Reklama

Szata Chrystusa

Okres Wielkiego Postu i Wielkanocy obecnego Roku Świętego Miłosierdzia jest czasem kontemplacji Oblicza Boga Ojca bogatego w miłosierdzie. W głębi Krzyża jawi się światło naszej nadziei, bo Zmartwychwstały Jezus wyraziście odsłania przed nami Oblicze Ojca, a tego przecież domagał się apostoł Filip: „Panie, pokaż nam Ojca!” (J 14, 8). Czy pojął on i czy my pojmujemy, że Bóg aż tak nas umiłował?

Niedziela Ogólnopolska 15/2016, str. 22

Janusz Rosikoń

K ażda pamiątka męki Jezusa właśnie dla - tego jest dla nas bezcenna. Jak dotąd najbardziej znany jest Całun Turyński (Włochy), już mniej – Sudarium (chusta, którą owinięto głowę Jezusa złożonego do grobu) z Oviedo (Hiszpania), ale niemal zupeł

K
ażda pamiątka męki Jezusa właśnie dla
-
tego jest dla nas bezcenna. Jak dotąd 
najbardziej znany jest Całun Turyński 
(Włochy), już mniej – Sudarium (chusta, którą 
owinięto głowę Jezusa złożonego do grobu) 
z Oviedo (Hiszpania), ale niemal zupeł

Każda pamiątka męki Jezusa właśnie dlatego jest dla nas bezcenna. Jak dotąd najbardziej znany jest Całun Turyński (Włochy), już mniej – Sudarium (chusta, którą owinięto głowę Jezusa złożonego do grobu) z Oviedo (Hiszpania), ale niemal zupełnie nie znamy ani relikwii Korony Cierniowej z paryskiej katedry Notre Dame, a tym bardziej – „całodzianej” Tuniki z Argenteuil (Francja), którą okryto Pana Jezusa po ubiczowaniu.

Reklama

W każdy pierwszy piątek miesiąca (od godz. 15 do 16.30) w katedrze Notre Dame wystawiana jest relikwia Korony Cierniowej. Przybywają tam z całego kraju Francuzi – i nie tylko Francuzi – by ją uczcić. Ba, nawet Władimir Putin wpisał w program jednej ze swych wizyt nawiedzenie Notre Dame.

Francja posiada także inną ogromnie cenną relikwię męki Pańskiej – Tunikę, którą okryto Ciało Jezusa po biczowaniu. Mel Gibson pokazał to w swoim filmie. Tunika znajduje się w bazylice św. Dionizego w Argenteuil. Odsłaniana była dla wiernych tylko raz na 50 lat! Ostatni raz została udostępniona w 1984 r. w czasie Jubileuszowego Roku Odkupienia. Rok 2016 skumulował trzy nadzwyczajne okoliczności: Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, 50-lecie diecezji Pontoise i 150-lecie bazyliki Saint-Denis d’Argenteuil. Wystawienie tej świętej relikwii trwa od 25 marca do 10 kwietnia w godz. 10 – 22. (Adres kontaktowy: 117, rue des Ouches, Argenteuil, tel. 01 39 61 25 70, e-mail: contact@saintetunique.com).

Relikwia Świętej Tuniki stanowiła prezent cesarzowej Ireny z Konstantynopola dla Karola Wielkiego (początek IX wieku). Karol Wielki umiejscowił relikwię w klaszorze w Argenteuil, gdzie przełożoną była jego córka. W ciągu wieków Święta Tunika była starannie strzeżona. Aby uchronić ją przed zniszczeniem w czasie rewolucji francuskiej w roku 1793, została nawet pocięta, żeby można ją było łatwiej ukryć. Po rewolucji święta relikwia została scalona, a w ostatnich latach gruntownie zbadana i odnowiona. Badania naukowe potwierdziły następujące fakty: chodzi o tunikę „całodzianą”, o którą żołnierze rzymscy „rzucali losy” (por. J 19, 23-24); w płótnie obecne są polleny typowe dla terenu Palestyny; ślady krwi wskazują na grupę AB, czyli tę samą, którą odkryto zarówno w Całunie Turyńskim, jak i w Sudarium z Oviedo. Ordynariusz diecezji Pontoise – bp Stanislas Lalanne, zapraszając do bazyliki Saint-Denis, powiedział: – Istota polega na tym, żeby ta Ikona ożywiała naszą wiarę i pobudzała nas do naśladowania Chrystusa.

2016-04-06 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję