Reklama

Niedziela w Warszawie

Największe palmy w Warszawie

Finał palmowego konkursu, koncert „Pasji według św. Jana” i całodniowa spowiedź w kościele stacyjnym – tak wygląda Niedziela Palmowa w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie

W konkursie palm biorą udział wszystkie szkoły podstawowe z dzielnicy. Są też kategorie dla przedszkolaków i rodzin. – Na wstępnym etapie prac konkursowych jest kilka tysięcy. Do naszego kościoła trafiają palmy, które już zostały wyłonione w konkursach szkolnych – mówi ks. Dariusz Gas, proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego.

Reklama

W piątek poprzedzający Niedzielę Palmową zbiera się specjalne jury złożone z warszawskich plastyków i władz dzielnicy. To oni oceniają palmy we wszystkich trzech kategoriach: wysokie, średnie i małe. Najdłuższe mają nawet po 4 metry długości i potrzebują specjalnej instalacji.

Ten największy w Warszawie konkurs ma kilkunastoletnią historię. Rokrocznie do tej parafii przyjeżdżał kard. Józef Glemp, a teraz tradycję kontynuuje kard. Kazimierz Nycz. Finaliści z ursynowskich szkół biorą udział w procesji, po której Metropolita Warszawski odprawia główną Mszę św. Później, wspólnie z Burmistrzem Ursynowa, wręcza nagrody laureatom. – To piękny zwyczaj, który mobilizuje wiele rodzin. Konkurs jest też doskonałym przykładem współpracy parafii, szkół i samorządu – podkreśla ks. Gas. Konkurs przyciąga całe rodziny, dzieci przyprowadzają rodzeństwo, rodziców i dziadków. Nic więc dziwnego, że Ksiądz Kardynał właśnie na Ursynowie ustanowił ostatni z czterdziestu wielkopostnych kościołów stacyjnych. Oprócz konkursu będą odbywały się nabożeństwa pasyjne, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz „Gorzkie żale”. Natomiast kapłani zasiądą do konfesjonałów. – Będziemy spowiadać do skutku, aby każdy mógł uzyskać tego dnia odpust zupełny – zapowiada Ksiądz Proboszcz.

W Niedzielę Palmową ok. godz. 20.30 wierni są zaproszeni na wyjątkowy koncert w dolnym kościele – „Pasja według św. Jana” Jana Sebastiana Bacha

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: idźmy drogą Jezusa: drogą służby, daru z siebie, zapomnienia o sobie

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

Grzegorz Gałązka

„Jesteśmy wezwani, aby wybrać drogę Jezusa: drogę służby, daru z siebie, zapomnienia o sobie. Możemy wyruszyć na tę drogę zastanawiając się w tych dniach i spoglądać na krzyż, «katedrę Boga», aby nauczyć się miłości pokornej, która zbawia i daje życie, aby porzucić egoizm, dążenie do władzy i sławy” - powiedział Ojciec Święty podczas Mszy św. sprawowanej na Placu św. Piotra w Niedzielę Palmową. W procesji z palmami i Eucharystii uczestniczyła młodzież Wiecznego Miasta oraz innych diecezji. Jej spotkanie z Franciszkiem stanowiło uwerturę Światowego Dnia Młodzieży, który w dniach 26-31 lipca odbędzie się w Krakowie.

Papież zauważył, że wierni zgromadzeni dziś na placu św. Piotra utożsamili się z entuzjazmem tłumów witających Jezusa w Jerozolimie przed dwoma tysiącami lat, pragnąc wyrazić chęć przyjęcia Jezusa, który do nas przychodzi. Podkreślił że Pan Jezus przychodzi do nas w imię Pańskie z mocą swojej miłości przebacza nasze grzechy oraz jedna nas z Ojcem i nami samymi. Podkreślił, że nic nie przeszkadza nam, by „znaleźć w Nim źródło naszej radości, prawdziwej radości, która trwa i daje pokój; bo tylko Jezus zbawia nas z więzów grzechu, śmierci, strachu i smutku”.

CZYTAJ DALEJ

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

2021-09-15 13:30

[ TEMATY ]

komisja

KAI

Dominikanin Paweł M. krzywdził osoby dorosłe, które traktowały go jako swego przewodnika duchowego - stwierdza Komisja Ekspercka w ogłoszonym dziś raporcie. Zwraca też uwagę, na zaniedbania, jakich w ciągu wielu lat dopuścili się w tej sprawie dominikańscy przełożeni - zwłaszcza o. Maciej Zięba - choć pokrzywdzeni wielo­krotnie zwracali się do nich o elementarną sprawiedliwość.

Komisja, złożona z niezależnych ekspertów, została powołana w kwietniu 2021 r. przez Prowincjała Polskiej prowincji Dominikanów, o. Pawła Kozackiego OP. Celem Komisji było zbadanie działań dominikanina Pawła M. oraz reakcji Instytucji Prowincji w jego sprawie - aż do dzisiaj - wobec wydarzeń w duszpasterstwie dominikanów, sięgających swoimi początkami roku 1997. Dziś podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI przedstawiono wyniki prac Komisji Eksperckiej, której przewodniczy Tomasz Terlikowski.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję