Reklama

Święta Wielkanocne na Jasnej Górze

Niedziela Ogólnopolska 15/2016, str. 8

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego na Jasnej Górze rozpoczęła się procesją rezurekcyjną od Grobu Bożego, usytuowanego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Grób Pański

Wystrój jasnogórskiego grobu Pańskiego nawiązywał do obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski. W centralnym miejscu, na tle Orła Białego – symbolu polskiej państwowości, ustawiona była monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Dużej wielkości liczby przypominały o rocznicy Chrztu Polski: 966 – 2016. W napisie umieszczono fotogram romańsko-gotyckiej chrzcielnicy w kształcie kielicha, pochodzącej z XIII wieku, a znajdującej się w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy. Pod Cudownym Obrazem umieszczono fotogram Drzwi Gnieźnieńskich z archikatedry w Gnieźnie – symbol chrztu Mieszka I. Ze stojącego obok krzyża – pamiątki VI Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze w 1991 r. – spływała biało-czerwona flaga. Wzdłuż niej umieszczono wizerunki godła państwowego na przestrzeni wieków.

Jak tłumaczył o. Bronisław Kraszewski, paulin, dekorator grobu Bożego, biało-czerwone płótno symbolizowało drogę naszej państwowości. W różnych okresach tej drogi przychodzili na świat polscy święci i błogosławieni. W wystroju grobu Pańskiego umieszczono ich wizerunki – m.in. św. Stanisława ze Szczepanowa, św. Wojciecha, św. Jadwigi Królowej, św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II. Pośrodku umieszczona była figura Chrystusa, okryta biało-czerwonym płótnem, a pod nią napis z sekwencji wielkanocnej: „Odkupił swe owce Baranek bez skazy”. Wystroju grobu Pańskiego dopełniały setki kwiatów – głównie białych i czerwonych róż.

Jezus Zmartwychwstał!

Reklama

W Niedzielę Wielkanocną wraz z wybiciem godz. 6.00 z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej wyruszyła procesja rezurekcyjna po jasnogórskich wałach pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza, który także przewodniczył Mszy św. rezurekcyjnej. W homilii bp Długosz mówił: – Tego roku świętujemy Wielkanoc i Rezurekcję w czas wielkiego jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. My wszyscy, którzy otrzymaliśmy chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca. Dziękujemy Chrystusowi, że zechciał nas włączyć przez chrzest w rodzinę Kościoła. Bp Długosz przypomniał, jak Jan Paweł II, będąc w Wadowicach, z wielkim nabożeństwem ucałował chrzcielnicę w kościele, w którym otrzymał chrzest. – Dzisiaj z domu Ojca spoglądasz, Ojcze Święty, na ojczystą ziemię i stawiasz w wielkanocny, rezurekcyjny poranek każdemu z ochrzczonych, całemu naszemu narodowi, pytanie: Polsko, co uczyniłaś ze swoim chrztem? W tej nowej wędrówce ludów w Europie, która wypiera się Chrystusa, gdzie głoszone są bezbożne ideologie, bardzo potrzeba znowu naszej wierności Bogu. Unia Europejska milczy o tym, że co pięć minut ginie na świecie chrześcijanin, wyznawca Chrystusa. Zmartwychwstały Jezus przychodzi do Wieczernika, aby Apostołom przebaczyć i umocnić ich w wierze. I do nas przychodzi, i mówi: „Pokój wam! Weźmijcie Ducha Świętego”.

Oprawę muzyczną przygotowała Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka.

Poza Bogiem jest tylko śmierć

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 27 marca, o godz. 11 w Bazylice Jasnogórskiej została odprawiona Suma wielkanocna. Uroczystości przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wszystkich zebranych powitał i złożył życzenia wielkanocne przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra: – Każdemu z was życzę mocnego wkorzenienia się w Chrystusa, życia tajemnicą chrztu św., który jest wpisany głęboko w nasze serca i od 1050 lat promieniuje na całą naszą Ojczyznę – powiedział Ojciec Przeor. W homilii abp Depo zaznaczył: – Poza Bogiem jest tylko śmierć, tylko otchłań. Możemy się dzisiaj spotykać na ulicach Brukseli, Rzymu, Częstochowy i palić światła, ale jeśli nie staniemy wobec krzyża, to wszystkie inne spotkania, solidarność są bez pokrycia – aż do następnej tragedii. Życie człowieka staje się pustką bez odniesienia do Boga, zło przedstawia się nam jako dobro, a dobro zostaje zdyskwalifikowane. Moi drodzy, przyuczono nas do tego już przy procesie ks. Jerzego Popiełuszki. Mówiono: on był złem i to zło trzeba było zlikwidować. „Zło dobrem zwyciężaj” – przypomniał Ksiądz Arcybiskup. – Prawdą trzeba zwyciężać, a nie kłamstwem zasianym wśród ludzi. Dlatego nie wolno, jak uczył nas Papież, z dziejów naszego narodu wyłączać Chrystusa i tego wszystkiego, co wniósł w dzieje człowieka, jeśli pragnie się autentycznego dobra ludzkości.

Liturgię ubogacił swoim śpiewem Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” pod dyrekcją Jarosława Jasiury.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-04-06 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję