Reklama

Edytorial

Edytorial

Życie ma szansę na życie

Niedziela Ogólnopolska 15/2016, str. 3

[ TEMATY ]

życie

Niemy krzyk dziecka rozpoczynającego życie pod sercem matki może być już wkrótce w Polsce usłyszany. W obecnym roku, gdy obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski i 60. rocznicę złożenia Jasnogórskich Ślubów Narodu, pojawia się bowiem w Polsce nadzieja na zmianę prawa i doprowadzenie do tego, aby zabijanie dzieci w łonach matek było całkowicie zakazane. Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko szansy wprowadzenia całkowitej prawnej ochrony życia nienarodzonych, bez żadnych wyjątków. Wydaje się, że nasze społeczeństwo w większości dojrzało do właściwego rozeznania, że trzeba ochronić cywilizację życia przed cywilizacją śmierci. Istnieje też gwarancja, że czołowi polscy politycy opowiedzą się zdecydowanie za życiem. Otrzymaliśmy już jasną deklarację w tej sprawie premier Beaty Szydło oraz prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Określili się oni jednoznacznie i zgodnie ze stanowiskiem polskich biskupów, przedstawionym 30 marca 2016 r. w specjalnym komunikacie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, w którym czytamy: „Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: «Nie zabijaj!». Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka”. Biskupi podkreślają, że „nie można poprzestać na obecnym kompromisie, wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 r., która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję”.

Reklama

Uznany za papieża rodziny św. Jan Paweł II bardzo cierpiał z powodu śmierci każdego nienarodzonego dziecka. Pamiętamy, jak w 1991 r. w Radomiu stwierdził, że do ,,cmentarzyska ofiar ludzkiego okrucieństwa w naszym stuleciu dołącza się inny jeszcze wielki cmentarz: cmentarz nienarodzonych, cmentarz bezbronnych, których twarzy nie poznała nawet własna matka, godząc się lub ulegając presji, aby zabrano im życie, zanim jeszcze się narodzą”. Papież Polak nie znajdował żadnego usprawiedliwienia dla aborcji. To on nazwał Jasnogórskie Śluby Narodu, napisane w 1956 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego, polską Kartą Praw Człowieka. Teraz, gdy przygotowujemy się do ponowienia tych ślubów, co ma nastąpić 3 maja br., możemy przypomnieć ich zapisy. 60 lat temu przyrzekaliśmy, że „odtąd wszyscy staniemy na straży budzącego się życia. Walczyć będziemy w obronie każdego dziecięcia i każdej kołyski”. Przyrzekaliśmy też, że „gotowi jesteśmy raczej śmierć ponieść aniżeli śmierć zadać bezbronnym” oraz że „dar życia uważać będziemy za najcenniejszy skarb Narodu”. Przyszedł czas na zdanie rachunku z tych przyrzeczeń. Temu służą m.in. comiesięczne dysputy jasnogórskie, skupione wokół treści ślubów, które mają wypracować Raport Jasnogórski 2016 o stanie naszych sumień.

Ważnym faktem jest przyjęcie 2 kwietnia br. przez uczestników 36. Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę „Apelu do polskich parlamentarzystów o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka i ochronę macierzyństwa”. Trwa zbieranie podpisów pod tym apelem. W czasie jasnogórskiej Pielgrzymki Obrońców Życia została też przedstawiona „Powszechna Deklaracja w Obronie Cywilizacji Życia – Meksyk 2016”, w przeddzień jej ogłoszenia – 3 kwietnia 2016 r. w Meksyku – przed Ikoną Częstochowską peregrynującą „Od Oceanu do Oceanu”. Widać więc wzmocnienie wysiłków zmierzających do zwycięstwa cywilizacji życia i w Polsce, i na świecie. Wreszcie życie wszystkich nienarodzonych ma szansę na życie. W roku 1050. rocznicy Chrztu Polski jest wielka nadzieja na pełną obronę nienarodzonych. A więc – nie wypuszczajmy różańców z rąk.

POSŁUCHAJ

2016-04-06 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: prawda, to życie jako dzieci Boże

[ TEMATY ]

życie

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Nie mówić fałszywego świadectwa, to znaczy żyć jako dzieci Boże, pozwalając, aby w każdym czynie ukazywało się, że Bóg jest Ojcem i że można Jemu zaufać” - powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl na temat Dekalogu Ojciec Święty mówił dzisiaj o ósmym przykazaniu - „Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek”. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dzisiaj około 10 tys. wiernych.

Franciszek przypomniał katechizmową definicję ósmego przykazania, stwierdzającą, iż zabrania ono „fałszowania prawdy w relacjach z drugim człowiekiem”. Wskazał, że życie w komunikacji nieautentycznej jest poważnym wykroczeniem, ponieważ uniemożliwia utrzymywanie relacji, a zatem miłość. Dodał, że mówienie prawdy nie oznacza tylko szczerości, czy dokładności i przestrzegł przed wyjawianiem tajemnic osobistych, rodzących plotki i niszczących jedność między ludźmi.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję