Reklama

Tydzień biblijny

„Gdy usłyszeli Ewangelię, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa” (por. Dz 19, 5).
Pod takim hasłem w dniach 10-16 kwietnia 2016 r. Kościół w Polsce przeżywa VIII Tydzień Biblijny

Tegoroczne hasło Tygodnia Biblijnego nawiązuje, zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski, do tematu roku duszpasterskiego: „Chrzest – nowe życie w Chrystusie”. Przeżywamy bowiem 1050. rocznicę Chrztu Polski. Nasi przodkowie przez akt przyjęcia chrztu św. przez księcia Mieszka I zostali włączeni w historię zbawienia, której punktem kulminacyjnym są właśnie śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

„Nawiązana w chrzcie komunia z Bogiem jest umacniana i pogłębiana w innych sakramentach, a zwłaszcza w Eucharystii” – pisze przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w słowie wstępnym do „Przeglądu Biblijnego”, biuletynu „Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II”, zawierającego niezbędne materiały i pomoce duszpasterskie, które można wykorzystać w trakcie Tygodnia Biblijnego. W pakiecie, poza wspomnianym biuletynem, zainteresowani propagowaniem szeroko rozumianej kultury otrzymali także plakat promujący ów szczególny tydzień, płytę CD oraz książkę „Miłosierdzie Pana od wieków i na wieki”. Jej autorem jest ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, który m.in. przewodniczy apostolatowi biblijnemu podejmowanemu przez „Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II” oraz jest członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej.

Materiały oferowane w bieżącym numerze „Przeglądu Biblijnego” przybliżają różnorodne wymiary sakramentu chrztu św. Można je spożytkować np. podczas katechez czy spotkań z grupami parafialnymi. Warto zwrócić uwagę na komentarze biblijne czy „lectio divina”.

Rocznica Chrztu Polski

Reklama

Z racji zaś 1050. rocznicy Chrztu Polski koniecznie trzeba skorzystać z materiałów dostępnych w rozdziale noszącym tytuł: „Biblijna droga polskich świętych”, w którym ks. Jacek Kucharski i ks. Roman B. Sieroń prezentują sylwetki naszych rodaków wyniesionych do chwały ołtarzy, poczynając od św. Wojciecha, a kończąc na św. Janie Pawle II. Właśnie oni, zjednoczeni przez chrzest św. z Jezusem Chrystusem, heroicznie uczestniczyli w życiu naszego narodu. Osoby te „ukazane zostały w całym bogactwie swego życia, inspirowanego konkretnym słowem Boga, objawionym w Piśmie Świętym” – pisze ks. Witczyk we wprowadzeniu do biuletynu. Ta część publikacji stanowi tzw. Drogę Światła, nabożeństwa dawniej dosyć często praktykowanego w okresie wielkanocnym. Ta forma modlitwy uwielbienia Pana Boga może bardziej pogłębić naszą relację ze Zmartwychwstałym.

Światowe Dni Młodzieży

Warto w tym miejscu przypomnieć, że „Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II” dwa lata temu rozpoczęło publikację trzech opracowań poświęconych tematowi błogosławieństw. W ten sposób włączyło się w duchowe przygotowanie wiernych Kościoła w Polsce do właściwego przeżycia Światowych Dni Młodzieży, którym od 26 do 31 lipca br. będzie przewodniczył Ojciec Święty Franciszek. Tematem owych dni będą błogosławieństwa, które Jezus Chrystus kieruje do swoich naśladowców, a przede wszystkim sentencja: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7; por. Ps 18, 26; 41, 2-4; Iz 58, 6-14; Mk 11, 25; Ef 4, 32; 5, 1; Kol 3, 12). Najpierw ks. Henryk Witczyk przybliżył błogosławieństwa księgi Apokalipsy św. Jana Apostoła, które uwielbiony Pan kierował do Kościoła prześladowanego. Potem podjął tematykę najważniejszego błogosławieństwa, jakim jest sama wiara. W tym roku kieruje uwagę czytelników na miłosierdzie Boże, które jest przecież źródłem miłosierdzia chrześcijańskiego. Tematykę tę podejmuje wspomniana pozycja: „Miłosierdzie Pana od wieków i na wieki”. Książka ma trzy rozdziały: „JA JESTEM. Bóg bogaty w miłosierdzie”, „Miłosierdzie i gniew Boga wobec grzesznego ludu Przymierza” oraz „Jezus Chrystus. Miłosierna Miłość w drodze do grzeszników”. Każdy z nich może być z powodzeniem wykorzystany np. do prowadzenia katechez dla dorosłych, przewodniczenia kręgom biblijnym czy też może stanowić źródło pomysłów do homilii, rozmyślań i modlitw.

„Niech św. Jan Paweł II, patron Dzieła Biblijnego, wyprasza animatorom i uczestnikom spotkań formacyjnych łaskę potrzebną do owocnego przeżywania ósmej Niedzieli i Tygodnia Biblijnego i dobrego przygotowania do wspólnego z Ojcem Świętym Franciszkiem przeżywania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie” – napisał na zakończenie wprowadzenia do biuletynu ks. Witczyk. Nic dodać, nic ująć. Bez Biblii bowiem nie jesteśmy w stanie poznać i pokochać Boga. Bez Pisma Świętego nie byłoby też naszej wiary.

2016-04-06 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję