Reklama

Spod Znaku Rodła

Niedziela Ogólnopolska 15/2016, str. 56

Już po raz XII w dniu 6 marca 2016 r. na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu miała miejsce uroczystość Rodziny Rodła oraz Stowarzyszenia Oświaty i Wychowania. 78. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła została wpisana w jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski z myślą przewodnią: „Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci”.

Świętowanie na Ostrowie Tumskim

W tym roku Ogólnopolskie Święto Młodzieży spod Znaku Rodła zgromadziło kilkaset młodych osób z całej Polski. Do historycznej stolicy Śląska przyjechali goście m.in.: ze Szczecina, z Kaszub (Ugoszcz i Kościerzyna), ze Słupska, z Olesna, Kwidzyna, Olsztyna, Dąbrówki Wlkp., Raciborza, Krakowa, Opola, Babimostu, Puław, Nysy, Bytomia, Warszawy, Gietrzwałdu, Zielonej Góry, Bytowa, Debrzna, Wrocławia oraz nasi rodacy z Niemiec – Hamburga, Berlina – i USA. Na bogaty patriotyczny program dnia złożyły się m.in.: hołd Polakom spod Znaku Rodła przy tablicy kościoła pw. św. Marcina (kwiaty i wieńce), I Marsz Rodła po Ostrowie Tumskim z udziałem kilkudziesięciu pocztów sztandarowych (m.in. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” z Krakowa i Raciborza, bractwa kurkowe, harcerze, szkolne delegacje, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Straż Miejska Wrocławia, pomoc i wsparcie Policji – KMP i KWP) oraz uroczysta Msza św. sprawowana w archikatedrze wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela (główny celebrans – ks. prał. Marian Kopko – kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie w obecności księży: Jacka Bielskiego SDB z Wrocławia, który wygłosił homilię, ks. dr. Ireneusza Bruskiego z Olsztyna, ks. Jana Nikla – proboszcza bazyliki metropolitalnej we Lwowie, ks. kan. Stanisława Draguły – kapelana Rodziny Rodła z Wrocławia, ks. prał. Mariana Biskupa – dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej). W Eucharystii uczestniczył także kard. Henryk Gulbinowicz – metropolita senior wrocławski.

Patriotyzm dla młodych

Reklama

Wypuszczenie w niebo 78 balonów z Prawdami Polaków, degustacja 105-kilogramowego tortu oraz ciekawe i dynamiczne programy słowno-muzyczne młodzieży w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego pokazały, że można promować patriotyzm spod Znaku Rodła w XXI wieku w nowych formach i aranżacjach z udziałem w większości młodych osób.

Prawdy Polaków spod Znaku Rodła proklamowane przez naszych przodków na Kongresie Polaków w Berlinie 6 marca 1938 r. w największej sali widowiskowej Theater des Volkes jako katechizm narodowy, „mały dekalog” polskości, stały się ogólnonarodowym dobrem, swoistym depozytem i międzypokoleniowym testamentem.

„Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!” – to zdania wciąż aktualne, mądre, uniwersalne, ponadczasowe i bardzo potrzebne dzisiejszym pokoleniom Polaków w Polsce i poza jej granicami. Pięć Prawd Polaków ogłoszonych uroczyście w trakcie berlińskiego kongresu jest w istocie przysięgą, krzepiącym serca drogowskazem oraz wyznaniem polskości i miłości do Ojczyzny.

Dzięki wrocławskiej tradycji – jedynej takiej w Polsce od 2004 r. – testament naszych przodków zrzeszonych w Związku Polaków w Niemczech możemy przypominać, kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom Polaków.

www.rodzinarodla.pl

2016-04-06 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję