Reklama

Spotkałem matkę Angelikę

Mówi o. Szymon Stefanowicz – paulin z Jasnej Góry

ANNA WYSZYŃSKA: – Wspominamy zmarłą w Wielkanoc Matkę Angelikę, założycielkę największej telewizji religijnej na świecie – EWTN. Jak doszło do zaproszenia Ojca do programu Matki Angeliki?

O. SZYMON STEFANOWICZ OSPPE: – Jestem kapłanem już blisko 52 lata i czasem nazywają mnie misjonarzem świata, ponieważ głosiłem słowo Boże w USA i Kanadzie, potem w Singapurze, Australii i na Filipinach. Kiedy byłem w USA, słyszałem oczywiście o stacji telewizyjnej założonej w 1981 r. przez Matkę Angelikę i wiedziałem, że to dzieło rozpoczęło się w garażu, a obecnie obejmuje zasięgiem 4/5 globu.

Reklama

Znałem także autorski program Matki Angeliki – live-show, nadawany na żywo w formie rozmowy z zaproszonym gościem. Kiedyś otrzymałem zaproszenie do jej programu. Myślę, że powodem było głębokie nabożeństwo Matki Angeliki do Matki Bożej. Matka pytała o Jasną Górę i Cudowny Obraz Jasnogórski, o cuda duchowe i fizyczne, które się tutaj dokonują. Zainteresowała ją tradycja grania fanfar na żywo przez zakonników podczas odsłaniania i zasłaniania Cudownego Obrazu. Pytała również o ks. Jerzego Popiełuszkę, z którym odprawiałem Mszę św. na Jasnej Górze podczas pielgrzymki Solidarności w trzecią niedzielę września w 1983 r. Pytała, czy był on męczennikiem za wiarę. Na pamiątkę tego programu podarowałem jej gobelin z Matką Bożą, medalion oraz książkę. Było to 17 grudnia 1998 r. Potem byłem zaproszony do EWTN jeszcze 12 razy, by odprawiać Msze św. z kazaniem. Msze św. transmitowane przez EWTN odprawiali także paulini: o. Michał Legan oraz dwaj ojcowie z Doylestown – Amerykańskiej Częstochowy.

– Na czym polegał fenomen Matki Angeliki, skromnej klaryski od Wieczystej Adoracji, która założyła i poprowadziła tak wielkie dzieło?

– Matka Angelika była niezwykłą osobą, nie tylko założyła potężną stację telewizyjną i radiową, ale też zbudowała sanktuarium Wieczystej Adoracji w Hanceville, w stanie Alabama. Dwukrotnie była przyjęta przez Jana Pawła II, który podarował jej monstrancję z Nowej Huty. To zakonnica znana na całym świecie. Potrafiła ukazać piękno wiary i Kościoła językiem prostym, trafiającym do ludzi. Jej wypowiedzi płynęły z serca i były głęboko przemodlone, towarzyszyło im Boże natchnienie. Otrzymała łaskę od Boga i jej nie zmarnowała.

– Jak można oglądać w Polsce telewizję EWTN?

– Jest dostępna przez telewizję satelitarną. Telewizja EWTN ma także swoje strony w Internecie, na Facebooku oraz kanale YouTube. W tych dniach znajdziemy tam wiele wspomnień poświęconych Założycielce.

2016-04-06 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: I dzień V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej za nami

2021-09-25 09:16

[ TEMATY ]

edukacja

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego rozpoczął się w piątek (23.09) V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej organizowany przez „Civitas Christiana”. Wydarzenie objął patronatem honorowym Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

W kazaniu bp Piotr Jarecki nawiązał m.in. do beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który zgłębiał katolicką naukę społeczną i ją upowszechniał, przytoczył jego słowa:„nie można dopuścić do tego, aby zapanowała zasada przemilczania. Za tą zasadą jest slogan, że katolicka nauka społeczna to piękne komunały, ogólniki i nic więcej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję