, którzy starają się o przebaczenie. Otrzymując od Ojca Świętego władzę rozgrzeszania z grzechów zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej misjonarze miłosierdzia mają być zwiastunami radości i przebaczenia.

Reklama

Do pełnienia tej zaszczytnej posługi został powołany o. Władysław Kozioł OMI, na co dzień posługujący w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.

Misje w cieniu Miłosiernego

Kiedy ks. Grzegorz Kasprzycki przybył posługiwać na parafię Bitokara w Papui Nowej Gwinei okazało się, że miejscowi naszą ojczyznę kojarzą ze św. Janem Pawłem II, obrazem Jezusa Miłosiernego i św. s. Faustyną. Orędzie Jezusa Miłosiernego zmieniło obraz misyjnej parafii. – Po kilku miesiącach, gdy już trochę poznałem moją parafię, pomyślałem, że koniecznie trzeba to wykorzystać z okazji obchodzonego Roku Miłosierdzia i jeszcze bardziej rozpropagować orędzie Jezusa Miłosiernego – opowiada ks. Kasprzycki. Podkreśla, to dzięki życzliwości przyjaciół z Polski, otrzymał duży, wydrukowany obraz Jezusa Miłosiernego, z którym w Wielkim Poście rozpoczął wędrowne rekolekcje po swojej parafii z orędziem miłosierdzia. Na każdą wspólnotę w parafii poświęcił kilka dni, aby tam przybyć, poprowadzić katechezę o miłosierdziu, objawieniach św. s. Faustynie i orędziu Jezusa Miłosiernego. W rekolekcjach pomagali też świeccy z modlitewnej wspólnoty Miłosierdzia Bożego. Efekty, jak podkreśla, przeszły wszelkie oczekiwania. Pierwszym owocem było pragnienie spowiedzi wielu tubylców i pragnienie osobistego nawrócenia. – Dużo czasu spędzam na słuchaniu spowiedzi oraz duszpasterskich odwiedzinach u chorych. Parafianie sami przyznają, że doświadczenie prawdy o Jezusie Miłosiernym pomaga im znaleźć nie tylko drogę do przebaczenia, ale i pojednania. Wojny międzyklanowe, zabijani ludzie i spalone domy, to dzięki Bogu nie jest codzienność w mojej parafii, ale niedawna rzeczywistość, po której rany się jeszcze nie zagoiły. Przesłanie miłosierdzia jest najlepszym lekarstwem. Kolejnym owocem rekolekcji było zaproszenie misjonarza z posługą sakramentalną do chorych. Niejednokrotnie doświadczyłem tego, że wizyta z sakramentem chorych i Najświętszym Sakramentem zmieniała nie tylko chorego, ale także całą rodzinę. Takie wizyty i doświadczenie nawrócenia są w stanie zrekompensować najtrudniejsze chwile na misjach. Miłosierdzie dawane bliźnim jest cichym głoszeniem Chrystusa. Sam pobyt w domu chorego jest bardzo często dużym świętem. Przychodzą sąsiedzi i dzieci ze szkoły – wspomina Misjonarz.

Reklama

Na Niedzielę Miłosierdzia ks. Grzegorz zaprosił do głównej placówki misyjnej wszystkie wspólnoty. Wizyta ma mieć charakter pielgrzymki, aby wspólnie świętować obchody jubileuszu Miłosierdzia Bożego. Każda ze wspólnot otrzyma poświęcony w tym dniu wizerunek Jezusa Miłosiernego, co będzie darem od polskich przyjaciół misjonarza.

Z Miłosiernym do rodzin

Pod hasłem: „W blasku Miłości Miłosiernej” odbywać się będą rekolekcje ewangelizacyjne dla rodzin. Są one organizowane przez Domowy Kościół – gałąź Rodzinną Ruchu Światło-Życie i Diakonię Ewangelizacji. Wiesława i Mirosław Bąk, para rejonowa, wyjaśniają: – Rekolekcje ewangelizacyjne to wyjątkowy czas spotkania Boga i wspólnoty małżeńskiej. W tym szczególnym Roku Miłosierdzia Bożego to wyjątkowe zaproszenie dla każdego małżeństwa, które pragnie odnowić wzajemną miłość i umocnić więź małżeńską w Chrystusie. Zachwyćcie się miłością od nowa! Podczas spotkań zapewniamy opiekę nad dziećmi. Przyjdźcie, Jezus czeka właśnie na Was! My uczestniczyliśmy w takich rekolekcjach, to rzeczywiście wyjątkowy prezent od Pana Boga.

Spotkania odbędą się w Ostrowcu Świętokrzyskim (31 marca – 3 kwietnia), Tarnobrzegu (12-15 maja) i Janowie Lubelskim (2-5 czerwca). Organizatorzy zachęcają do udziału każde małżeństwo. Dla możliwości udziału większej liczby osób spotkania rekolekcyjne odbywać się będą w czwartek i w piątek w godzinach wieczornych. Całodzienne spotkanie ma mieć miejsce jedynie w sobotę. Zakończenie ćwiczeń rekolekcyjnych przewidziano w niedzielę w godzinach południowych. Po więcej szczegółów odsyłamy do Alicji Sykutowskiej (Tarnobrzeg), tel.: 691-370-140; email: sykutowski@gmail.com; Wiesławy Bąk (Ostrowiec Świętokrzyski), tel.: 604-516-810; email: wimbak@interia.pl oraz do Andrzeja Wereskiego (Janów Lubelski), tel.: 600-167– 404; email: dk.janow@gmail.com. Spot reklamowy jest zamieszczony na serwerze www.youtube.com oraz wyświetlany w regionalnych telewizjach kablowych.

Reklama

Śpiewem i modlitwą

Miłosiernego będzie można uczcić również śpiewem i modlitwą. 3 kwietnia, podczas odpustu w uroczystość Miłosierdzia Bożego, spotkania odbędą się w Stalowej Woli i Brzezinach Stojeszyńskich. Karolina Martyniuk, współorganizatorka jednego z przedsięwzięć, tłumaczy: – Wydarzenie rozpocznie się Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz.15. Koncert uwielbienia Jezusa Miłosiernego, połączony z rozważaniem tekstów m.in. Papieża Franciszka, czy św. s. Faustyny, wydaje się idealnie wpasowywać w przeżywany przez Kościół Rok Miłosierdzia. Ponadto stanowi element przygotowujący i nawiązujący do tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które odbywać się będą pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni”. Dzień, w którym odbywać będzie się koncert, to w parafii Opatrzności Bożej w Stalowej Woli również „Niedziela ŚDM”. Będzie modlitwa, muzyka i słowo, a przede wszystkim On – Jezus Miłosierny.

Natomiast w Brzezinach Stojeszyńskich koncert Bożego Miłosierdzia rozpocznie się o godz. 19.30. Gwiazdą wieczoru będzie Olga Szomańska wraz z zespołem „Spirituals Singers Band”. W programie utwory Włodzimierza Szomańskiego („Missa Gospel’s op. 2”, „Madonny Jana Pawła II”, „Santo Subito”) oraz przeboje Piotra Rubika, zespołu „TGD” oraz chóru Gospel Rain.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Kasper: zwycięstwo miłosierdzia nad terrorem

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Włodzimierz Rędzioch

Rok Miłosierdzia to realizacja i kontynuacja Soboru Watykańskiego II – uważa kard. Walter Kasper. Jego zdaniem bardzo ważne było przypomnienie przez Papieża w dniu inauguracji Roku Świętego, że Sobór to otwarcie Kościoła na świat, spotkanie z ludźmi naszych czasów.

Niemiecki kardynał przyznaje, że w inauguracyjnych uroczystościach wzięło udział mało wiernych. Po tym, co się stało w Paryżu, można zrozumieć, że jest trochę obaw. Ważniejsze jest jednak świadectwo tych, którzy przezwyciężyli lęk i przyszli na plac św. Piotra. Oni pokazali, że nie powinniśmy się lękać. Jeśli pozwolimy się zastraszyć, to będzie to pierwsze zwycięstwo tych, którzy sieją terror – podkreślił kard. Kasper.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: 18 i 19 maja kard. Dziwisz odwiedzi diecezję Asti

2024-05-07 13:17

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich

W sobotę 18 maja kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany arcybiskup krakowski i były sekretarz osobisty św. Jana Pawła II, będzie w Isola d'Asti z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w diecezji Asti i Isola d'Asti - poinformowała ta leżąca w Piemoncie diecezja północnowłoska.

Jan Paweł II odwiedził ten region 25 i 26 września 1993 roku. Kardynał Dziwisz przybędzie do miejscowości Villa, o godz. 15.30, gdzie powita go tamtejszy proboszcz, ks. Maurizio Giaretti, władze cywilne i wojskowe oraz zespół muzyczny Cotti z Asti. Zwiedzi stałą wystawę fotograficzną w kościele Bractwa św. Michała, a o godz. 17.00 będzie przewodniczył Eucharystii w parafii św. Piotra, koncelebrowanej przez biskupa Marco Prastaro. Na zakończenie, po pozdrowieniu wiernych, uda się do Santo Stefano di Montegrosso z okazji 20. rocznicy wizyty młodzieży z tej wspólnoty u Ojca Świętego w Rzymie. Po chwili modlitwy weźmie udział w zasadzeniu drzewka oliwnego na pamiątkę tego wydarzenia i pozdrowi wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Lata święte w Kościele katolickim – zarys dziejów

2024-05-08 10:24

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

Monika Książek

Zapowiedziane na 9 maja przedstawienie bulli Franciszka ogłaszającej rok 2025 w Kościele katolickim Rokiem Świętym Jubileuszowym jest dobrą okazją do uświadomienia sobie, co to jest i czym jest taki Rok. Mimo że ma on za sobą ponad 800-letnią przeszłość, a jego korzenie wyrastają jeszcze ze Starego Przymierza, to w sumie stosunkowo niewiele wiemy o tej instytucji. Jedną z głównych tego przyczyn jest rzadkość tego wydarzenia w życiu Kościoła, a zatem także w świadomości wiernych, rok ten przypada bowiem raz na 25 lat i nie zmieniają tego faktu nawet tzw. jubileusze nadzwyczajne, ogłaszane częściej, ale które - jak sama nazwa wskazuje - też są czymś wyjątkowym w życiu Kościoła.

Biblijne początki

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję