Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowi święci mieszkańcy Kosmolowa

Od 5 marca kościół Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Kosmolowie ma nowych, świętych mieszkańców – orędowników Miłosierdzia Bożego. Uroczystej intronizacji relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II dokonał bp Grzegorz Kaszak. Wprowadzenie relikwii stanowiło ważny moment podczas odbywających się tutaj misji św., którym przewodniczył dyrektor sosnowieckiej Caritas ks. Tomasz Folga

Niedziela sosnowiecka 12/2016, str. 4

[ TEMATY ]

relikwie

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Podczas intronizacji relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II w Kosmolowie

Podczas intronizacji relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II w Kosmolowie

Parafialną uroczystość zaszczycili obecnością zacni kapłani, na czele z dziekanem dekanatu ks. Leszkiem Kołczykiem. Nie zabrakło poprzedniego proboszcza ks. Macieja Forysia oraz księży rodaków: ks. Marka Czarnoty, ks. Norberta Woszczka, ks. Sławomira Bigaja, ks. Marka Bigaja, ks. Karola Banasika i ks. Piotra Bardo. Tej doniosłej chwili towarzyszyła cała kosmolowska wspólnota parafialna, w intencji której sprawowana była Msza św. Po procesyjnym wejściu do kościoła i modlitwie, bp Grzegorz Kaszak przekazał relikwie Orędowników Miłosierdzia na ręce proboszcza parafii ks. Jacka Sablika. Pierwsze w parafii relikwie umieszczone zostały w pięknych relikwiarzach i zajęły miejsce po obu stronach ołtarza.

Zaszczytne wyróżnienie

Reklama

– Wprowadzenie relikwii to przypomnienie i szansa na głębsze uświadomienie sobie prawdy, że wśród znojów życia, jakie przeżywa każdy z nas (...) i wśród radości, jakie Bóg nam daje, nie jesteśmy sami – mamy orędowników w niebie – osoby, które są nam życzliwe, wsłuchują się w bicie naszego serca, w nasze myśli i słowa, przedstawiając Bogu nasze prośby (...) oraz interweniują, kiedy w życiu pojawiają się niebezpieczeństwa, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. (…) Przybywają dziś do waszej parafii Polacy, święci, do których warto się modlić, bo osoby te już za życia były Panu Bogu bardzo miłe i drogie. Już za swojego życia mogli wiele zrobić tu, na ziemi, a będąc przy Ojcu w niebie, mogą jeszcze więcej wyjednać nam łask. To zaszczytne wyróżnienie mieć u siebie takich wyjątkowych gości, apostołów, orędowników u samego Boga – mówił w homilii Biskup Ordynariusz.

– Wysławiamy Pana, bo jest dobry, bo Jego miłosierdzie trwa na wieki – jest to orędzie jasne i czytelne dla każdego z nas. Każdy może tutaj przyjść, spojrzeć na relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II i w głębi duszy usłyszeć to, co słyszała i zanotowała w „Dzienniczku” św. Faustyna: „Nie lękaj się niczego. Ja zawsze jestem z tobą”. A jeśli szczerym sercem odpowie: Jezu, ufam Tobie!, znajdzie ukojenie wszelkich niepokojów i lęków – powiedział na zakończenie Eucharystii proboszcz kosmolowskiej parafii ks. Jacek Sablik.

Teraz i na wieki

Wiadomo, że obecność relikwii świętych zawsze wzmacniała prestiż, znaczenie miejscowości i całej okolicy. Dary relikwii Apostołów Miłosierdzia zostały życzliwie przyjęte przez wiernych z Kosmolowa. Nowi święci parafianie wśród tutejszych mieszkańców teraz i na wieki rozsławiać będą imię Boga, dotykać Bożą miłością, a jako Apostołowie Miłosierdzia wciąż przypominać będą o niezgłębionej Tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Ufamy, że wstawiennictwo tak wielkich polskich świętych sprawi, że coraz więcej parafian z Kosmolowa zostanie dotkniętych przez ogrom miłości i miłosierdzia Boga.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Propozycja miłości

Niedziela toruńska 43/2016, str. 1

[ TEMATY ]

relikwie

bł. ks. Michał Sopoćko

św. Faustyna

Mateusz Rzewuski

Abp Edward Ozorowski z przedstawicielkami Czcicieli Miłosierdzia Bożego – najstarszej wspólnoty w parafii na toruńskich Wrzosach

Abp Edward Ozorowski z przedstawicielkami Czcicieli Miłosierdzia Bożego – najstarszej wspólnoty
w parafii na toruńskich Wrzosach

W ramach parafialnego przeżywania Roku Miłosierdzia do kościoła pw. św. Antoniego w Toruniu wprowadzono relikwie bł. ks. Michała Sopoćki – spowiednika św. s. Faustyny Kowalskiej. Uroczystościom przewodniczył abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, naoczny świadek życia i świętości bł. ks. Sopoćki.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję