Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zamość

Lourdes wg Andrzeja Szumowskiego

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Galerii pod św. Kajetanem w Zamościu, w czasie między świętem Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) a świętem Najświętszej Marii Panny z Lourdes (Dzień Chorego), zorganizowało wystawę fotografii Andrzeja Szumowskiego pt. „Lourdes”.

Spotkaniu towarzyszyło wystąpienie ks. dr. Roberta Strusa na temat objawień i religijnego znaczenia tego francuskiego sanktuarium. – To jedno z najbardziej popularnych miejsc pielgrzymkowych dla chrześcijan na świecie. Od 2 do 5 milionów osób rocznie tam pielgrzymuje. Nowoczesna baza, doskonała obsługa. Pielgrzymowałem do Lourdes 1,5 roku temu. To sanktuarium znajduje się w laickiej Francji. Ludzie bardzo daleko odeszli w tym kraju od Boga, ale z drugiej strony mnóstwo ludzi z całego świata przyjeżdża tam ze swoimi prośbami. Objawienia w Lourdes należą do objawień prywatnych. Przez wieki Pan Bóg zwracał się do konkretnych osób. Tak samo jak w Lourdes miało to miejsce w Fatimie czy Gietrzwałdzie – mówił ks. Strus.

Reklama

W 1858 r., 4 lata po ogłoszeniu przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Boża zjawiła się ubogiej pasterce, św. Bernadecie Soubirous, w Grocie Massabielskiej w Lourdes. Podczas osiemnastu zjawień (w okresie od 11 lutego do 16 lipca) Maryja wzywała do modlitwy i pokuty. W 1891 r. Leon XII ustanowił święto Objawienia Matki Bożej w Lourdes, które św. Pius X w 1907 r. rozciągnął na cały Kościół. – Bernadetta nie wiedziała, że to Matka Boża. Piękna Pani powiedziała jej, że jest Niepokalanie Poczęta. Bernadetta nigdy o tym nie słyszała. Nie widziała, co to znaczy. Gdy powtórzyła to miejscowemu proboszczowi, sam był zdziwiony, skąd ona to może wiedzieć. Jan Paweł II dwukrotnie pielgrzymował do Lourdes – mówił ks. Strus.

Na wystawie Andrzej Szumowski, na co dzień dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu oraz fotograf, zaprezentował 30 czarno-białych zdjęć z pielgrzymki do Lourdes, którą odbył w 2012 r. – To było pierwsze moje sanktuarium, które zwiedziłem. Byłem tam tylko 24 godziny. Chciałem zrealizować reportaż fotograficzny o tym miejscu. Piękny punkt z hotelami, bardzo dużo sklepów, gdzie można kupić niezliczoną ilość pamiątek. Główne miejsce to gigantyczny plac. Gdy tam przyszliśmy, był pusty. Stała tylko młoda dziewczyna, wolontariuszka. Nic się nie działo. Zwiedzaliśmy imponujące obiekty architektury. Czekaliśmy na coś więcej. Nagle ludzie zaczęli wychodzić z rożnych stron ze świecami. Tworzyła się procesja. Tysiące ludzi: dzieci, młodzież, dorośli, osoby niepełnosprawne pod opieką wolontariuszy. Ludzie na łóżkach, setki osób niepełnosprawnych. Wszyscy mieli lampiony i się modlili. Na czele niesiona była figurka Matki Bożej. Polacy, Francuzi, ludzie różnych narodowości, o różnym kolorze skóry. Wszyscy niezwykle skupieni. Pojawiły się łzy na twarzy mojej żony. Fotografowałem szerokim obiektywem, by móc zarejestrować przestrzeń. Wróciliśmy do hotelu dość późno. Od rana następnego dnia odprawiane były Msze św. przez kapłanów z różnych krajów. Każdy miał możliwość podejścia pod figurę Matki Bożej – opowiadał A. Szumowski.

Wystawa Andrzeja Szumowskiego pt. „Lourdes” będzie czynna do końca marca w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Ormiańskiej 1 w Zamościu.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Listopad miesiącem pamięci

Niedziela wrocławska 46/2015, str. 1

[ TEMATY ]

pamięć

wystawa

Tomasz Lewandowski

Wystawa upamiętniająca rozstrzelanych lwowskich profesorów stanęła przed Politechniką Wrocławską

Wystawa upamiętniająca
rozstrzelanych lwowskich
profesorów stanęła przed
Politechniką Wrocławską

Tegoroczny listopad jest wyjątkowy, a to za sprawą przypadających w tym miesiącu ważnych dla Kościoła i Dolnego Śląska jubileuszy. 18 listopada minie 50 lat od przekazania biskupom niemieckim „Orędzia pojednania”, znanego dzięki słowom „udzielamy przebaczenia i prosimy o nie” – jego inicjatorem był metropolita wrocławski kard. Bolesław Kominek (więcej o Liście pojednania na str. VI i VII oraz w wydaniu ogólnopolskim str. 16-18).W listopadzie świętować będziemy także 70-lecie Nauki Wrocławskiej i kolejną rocznicę kaźni profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich. Z tej okazji przed Politechniką Wrocławską stanęła wystawa upamiętniająca mord profesorów lwowskich, a wkrótce zostanie ona zaprezentowana na wszystkich wrocławskich uczelniach.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję