Reklama

Niedziela Legnicka

Przymierze miłości z Matką Bożą

Niedziela legnicka 13/2016, str. 6

[ TEMATY ]

czuwanie

ruch szensztacki

Marek Szyjkowski

Nowa członkini Ruchu Szensztackiego

Nowa członkini Ruchu Szensztackiego

Ponad 100-osobowa grupa członków Ruchu Szensztackiego z diecezji legnickiej uczestniczyła w ogólnopolskim nocnym czuwaniu Rodziny Szensztackiej na Jasnej Górze w Częstochowie, które odbyło się 5 marca.

Na Jasną Górę udali się czciciele Matki Trzykroć Przedziwnej: z Raciborowic, Jurkowa, Miłkowa, Nowogrodźca, Zabłocia, Milikowa, Brzeźnika, Ocic, Starego Łomu, Osetnicy i Bolesławca, a towarzyszyli im: ks. Krzysztof Słabicki, dziekan dekanatu Nowogrodziec, oraz ks. Ryszard Kamyk z Lwówka Śląskiego.

Reklama

Po drodze pielgrzymi nawiedzili sanktuarium Matki Trzykroć Przedziwnej w Winowie k. Opola. Dla Ruchu Szensztackiego jest to miejsce szczególne, bo upamiętniające powstanie dzieła szensztackiego, które dokonało się 18 października 1914 r. Wtedy to założyciel Ruchu o. Józef Kentenich razem z grupą seminarzystów zawarł przymierze miłości z Matką Trzykroć Przedziwną, zawierzając Jej siebie, seminarzystów i tworzący się wówczas Ruch Szensztacki. Aktu tego dokonał w miejscowości Schönstatt – Vallendar k. Koblencji (Niemcy) w małej kapliczce, która stała się pierwszym sanktuarium szensztackim. Wszystkie sanktuaria szensztackie powstałe później, stanowią jego wierne kopie.

Dla czterech osób to nawiedzenie było najważniejszym wydarzeniem, bowiem zawarły przymierze miłości z Matką Bożą. Przymierze miłości w Ruchu Szensztackim jest wyrazem i pragnieniem szczególnych relacji z Maryją, stanowi istotę duchowości Ruchu. Zawrzeć przymierze miłości z Maryją to oddać Jej klucze do swojego serca, do mieszkania, do pracy, oddać Jej swoje życie i powiedzieć: „Prowadź, Matko, bo wiem, że dokądkolwiek mnie poprowadzisz, na pewno będzie to droga, która wiedzie do Twojego Syna, a przez Niego w łasce Ducha Świętego – do Boga Ojca; a ja zobowiązuję się być Twoim gorliwym sługą i narzędziem, w wierności służyć Bogu i ludziom, wzrastając do świętości”.

Uroczystość zawarcia przymierza miłości w Winowie poprzedziła odprawiona w południe Msza św. przy oprawie liturgicznej służby ołtarza i scholi ze Starego Łomu i Osetnicy. Procesyjne przejście z kościoła do sanktuarium rozpoczęło akt zawarcia przymierza, które przyjął od pątników ks. Krzysztof Słabicki. Nad całością czuwała opiekunka Ruchu s. Damiana Czogała z Centrum Ruchu Szensztackiego w Świdrze. Po uroczystym nabożeństwie, podczas którego nie brakowało łez radości, pielgrzymi wyruszyli do Częstochowy.

Reklama

Nocne czuwanie Rodziny Szensztackiej, przybywającej z całej Polski, a także z Niemiec i Białorusi zawsze jest pełnym radości i refleksji przeżyciem. W tym roku atmosfera była jednak szczególna, bowiem wiodącym tematem były zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, w których młodzież szensztacka weźmie znaczący udział.

Podczas czuwania był czas modlitwy, konferencji i świadectw, adoracji Najświętszego Sakramentu, a o północy została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Pawła Cieślika, protektora Ruchu Szensztackiego w Polsce. Podczas Mszy św. z udziałem ok. 2 tys. pielgrzymów na pamiątkę Roku Świętego Miłosierdzia i Jubileuszu Chrztu Polski odbyło się uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrztu św.

Nabożeństwo „Gorzkich żali” zakończyło nocne czuwanie, które w tym roku odbywało się pod hasłem: „Maryjo, przejdź w nas przez nasze czasy”. Radością Ruchu Szensztackiego zawsze była obecność młodzieży. Tak było też podczas tej pielgrzymki. Liczny udział młodych, uczestnictwo rodzin zaangażowanych w Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej cieszy pokazuje, że nie zabraknie tych, przez których Maryja działa i chce prowadzić nas do swojego Syna.

2016-03-22 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prowadzeni przez Matkę Trzykroć Przedziwną

[ TEMATY ]

ruch szensztacki

Marek Szyjkowski

Ponad 100-osobowa grupa członków Ruchu Szensztackiego z diecezji legnickiej uczestniczyła w roku ogólnopolskim nocnym czuwaniu Rodziny Szensztackiej na Jasnej Górze w Częstochowie, które odbyło się 5 marca.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję