Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Palma Wielkanocna

Palma wielkanocna jest jednym z ważniejszych symboli wiosennych Świąt Wielkanocnych. Pan Jezus na osiołku wjeżdżał z Góry Oliwnej do Jerozolimy na święto Paschy. Ludzie gałązkami palm i kwiatami witali Go z wielką radością jako Króla. Jezus podkreślił swą królewską godność przed męką i zmartwychwstaniem.

W Polsce

Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Niedzielę Palmową, w Polsce już od średniowiecza. W XI wieku wprowadzono zwyczaj święcenia palm. Ta niedziela zwana jest też „kwietną” lub „wierzbną”, a rozpoczyna najważniejszy i uroczysty Wielki Tydzień – czas wyciszenia, skupienia, kontemplacji przed Triduum Paschalnym. Liturgia tej niedzieli jest bowiem rozpięta między dwoma momentami – radosnej procesji z palmami oraz czytaniem Ewangelii o Męce Pańskiej. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane. Niedziela Palmowa jest zatem przejawem miłości do życia, odrodzenia, więzi współczesności z przeszłością. Palmy są symbolem odradzającego się życia, sił witalnych, radości. Ich gałązki o tej porze obsypywane są pięknymi, srebrnymi baziami. Wielu poetów i pisarzy, opisując piękno polskiej ziemi, widzi ją przyozdobioną wierzbami.

W naszym regionie

Reklama

Pobożność naszych przodków wypielęgnowała wiele zwyczajów i obrzędów związanych z Niedzielą Palmową. By one nie zaginęły, oleszyckie szkoły od wielu lat organizują konkursy na najpiękniejszą palmę. Z inicjatywy nauczycielki Agnieszki Kapel zapoczątkował je Zespół Szkół w Oleszycach, organizując w 1994 r. po raz pierwszy konkurs dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu lubaczowskiego. Od 9 lat organizuje je również Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II dla przedszkolaków, szkół podstawowych i świetlic wiejskich z gminy Oleszyce.

– Organizowany przez nas corocznie konkurs ma na celu popularyzować tradycję wykonywania palm wielkanocnych, pogłębić więzi z regionem, kultywować znaczenie tradycji, utrwalić wiedzę na temat symboliki i ważności palm w obrzędowości ludowej oraz pobudzić aktywność twórczą. Chodzi nam o to, by dziadkowie i rodzice przekazali umiejętność przyozdabiania kwitnących gałązek wierzbowych barwinkiem, cisem, widłakiem, sitowiem, bukszpanem, gałązkami kwitnących drzew, wstążkami, kolorowymi papierami i innymi materiałami. By tworzyła się wielopokoleniowa tradycja przekazywania „obrazów z przeszłości”, czy jak mówią inni, „był powrót do korzeni i źródeł” – do tego, co ponadczasowe. By dziedzictwo naszych ojców zachowano i ochroniono dla przyszłych pokoleń – wyjaśnia dyrektor szkoły Agata Adamska.

W Oleszycach

W jeden z dni tygodnia przed Niedzielą Palmową (w tym roku 16 marca) hala widowiskowo-sportowa Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach przybiera świąteczny charakter. Centralne miejsce zajmuje wystawa palm nagrodzonych i wyróżnionych przez jurorów w kolejnej edycji konkursu na najpiękniejszą palmę. Każdy oddział przedszkolny, każda klasa nauczania początkowego i świetlica wiejska pod okiem swego wychowawcy i opiekuna wykonują palmę na konkurs. Uczniowie klas IV-VI robią palmy indywidualnie. Po bokach hali rozstawione są stoły – ślicznie udekorowane, ze smakołykami i wypiekami świątecznymi, przygotowanymi przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z oleszyckiej gminy. Wnętrze hali wypełniają nie tylko uczniowie szkół i nauczyciele, ale zaproszeni goście, przedstawiciele urzędów, instytucji, organizacji, stowarzyszeń działających w gminie, bo to jest święto całej społeczności gminnej. Uczniowie prezentują część artystyczną. Odczytany jest protokół jurorów, zwycięzcy prezentują swoje nagrodzone palmy, a burmistrz Oleszyc Andrzej Gryniewicz wręcza im nagrody. Konferansjerzy przypominają symbolikę Niedzieli Palmowej i wierzenia związane z palmami.

Symbolika palmy

Reklama

Oprócz sakralnego palma ma jeszcze inne znaczenie. Wg wierzeń ludowych, człowiek wychłostany poświęconymi w kościele palmami stawał się odporny na choroby. Połykane pączki gałązek wierzbowych miały chronić przed chorobami gardła i krtani. Bazie z poświęconych palm zmieszane z ziarnem wkładali chłopi pod pierwszą zaoraną skibę, by zapewnić urodzaj. Krzyżyki zrobione z gałązek palm wtykano na rogach pola, by chronić zasiewy przed gradobiciem i burzami. Wypędzane wiosną na pastwiska bydło dotykano gałązkami palm, by chroniły je przed chorobami. Wystawiano w oknach palmy, by chronić domy przed piorunami. Wysokie palmy przynosiły ich wykonawcom długie życie, a piękne palmy sprawiały, że dzieci będą dorodne.

W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół przechowywany do posypania głów wiernych w Środę Popielcową. To tylko niektóre z wierzeń związanych z poświęconymi palmami. Oleszyckie święto tradycji i kultury ludowej kończy się degustacją potraw i wypieków świątecznych. Palmy zaś są święcone w Niedzielę Palmową. Św. Jan Paweł II w 1999 r. w Łowiczu mówił: „Nie można dobrze służyć narodowi, nie znając jego dziejów, bogatej tradycji i kultury. Polska potrzebuje ludzi otwartych na świat, ale kochających swój rodzinny kraj”. To wskazanie realizuje Szkoła Podstawowa w Oleszycach, nosząca jego imię od 25 lat.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczność Chrystusowi za Jego obecność

Niedziela podlaska 14/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

Natalia Bala

Procesja wiernych w barwnym korowodzie przeszła do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej

Procesja wiernych w barwnym korowodzie przeszła do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej

W Niedzielę Palmową 24 marca w Ciechanowcu odbyło się uroczyste zakończenie 16. Regionalnego Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej, zorganizowanego przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem oraz parafię pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję