Reklama

Niedziela Świdnicka

Gdzie chrzest, tam nadzieja

Niedziela świdnicka 12/2016, str. 3

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W sobotę 16 kwietnia na poznańskim stadionie INEA odbędzie się całodniowe spotkanie modlitewno-artystyczne „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Odprawiona zostanie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego z udziałem polskiego Episkopatu, Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawicieli rządu, Sejmu i Senatu RP. Wieczorem przedstawiony zostanie musical „Jesus Christ Superstar”. Obecni będą m.in. delegaci Polonii oraz przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, których zaproszono do czynnego uczestnictwa w spotkaniu ewangelizacyjnym.

W wydarzeniach na stadionie weźmie udział ok. 42 tys. wiernych – tyle osób może bowiem pomieścić poznański stadion. Siłą rzeczy liczba miejscówek jest ograniczona. Warto zatem wcześniej zarezerwować sobie możliwość udziału w uroczystościach, kontaktując się z Wydziałem Duszpasterskim Świdnickiej Kurii Biskupiej – tel. 609-830-588.

Reklama

Wyjazd ze Świdnicy o godz. 5, powrót w godzinach nocnych.

Przygotowania do centralnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski trwają już od wielu miesięcy. 25 listopada 2015 r. biskupom diecezjalnym, uczestniczącym w rekolekcjach adwentowych na Jasnej Górze, zostały przekazane jubileuszowe świece, które cztery dni później zostały zapalone i pobłogosławione, a następnie przekazane do poszczególnych parafii. Znalazły się one we wszystkich polskich świątyniach, stając się znakiem obchodzonego jubileuszu. Od tego czasu w ramach lokalnych przygotowań do obchodów rocznicowych duszpasterze w homiliach i konferencjach bardzo często eksponują tematykę sakramentu chrztu. Jak wcześniej zapowiedział Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski: „Obchody tego historycznego jubileuszu muszą być przede wszystkim okazją do odnowy i pogłębienia świadomości chrzcielnej wszystkich wiernych w Polsce”.

W całym kraju przygotowywany jest cykl konferencji naukowych, debat i działań popularnonaukowych, które mają przybliżyć polityczny, społeczny i religijny kontekst chrztu przyjętego przez Mieszka I w 966 r., a także ukazać mają świadomość chrztu naszego kraju we współczesnym społeczeństwie polskim. Zorganizowane mają być także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne związane z rocznicą chrztu, m.in. koncerty i wystawy, które mają zwiększyć świadomość Polaków na temat roli i znaczenia Chrztu Polski jako jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego państwa oraz wpływu tego faktu na kształt współczesnej Polski.

Reklama

Niespełna miesiąc po kwietniowych uroczystościach centralnych, 3 maja 2016 r., na Jasnej Górze zostanie odnowiony Akt oddania Polski Matce Bożej, a w październiku 2016 r. planowana jest jubileuszowa Pielgrzymka Narodowa z Polski do Rzymu.

* * *

Program świętowania – Poznań, 16 kwietnia 2016 r.

Część I
godz. 10.00 – Świętowanie jubileuszowe „Gdzie chrzest, tam nadzieja”
godz. 10.50 – Oficjalne rozpoczęcie świętowania jubileuszowego
godz. 14.00 – Eucharystia z chrztem dorosłych i posłaniem

Część II
godz. 19.00 – Koncert jubileuszowy – musical „Jesus Christ Superstar”

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowy szalik 966 pomoże dzieciom - podopiecznym Caritas

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Monika Książek

W biało-czerwonych barwach, z jednej strony z napisem Polska, na odwrocie z hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja" - tak wygląda szalik przygotowany specjalnie na jubileuszowe świętowanie na INEA Stadionie w Poznaniu. "Spotykamy się na stadionie, trudno nie zabrać ze sobą szalika w barwach narodowych" - twierdzą pomysłodawcy tego wyjątkowego gadżetu. Dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom - podopiecznym poznańskiej Caritas.

Szaliki stworzono specjalnie na Jubileuszowe Świętowanie na INEA Stadionie, które odbędzie się w Poznaniu w sobotę, 16 kwietnia. "Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, jesteśmy dumni z tego, że zostaliśmy ochrzczeni" - mówią pomysłodawcy szalika, który ma pomóc uczestnikom świętowania na stadionie w wyrażaniu radości z bycia chrześcijaninem.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję