Reklama

Ocalić nienarodzonych

Obrońcy życia pielgrzymowali na Jasną Górę już po raz 36. W ważnym dniu, 2 kwietnia br., w 11. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II – wielkiego orędownika cywilizacji życia przybyło do Matki Życia z całej Polski ponad 2 tys. osób, by modlić się o mądrość parlamentarzystów stanowiących prawo dla wszystkich, także tych, którzy sami bronić się nie mogą – nienarodzonych, chorych, słabych, bezradnych dzieci, które bez wsparcia ustawodawstwa są skazane na umieranie na oczach personelu medycznego, jak to się stało w ostatnim czasie w szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie.

Prawdę tę podkreślał w homilii w czasie Mszy św. dla obrońców życia sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej metropolita częstochowski abp Wacław Depo: – Tożsamość chrześcijańska na co dzień doświadcza coraz bardziej otwartej agresji, i to w imię wolności indywidualnego sumienia, na której to płaszczyźnie za rzecz normalną uważa się przekraczanie wszelkich granic dobra i zła, prawdy i kłamstwa, życia i śmierci (...). Trzeba nam rozpocząć nową batalię zmagań kulturowych, aby zdemaskować niebezpieczeństwa pogańskich i ateistycznych zamierzeń sprzeciwiających się ewangelii życia w Chrystusie, a tym samym koncepcji człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, ponadto godności kobiety i mężczyzny, sakramentu małżeństwa i wspólnoty rodzinnej.

Na ręce Metropolity Częstochowskiego złożono przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Mszę św. z wraz z abp. Depo koncelebrowali bp Jan Szkodoń z Krakowa – członek Rady KEP ds. Rodziny i duszpasterze ruchów obrony życia.

Reklama

Dalsza część pielgrzymki odbywała się w auli o. Kordeckiego. Pielgrzymów powitał przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, a o. Stanisław Jarosz przybliżył ideę duchowej adopcji. Przedstawiciele Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – dr Paweł Wosicki i dr inż. Antoni Zięba zaprezentowali apel do polskich parlamentarzystów o nowelizację ustawy z 1993 r. „O planowaniu rodziny...”, w celu wyeliminowania z niej zapisów dopuszczających zabijanie poczętych dzieci i uchwalenia prawa chroniącego każde życie od poczęcia do naturalnej śmierci, a także wsparcia macierzyństwa na każdym etapie rozwoju prenatalnego dziecka.

Obrońcy życia zwrócili uwagę na zmianę świadomości Polaków w odniesieniu do obrony życia. Badania wykazują bowiem, że już 80 proc. Polaków chce chronić życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Nadzieją napawają wypowiedzi polskich polityków po ukazaniu się komunikatu Prezydium KEP w sprawie pełnej ochrony życia człowieka. – Nie ma wspanialszej okazji niż pielgrzymka, by ten apel nagłośnić i zachęcić do podpisania, ale przede wszystkim zmobilizować do wspierania tej inicjatywy, bo proces legislacyjny będzie trwał miesiące – podkreśla dr Wosicki.

– Zaczyna się w Polsce wielka dyskusja o życiu. Zachowajmy racjonalność, bo zawsze wtedy pojawiają się emocje. Jest nam potrzebna duża dawka miłości, którą możemy czerpać z Jasnej Góry – podkreśla Ewa Kowalewska – członek Zarządu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, prezes Human Life International Polska oraz koordynator peregrynacji obrazu Matki Bożej „Od Oceanu do Oceanu” w intencji nienarodzonych dzieci.

Reklama

Organizatorzy zaprosili na pielgrzymkę prof. Bogdana Chazana. Przywołał on postać chłopczyka zabitego w szpitalu im. Świętej Rodziny – Wiktora, który stał się iskrą budzącą sumienia. Lekarz zwrócił uwagę na lobby czerpiące ogromne zyski z in vitro i farmaceutyków antykoncepcyjnych oraz aborcyjnych, na poranione sumienia lekarzy i degradację moralną personelu medycznego. Prof. Chazan ma nadzieję, że zmiana polskiego prawa skieruje spojrzenie Europy i świata na holokaust nienarodzonych dzieci.

Ważny problem poruszył ks. Tomasz Kancelarczyk – współtwórca Bractwa i Fundacji małych Stópek, który zwrócił uwagę, że w proponowanej nowelizacji ustawy nie poświęca się miejsca mężczyźnie, a to jego postawa jest istotna dla uratowania życia poczętego dziecka. – Tam, gdzie uda się odwieść mężczyznę od aborcji, nie ma aborcji – podkreślił ks. Kancelarczyk. – Czeka nas wielka praca nad kształtowaniem postaw mężczyzn wobec nienarodzonych dzieci i kobiet w błogosławionym stanie, wobec życia.

O echach polskich inicjatyw w obronie życia w Europie mówił Jakub Bałtroszewicz – sekretarz generalny Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka, inicjator akcji „Jeden z nas”. Podkreślił, że tą ustawą dajemy Europie nadzieję i jest to w Europie bardziej odczuwalne niż u nas.

W czasie pielgrzymki obrońców życia wręczone zostały nagrody laureatom XI edycji Konkursu im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.

W przeddzień pielgrzymki na Jasną Górę obrońcy życia spotkali się w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na konferencji prasowej. Zaprezentowali dziennikarzom apel do parlamentarzystów o uchwalenie prawa broniącego każde życie, od poczęcia do naturalnej śmierci, chroniącego macierzyństwo i wspierającego rodzinę.

2016-04-06 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznaj niezwykły sposób na zbliżenie się do Jezusa!

2021-09-16 08:56

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Pismo Święte

lectio divina

Karol Porwich/Niedziela

Pragniesz w swojej codzienności bardziej "czuć" Boga? Zależy ci aby każdego dnia być jeszcze bliżej Jezusa? Lectio divina - oto recepta na zażyłą więź z naszym Panem!

Jedną z najstarszych metod czytania Pisma Świętego jest lectio divina. To łacińskie słowo oznacza pobożne, duchowe czytanie. Metoda znana była już w IV-V wieku naszej ery.

CZYTAJ DALEJ

Dzieciątko z Atocha

Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Hiszpania

Archiwum

Mały Pan Jezus z Atocha

Mały Pan Jezus z Atocha

Główne sanktuarium Dzieciątka z Atocha znajduje się w Meksyku i tam czcią wiernych jest otoczona oryginalna figurka Małego Pana Jezusa, jednak autentyczne początki historycznej „działalności” Dziecięcia miały miejsce w Hiszpanii

Hiszpania była wówczas pod okupacją Maurów. W Atocha, na przedmieściach Madrytu, wielu katolików zostało uwięzionych przez muzułmanów z powodu wyznawanej wiary. Więźniowie nie byli karmieni przez nadzorców, pożywienie zatem musiały im dostarczać ich rodziny. W końcu jednak kalif zarządził, że przychodzić do więzienia z żywnością będą mogły wyłącznie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję