Reklama

Niedziela Wrocławska

Sakra biskupia – co, kiedy, dlaczego

19 marca – we wspomnienie św. Józefa – w archikatedrze wrocławskiej sakrę biskupią przyjmie o. Jacek Kiciński CMF. To 62. biskup pomocniczy w tysiącletniej historii archidiecezji i 11. w historii powojennej. Pierwszy w historii powojennej biskup zakonnik

Niedziela wrocławska 12/2016, str. 4

[ TEMATY ]

święcenia

Bartosz Półrolnik

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny zaprasza do udziału w uroczystej liturgii, w czasie której biskup nominat o. Jacek Kiciński przyjmie sakrę biskupią. Liturgię zaplanowano na sobotę 19 marca, godz. 11. – Ufam, iż licznie przybędziemy na tę uroczystość, tak ważną dla naszego lokalnego Kościoła, aby otoczyć biskupa nominata naszą żarliwą modlitwą, wypraszając mu dary i łaski Ducha Świętego, niezbędne do owocnego posługiwania pasterskiego – zachęca metropolita i prosi o modlitwę w intencji biskupa nominata, a także pozostałych biskupów i kapłanów pełniących posługę w archidiecezji wrocławskiej. Transmisja uroczystości w Radiu Rodzina i TV Rodzina.

Obrzęd konsekracji biskupiej

A jak będzie wyglądać sama sakra biskupia i co znaczą jej obrzędy? – Obrzęd konsekracji biskupiej sprawowany jest podczas Eucharystii – wyjaśnia ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz archikatedry wrocławskiej. – Po Ewangelii wyznaczony kapłan zwróci się z prośbą do głównego konsekratora o wyświęcenie o. Kicińskiego. Następnie przedstawia się kandydata i odczytuje nominację Stolicy Apostolskiej. Kolejny element święceń biskupich to przysięga złożona przez elekta. Biskup nominat publicznie wyrazi wolę przyjęcia posługiwania wypływającego ze święceń biskupich. Po Litanii do Wszystkich Świętych nastąpi chwila święceń: główny konsekrator w milczeniu, gestem nałożenia rąk na głowę elekta, włączy go w najwyższe kapłaństwo samego Chrystusa i udzieli mu mocy Ducha Świętego. Gest nałożenia rąk powtórzą wszyscy zebrani na uroczystości biskupi. Potem ma miejsce modlitwa święceń, podczas której dwaj diakoni będą trzymać księgę Ewangelii nad głową nominata.

Reklama

To jest istota święceń. Na zakończenie są jeszcze obrzędy wyjaśniające. – Na obrzędy wyjaśniające składa się namaszczenie głowy oraz przekazanie nowemu biskupowi księgi Ewangelii i insygniów: pierścienia, mitry i pastorału – mówi ks. Paweł Cembrowicz. – Nowy biskup pomocniczy zasiądzie wtedy jako pierwszy wśród zgromadzonych biskupów i od wszystkich otrzyma „pocałunek pokoju”. Jest to znak przyjęcia do grona Episkopatu.

Pierścień, mitra i pastorał

Po obrzędzie konsekracji biskup otrzymuje insygnia, zwane także pontyfikaliami. To oznaki władzy biskupiej. Kilku z nich będzie używał tylko podczas liturgii, niektóre zaś pozostaną stałym elementem jego stroju. – Pierwszym znakiem godności biskupiej jest pierścień. Jest on znakiem zaślubin biskupa z kościołem, z diecezją – wyjaśnia ks. Cembrowicz. – Nawiązuje także do oblubieńczej miłości, jaką Chrystus darzy swój Kościół. Nowy biskup otrzyma także mitrę, znak blasku świętości. Mitra to liturgiczne nakrycie głowy biskupa, zakłada ją na czas procesji, podczas głoszenia kazania i udzielania błogosławieństwa. Na znak władzy pasterskiej biskup otrzymuje pastorał. Jest pamiątką laski, jaką w czasach biblijnych posługiwali się pasterze, przypomina też laskę, którą Mojżesz otrzymał od Boga. Pastorał ma przypominać, by nominat czuwał nad owczarnią, nad którą Duch Święty ustanowił go biskupem – podkreśla ks. Cembrowicz.

* * *

Herb

Herb biskupi wraz z dewizą tworzy tarcza z godłem herbowym oraz otaczające ją elementy wskazujące na piastowaną godność.

Reklama

Na herbie biskupa nominata Jacka Kicińskiego na szarfie znajduje się wezwanie „Ut unum sint” – „Aby byli jedno”. Na tarczy herbowej na tle krzyża widzimy dwa znaki wyrażające jedność Syna i Matki: Najświętsze Serce Pana Jezusa i Niepokalane Serce Maryi (nawiązanie do klaretyńskiego herbu). Serca te przenikają się.

Piuska

Mała, okrągła czapeczka koloru fioletowego, nakrywająca czubek głowy biskupa, zarówno w czasie sprawowania liturgii jak i poza nią. Oznacza obłok Bożej Obecności i Bożej opieki nad tym, który ją nosi.

Pierścień

Pierścień jest znakiem godności biskupiej i znakiem zaślubin biskupa z diecezją. Nawiązuje do oblubieńczej miłości, jaką Chrystus darzy swój Kościół.

Pektorał

To krzyż noszony na sercu. Jest znakiem opieki Chrystusa, ale też przypomina do głoszenia czego powołany jest biskup: Chrystusa i to ukrzyżowanego. To właśnie pierścień i pektorał stanowią swego rodzaju znaki rozpoznawcze biskupa, który na co dzień nosi zwykłą sutannę.

Mitra

Liturgiczne nakrycie głowy biskupa. To rodzaj czapki, złożonej z dwóch połówek w kształcie trójkąta. Z tylnej części mitry opadają swobodnie na kark i plecy biskupa dwie wstęgi. Rozdwojenie mitry przypomina o dwóch naturach – ludzkiej i boskiej Chrystusa, o dwóch wymiarach życia ludzkiego: cielesnym i duchowym, a także o doczesnej i wiecznej misji Kościoła.

Pastorał

Pastorał biskupi jest znakiem mocy Bożej oraz władzy pasterskiej i prorockiej. Jest pamiątką laski, jaką w czasach biblijnych posługiwali się pasterze.

2016-03-17 10:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenia prezbiteratu i diakonatu

[ TEMATY ]

święcenia

Licheń

Biuro Prasowe Sanktuarium

Licheń. Święcenia prezbiteratu i diakonatu

Licheń. Święcenia prezbiteratu i diakonatu

Czterech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Księży Marianów z Lublina przyjęło w sobotę w bazylice licheńskiej sakrament święceń prezbiteratu i diakonatu z rąk bp. Aleha Butkiewicza, ordynariusza diecezji witebskiej na Białorusi.

Wigilia Zesłania Ducha Świętego była w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej dniem bardzo radosnym. Polska prowincja Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny powiększyła się o dwóch prezbiterów i dwóch diakonów. W czasie Mszy Świętej odprawionej godzinie 12.00 wyświęceni zostali: ks. Mateusz Cielecki MIC i ks. Łukasz Gaj MIC oraz dk. Eliasz Sauchanka MIC i dk. Kacper Pawlak MIC.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję