Reklama

Od chrztu wszystko się zaczęło

Główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski kojarzą się z Poznaniem i Gnieznem, ale jest wiele miejsc w naszym kraju, gdzie również lokalne uroczystości są zaplanowane z rozmachem

Niedziela Ogólnopolska 15/2016, str. 12-13

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Kushnirov Avraham/fotolia.com

W Tomaszowie Lubelskim cykl wydarzeń związanych z 1050. rocznicą Chrztu Polski rozpoczął się już 13 marca br., a zakończy 23 września. Głównym ich celem jest podniesienie poziomu wiedzy wśród mieszkańców miasta i powiatu o początkach chrześcijaństwa na ziemiach polskich, obejmujących lata 965 – 1000.

Pomysłowo

W podjętych działaniach chodzi o popularyzowanie wiadomości na temat wydarzeń związanych z chrystianizacją ziem polskich, w szczególności o wzrost wiedzy i upowszechnienie wiadomości dotyczących trzech głównych wydarzeń: przyjęcia chrztu przez Mieszka I, misji św. Wojciecha, utworzenia metropolii w Gnieźnie. Jednocześnie celem jest ukazanie doniosłości i znaczenia sakramentu chrztu oraz wpływu przyjęcia chrztu przez Mieszka na rozwój polityczny, gospodarczy, społeczny i kulturalny naszego kraju.

Reklama

Głównym organizatorem uroczystości jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Tomasza Zamoyskiego w Tomaszowie Lubelskim, która uzyskała dofinansowanie do swojego projektu „1000 i 50 lat Chrztu Polski” w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Chrzest 966. Promesa 2016. Współorganizatorami uroczystości są: Urząd Miasta, parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, parafia pw. św. Józefa, szkoły podstawowe i gimnazja z terenu miasta, Tomaszowski Dom Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Zarząd Dróg, Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jubileusz ten patronatem honorowym objął biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek, zaś patronat medialny sprawują: Telewizja Polska Oddział w Lublinie, Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, „Niedziela Zamojsko-Lubaczowska”, „Tygodnik Zamojski”, „Kronika Tygodnia” i „Rewizje Tomaszowskie”.

Aktywnie

W rocznicę przyjęcia chrztu przez Mieszka I, czyli 14 kwietnia br., uroczystości składać się będą z wielu wydarzeń mających na celu upamiętnienie tego niezwykle ważnego dla narodu polskiego faktu historycznego i religijnego. Program obchodów wraz z opisem poszczególnych działań przedstawia się następująco: Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim; „Bieg 1050” – 1050 uczniów z tomaszowskich szkół podstawowych i gimnazjów przebiegnie ulicami miasta dystans 1050 m (trasa: Urząd Miasta – Ośrodek Sportu i Rekreacji „Tomasovia”). Po pokonaniu dystansu uczniowie na płycie stadionu, trzymając w rękach białe i czerwone karty, utworzą napis „966”; odsłonięcie „Stopni Historii” – w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego nastąpi uroczyste odsłonięcie wyremontowanych schodów, na których umieszczone zostaną najważniejsze daty związane z historią Polski. Pierwszy stopień odnosi się do daty przyjęcia chrześcijaństwa w Polsce; zamknięcie tzw. kapsuły czasu. Kapsuła umieszczona zostanie w centrum rynku miejskiego, w ziemi, i zasłonięta będzie ozdobną płytą z brązu na poziomie kostki brukowej. Na płycie odlane zostaną elementy związane z rocznicą Chrztu oraz planowaną datą otwarcia kapsuły – 14 kwietnia 2066 r. – czyli w 1100. rocznicę Chrztu Polski. W „kapsule czasu” umieszczone zostaną: monografia miasta, przywilej lokacyjny, materiały promocyjne miasta i powiatu, księga z podpisami mieszkańców miasta i powiatu oraz odręczne listy pisane przez osoby zajmujące różne funkcje publiczne do swoich odpowiedników na tych samych stanowiskach za 50 lat. Wśród listów znajdować się będzie także list Księdza Biskupa do wiernych parafii z terenu miasta Tomaszowa Lubelskiego; „Chrzest Mieszka I i jego znaczenie dla dziejów Polski” – wykład prof. dr. hab. Ryszarda Szczygła z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wygłoszony w sali reprezentacyjnej dawnego Sejmiku Powiatowego.

Jak wspomniano wcześniej, jednym z elementów, które znajdą się w „kapsule czasu”, jest księga z podpisami mieszkańców miasta i powiatu. Nazwano ją: „Księga własnoręcznych podpisów mieszkańców miasta i powiatu złożonych w 1050. rocznicę Chrztu Polski”. I właśnie już od 13 marca br., poczynając od kościoła pw. Świętego Ojca Pio, mieszkańcy mogą dokonywać w niej własnoręcznych wpisów.

Konkursowo

Reklama

Kolejne przedsięwzięcia związane są z działaniami skierowanymi do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Dla najmłodszych, czyli uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu całego powiatu, zostanie przeprowadzony konkurs plastyczny, który tematycznie obejmie 3 wydarzenia – Chrzest Polski, misję św. Wojciecha i zjazd gnieźnieński. Wybrane prace konkursowe będą prezentowane w pomieszczeniach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i uczniów gimnazjów zorganizowany zostanie konkurs historyczny „Początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich”. Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich wraz z opiekunem przy współpracy z parafią pw. św. Józefa i UTW przygotują natomiast słuchowisko radiowe „Jak to z Chrztem Polski było?”, które prezentowane będzie na antenie Katolickiego Radia Zamość. Wystawa prac plastycznych oraz słuchowisko radiowe odbędą się 25 maja br. W ten dzień przypada 1024. rocznica śmierci księcia Mieszka I oraz 395. rocznica nadania przywileju lokacyjnego miastu Tomaszów przez Tomasza Zamoyskiego.

Ostatnie planowane działania powiązane zostały ze Światowymi Dniami Młodzieży, które w diecezji zamojsko-lubaczowskiej obchodzone będą w dniach 20-25 lipca. Niedziela 24 lipca określona została jako Dzień dla Rodzin. Po Mszy św. celebrowanej w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej zostanie odsłonięta pierwsza tzw. kolumna pamięci, poświęcona osobie Mieszka I i przyjęciu przez niego sakramentu chrztu. Wieczorem zaś w amfiteatrze w parku miejskim prezentowane będzie widowisko słowno-muzyczne „Początki Polski”, poświęcone zaślubinom Mieszka I z Dobrawą, przyjęciu chrztu przez Mieszka I, przybyciu do Polski Jordana, życiu św. Wojciecha, jego tragicznej misji do Prus i kanonizacji oraz zjazdowi gnieźnieńskiemu. W widowisku weźmie udział ok. 50 muzyków Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu. Cykl wydarzeń zakończy konferencja podsumowująca realizację projektu we wrześniu.

2016-04-06 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja Katolicka w Polsce apeluje o wywieszenie flagi narodowej w 1055. rocznicę chrztu Polski

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

flaga

Chrzest Polski

Bożena Sztajner/Niedziela

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości

Akcja Katolicka w Polsce wraz z Fundacją "Słowo" zaprasza 14 kwietnia do świętowania 1055. rocznicy chrztu Polski przez akcję "Wywieś flagę". Chcemy przez to pokazać ścisły związek chrześcijańskiego fundamentu i polskiej państwowości – wyjaśniła prezes Akcji Katolickiej w Polsce Urszula Furtak.

"Wywieszanie w tym dniu flagi państwowej podkreśli także wagę tego święta w naszej ojczyźnie" – dodała prezes Akcji Katolickiej w informacji przekazanej PAP w poniedziałek.

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję