Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pielgrzymka zwiastująca wiosnę

Niedziela sosnowiecka 12/2016, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Amazonki na pielgrzymce do dąbrowskiego sanktuarium

Amazonki na pielgrzymce do dąbrowskiego sanktuarium

W niedzielne południe 6 marca uroczystym przejściem przez Bramę Miłosierdzia rozpoczęła się doroczna Pielgrzymka Amazonek do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. To właśnie do tej pielgrzymki przywarło określenie „pielgrzymka zwiastująca wiosnę”, tak często podkreślane przez organizatora ruchu pielgrzymkowego w dąbrowskim sanktuarium, kustosza i proboszcza parafii, ks. kan. Andrzeja Stasiaka. W marcu przyroda po zimowym śnie budzi się do życia i zwiastuje wiosnę, a wraz z nią przychodzi nadzieja na lepsze i radość…

Reklama

Radość tym razem była jeszcze większa, bo pielgrzymka odbyła się w 4. niedzielę Wielkiego Postu, zwaną Niedzielą Radości. Kapłani przyodziewają wówczas różowe szaty, porzucając wielkopostny fiolet. Ksiądz Proboszcz, który przewodniczył pielgrzymkowej Eucharystii, w słowie Bożym zachęcał do wsłuchiwania się w liturgię tej niedzieli. – Warto przyjąć tę ewangeliczną radość, płynącą ze świadomości, że czas pokuty ma nas prowadzić ku nawróceniu, ma oczyścić nasze serca, odrodzić nas, byśmy mogli stanąć przed Bogiem, który oczekuje na nasze nawrócenie i przygarnia nas w swoim miłosierdziu. (…) Przeżywając radość z Niedzieli Radości, wraz z pielgrzymującymi do naszego sanktuarium Amazonkami cieszmy się i módlmy gorąco, aby dłonie wyciągnięte przez Boga Ojca w naszą stronę, napotkały też na nasze ręce, naszą miłość, naszą skruchę – podkreślał Kaznodzieja.

Podczas Mszy św. polecano Bożemu Miłosierdziu wszystkie obecne na pielgrzymce Amazonki, prosząc o łaskę wytrwania w chorobie i cierpieniu, a także ogarniając modlitwą wszystkie kobiety, które z uwagi na stan zdrowia pozostały w domach, szpitalach czy hospicjach, oraz te, które odeszły do Pana.

Tegoroczna pielgrzymka zgromadziła Amazonki zrzeszone w jaworznickim Stowarzyszeniu „Szansa”, sosnowieckim „Życiu”, Będzińskim Stowarzyszeniu Amazonek oraz wspólnocie Amazonek z Zawiercia. Panie tradycyjnie na zakończenie Mszy św. odczytały Akt Zawierzenia i oddania się pod opiekę Matki Bożej, a u stóp Anielskiej Pani złożyły kwiaty. Nie mogło zabraknąć też wspólnie odśpiewanego hymnu Amazonek. A po błogosławieństwie panie udały się na ofiarowanie, a następnie na spotkanie przy kawie i herbacie w sali św. Franciszka.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapatrzyć się w Maryję

Kobieta w swoim życiu ma szczególne powołanie. Jest nim macierzyństwo i rola w rodzinie. Bez kobiety nie może istnieć żadne społeczeństwo, naród, państwo. Kobieta rodząc dziecko rodzi je nie tylko dla siebie i dla rodziny, ale poniekąd dla narodu. A rodząc dziecko - skarb największy - zawsze daje mu część siebie, część swojego życia, a czasem nawet przez miłość do dziecka daje mu ofiarę swojego życia. I za to cieszy się i cieszyć powinna najwyższym szacunkiem - więcej - czcią” - w tych słowach ujął swoją wdzięczność dla kobiet za ich ofiarność i trud bł. Ojciec Święty Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święty

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław

Święty Wacław był Czechem. Jest głównym patronem naszych południowych sąsiadów, czczonym tam jako bohater narodowy i wódz. Był królem męczennikiem, a więc osobą świecką, nie duchowną, i to piastującą niemal najwyższą godność w narodzie i w państwie. Jest przykładem na to, że świętość życia jest nie tylko domeną osób duchownych, ale może być także zrealizowana na najwyższych stanowiskach społecznych. Nie mamy dokładnych danych dotyczących życia św. Wacława. Jego postać ginie w mrokach historii. Historycy wysuwają różne hipotezy co do jego życia. Jest pewne, że Wacław odziedziczył po ojcu tron królewski. Podobno był dobrym, walecznym rycerzem, co nie przeszkadzało mu być także dobrym i wrażliwym na ludzką biedę. Nie jest znana przyczyna jego konfliktu z bratem Bolesławem, który stał się jego zabójcą i następcą na tronie. Nie znamy też bliżej natury i rozwoju konfliktów wewnętrznych oraz ich związków z polityką wobec sąsiadów, które wypełniły jego krótkie rządy i które były prawdopodobnie tłem bratobójstwa. Śmierć Wacława nastąpiła 28 września 929 lub 935 r. w Starym Bolesławcu. Kult Wacława rozwinął się zaraz po jego śmierci. Ciało męczennika przeniesiono do ufundowanego przez niego praskiego kościoła św. Wita. Wczesna cześć znalazła wyraz w bogatym piśmiennictwie poświęconym świętemu. Kult Wacława rozszerzył się z Czech na nasz kraj, zwłaszcza na południowe tereny przygraniczne. Zadziwiające, że Katedra na Wawelu otrzymała jego patronat. Także wspaniały kościół św. Stanisława w Świdnicy ma go jako drugorzędnego patrona.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję