Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa-Kiedrzyn

Szczęście wypływające z wiary

Wyjątkowy przebieg miała Niedziela Palmowa w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie. Dzięki otwartości jej obecnego proboszcza ks. kan. Sławomira Wojtyska działająca tu nieprzerwanie od 28 lat wspólnota neokatechumenalna mogła przeżyć wyjątkowe chwile – publiczne Wyznanie wiary

Niedziela częstochowska 15/2016, str. 5

[ TEMATY ]

neokatechumenat

Edyta Hartman

Przyjęcie Wyznania wiary

Przyjęcie Wyznania wiary

Co ciekawe, wspólnota, która zainicjowała swą działalność w Kiedrzynie, w parafii pw. Andrzeja Boboli, była pierwszą grupą Drogi Neokatechumenalnej w archidiecezji częstochowskiej, jeszcze przed podziałem. – Chyba Pan Bóg tak chciał – mówi ks. prał. Zdzisław Hatlapa, inicjator i opiekun grupy od 1987 r., były proboszcz macierzystej kiedrzyńskiej parafii pw. św. Andrzeja Boboli i emerytowany parafii pw. św. Brata Alberta. – Wtedy była budowa kościoła tutaj, przy ul. Narcyzowej, ciężko było, jak to w tamtych czasach, można też było zwątpić w tę budowę, na tym wówczas odludziu, w polach. Poszukiwałem więc w jakiś sposób głębszego sensu dalszej działalności. Dzięki pośrednictwu o. Adama Piecucha z Jasnej Góry odkryłem go właśnie w neokatechumenacie. Tak naprawdę u początku stały dwie wspólnoty. Każda liczyła ok. 40 osób. Z biegiem lat niektórzy się wykruszyli, bo nie przeszli wymagającego programu formacji, lub odeszli do Pana – mówi Ksiądz Prałat. – Ja dzięki Bogu jeszcze istnieję. 28 lat oni męczyli się ze mną, a ja z nimi – dodaje z typowym dla siebie uśmiechem i zaznacza: – Neokatechumenat jest nadzieją Kościoła XXI wieku!

Grupa dzisiaj

Na spotkania obecnie uczęszcza blisko 30 osób, głównie spoza parafii, choć – jak podkreśla ich duszpasterz ks. Zdzisław – są z nią bardzo związani i zaprzyjaźnieni. Spotkania, zgodnie z programem realizowanym przez Drogę Neokatechumenalną, mają miejsce raz w tygodniu – w sobotę wieczorem. Jest Liturgia Słowa Bożego, jest Eucharystia, a samo przygotowanie do nich następuje zawsze w domu. Oprócz tego co miesiąc, czasami dwa, odbywa się liturgia pokutna. I tak nieprzerwanie od 28 lat.

Reklama

Droga Neokatechumenalna jest natchniona przez Ducha Świętego, a przede wszystkim przez Maryję, która powiedziała do twórcy neokatechumentu Kiko Argüello: „Twórzcie małe wspólnoty na wzór Rodziny z Nazaretu, które będą żyły w pokorze, prostocie i uwielbieniu, gdzie drugi jest Chrystusem”. Wzorowana na starożytnej instytucji katechumenatu w Kościele pierwotnym, prowadzi przez wiele etapów, z których jednym jest tzw. redditio. W obrzędach Redditio Symboli neokatechumeni „zwracają” niejako Kościołowi otrzymany wcześniej symbol wiary, wzbogacony o ich osobiste doświadczenie. I to stało się właśnie udziałem wspólnoty w kiedrzyńskiej parafii. Lecz nim to nastąpiło, Wyznanie wiary poprzedziły publiczne świadectwa w czasie Nieszporów w dniach 1, 14, 16 i 17 marca. Grupę w tych działaniach wspierali, idący pół kroku przed nimi, katechiści w osobach: o. Grzegorza Radomiaka, jezuity, Jerzego i Magdaleny Kiełków, Barbary Opalskiej oraz Katarzyny Kulisiewicz.

Czas podziękowań

Podczas Eucharystii celebrans – ks. kan. Sławomir Wojtysek złożył podziękowania ks. prał. Zdzisławowi Hatlapie, inicjatorowi dzieła neokatechumenatu w parafii, następnie samej grupie. – Przyjęcie od Was Wyznania wiary (notabene z gałązkami palm, przywiezionymi na tę okoliczność specjalnie z Rzymu) to dla mnie wielki dar. To dobrze, że są osoby, które chcą żyć Chrystusem i Ewangelią w dzisiejszym świecie – podkreślił.

Warto na koniec zaprosić chętnych do nawiedzenia parafii pw. św. Brata Alberta w Częstochowie-Kiedrzynie 10 kwietnia br. Będzie ona gościła na Mszach św. (godz. 8, 9.30 i 11. 30) figurę Matki Bożej z fatimskiej Kaplicy Objawień. Figura została poświęcona w Fatimie 2 kwietnia br. Jako wotum dziękczynne za pontyfikat św. Jana Pawła II będzie ona ofiarowana parafii pw. św. Józefa Robotnika w rosyjskim Surgucie.

2016-04-07 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga Neokatechumenalna

Niedziela podlaska 2/2020, str. IV

[ TEMATY ]

wspólnota

Droga Neokatechumenalna

neokatechumenat

Sokołów Podlaski

Archiwum wspólnoty neokatechumenalnej w Sokołowie Podlaskim

Uroczysta Liturgia Paschalna wspólnot neokatechumenalnych w Sokołowie Podlaskim

Uroczysta Liturgia Paschalna wspólnot neokatechumenalnych w Sokołowie Podlaskim

Do wspólnot neokatechumenalnych przychodzą często ludzie, którzy zobaczyli, że ich wiara jest niedojrzała i niekonsekwentna. Wstąpienie na drogę prowadzi do wzrostu w wierze i ożywienia relacji z Bogiem i człowiekiem. Przykładem jest małżeństwo Agaty i Marcina z neokatechumenatu w Sokołowie Podlaskim.

W Kościele katolickim pośród wielu wspólnot i ruchów, swoje miejsce ma Droga Neokatechumemalna.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Ostrawie - Świątek w półfinale

2021-09-24 18:21

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

flickr.com

Najwyżej rozstawiona Iga Świątek pokonała w ćwierćfinale grającą z "siódemką" Jelenę Rybakiną z Kazachstanu 7:6 (7-5), 6:2 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA w Ostrawie (pula nagród 565 530 dol.). O finał powalczy z Greczynką Marią Sakkari.

20-letnia Polka zajmuje szóste miejsce w światowym rankingu, a dwa lata starsza urodzona w Moskwie Rybakina jest 16. Był to ich pierwszy pojedynek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję