Reklama

Trzy wiersze dla Świętego Papieża z Polski

Okres pontyfikatu św. Jana Pawła II jest głęboko zakorzeniony w historii Polski. Wyrazem miłości Papieża do naszego narodu było 9 pielgrzymek, które odbył on do Polski, by będąc 264. biskupem Rzymu, tak jak św. Piotr umacniać nas w wierze.

Poetycki hołd Papieżowi Polakowi złożył Tadeusz Szyma – dziennikarz prasowy i telewizyjny, publicysta i krytyk filmowy, scenarzysta i reżyser oraz wykładowca akademicki. W wydawnictwie jubileuszowym na 1050-lecie Chrztu Polski opublikował 3 wiersze ilustrowane wymownymi fotografiami Stanisława Markowskiego i Zdzisława Sowińskiego oraz obrazami Stanisława Rodzińskiego.

Reklama

Pierwszy wiersz dla Świętego Papieża z Polski nosi tytuł „Powrót”. Akcentuje on przesłanie pielgrzymki, w której Jan Paweł II, tęskniący za powrotem do Ojczyzny, tak jak Cyprian Kamil Norwid, spełnia to pragnienie, powracając do Krakowa, „swojego mieszkania, Katedry Wawelskiej i opustoszałych ulic”.

Drugi wiersz (bez tytułu) mówi o solidaryzowaniu się Jana Pawła II z naszym narodem. W pielgrzymce okresu stanu wojennego podtrzymywał nas, gdy „drętwiały opuchnięte nogi” i „zduszony głos w gardle zamierał”.

Trzeci wiersz, pt. „Santo Subito”, podany także w wersji angielskiej i włoskiej, mówi o przejściu św. Jana Pawła II do domu Ojca. Mieszkańcy ziemi uprzedzali papieską kanonizację jednogłośnym wezwaniem: „SANTO SUBITO!”.

Gratulujemy autorowi wierszy, których tematyka aktualizuje główne akcenty posługi św. Jana Pawła II, wskazujące na jego obecność w naszym kraju. Zachęcam do lektury powyższych wierszy oraz cennego tekstu poprzedzającego ich druk autorstwa abp. Wacława Depo, który pisze, że Tadeusz Szyma zaproponował nam pielgrzymkę słowa ze św. Janem Pawłem II. Wyraża nadzieję, że ta publikacja będzie uwielbieniem Boga za dar Świętego Papieża, za jego posługiwanie i wstawiennictwo w naszych potrzebach.

Tadeusz Szyma, „Trzy wiersze dla Świętego Papieża z Polski”, Częstochowa 2016, wyd. Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater, ul. Waszyngtona 61/63, 42-200 Częstochowa.

2016-04-06 08:37

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję