Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Na wielkanocny stół

Uczynki miłosierdzia są dziełami miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy. Pouczać, radzić, pocieszać, umacniać, jak również przebaczać i krzywdy cierpliwie znosić – to uczynki miłosierdzia co do duszy. Uczynki miłosierdzia co do ciała polegają zwłaszcza na tym, by głodnych nakarmić, bezdomnym dać dach nad głową, nagich przyodziać, chorych i więźniów nawiedzać, umarłych grzebać. Spośród tych czynów jałmużna dana ubogim jest jednym z podstawowych świadectw miłości braterskiej; jest ona także praktykowaniem sprawiedliwości, która podoba się Bogu (KKK 2447, por. Mt 6, 2-4).

Modlitwa, post i jałmużna –trzy filary życia każdego chrześcijanina. Czy są realizowane z radością i szczerą intencją? Okazją do czynienia dobra jest rokrocznie prowadzone Wielkanocne Dzieło Caritas. W okresie Wielkiego Postu również Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej rozprowadza baranki i paschaliki. Są do kupienia w każdej parafii, jak zapewniają organizatorzy, aż do wyczerpania zapasów. Zarówno paschaliki jak i baranki można nabyć w siedzibie Caritas przy ul. Jana H. Zamoyskiego 1 w Zamościu.

Reklama

W tym roku Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej przygotował 12 tys. paschalików i 10 tys. baranków. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na dożywianie dzieci w szkołach, organizację letnich kolonii, dofinansowanie stypendiów z programu „Skrzydła” czy wsparcie dla biednych rodzin z terenu całej diecezji.

Baranek to obraz Chrystusa zmartwychwstałego. Podobnie paschalik, który symbolizuje światło. Świece i baranki będzie można postawić na stołach podczas rodzinnych spotkań wielkanocnych, a paschaliki wykorzystać w Wielką Sobotę podczas liturgii poświęcenia ognia, zapalić na stole przy wielkanocnym śniadaniu czy zanieść na groby najbliższych. Białe świece wykonane są z nadrukiem baranka i rokiem 2016, zaś baranki zrobiono z białej czekolady.

Niech jałmużna wielkopostna uświadomi nam, że są ludzie potrzebujący, szczególnie dzieci, którzy oczekują naszego wsparcia, i my jesteśmy w stanie im pomóc. Bądźmy miłosierni jak Ojciec! Razem możemy więcej! Serdecznie zachęcamy do wspierania dzieł Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej!

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o najuboższych

URSZULA BUGLEWICZ: – Caritas Archidiecezji Lubelskiej prowadzi wiele dzieł miłosierdzia…

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję