Reklama

Niedziela Kielecka

Inicjatywy ze Skalbmierza

W rocznicę 1050-lecia chrztu Polski

Poświęcenie obelisku upamiętniającego jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, nabożeństwa przypominające tę rocznicę i postaci świętych, których wydał Kościół polski, zachęta do refleksji nad sakramentem chrztu i historycznym dziedzictwem, który symbolizuje kościelna chrzcielnica – tak m.in. parafia św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu odpowiada na wyzwania Roku Jubileuszowego

Niedziela kielecka 15/2016, str. 3

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

TD

Chrzcielnica w Skalbmierzu

Chrzcielnica
w Skalbmierzu

Wdzięczni za łaskę wiary w 1050. rocznicę Chrztu Polski – parafianie ze Skalbmierza”. Taki napis znalazł się na kamieniu – obelisku, który został poświęcony 28 lutego 2015 r., na zakończenie Drogi Krzyżowej ulicami Skalbmierza. Autorka rozważań – polonistka Krystyna Skorus przypomniała w nich postaci świętych i błogosławionych wyrosłych na polskiej ziemi w efekcie chrztu Mieszka I i jego dworu, od św. Wojciecha, św. Stanisław BiM czy św. Królowej Jadwigi. Mówi ks. kan. Marian Fatyga, proboszcz w Skalbmierzu: – Pamiętając ważne dla Polski wydarzenia z 966 r., wyrażamy wdzięczność za historyczny chrzest ojczyzny, przez który postawiony został na naszej ziemi krzyż – znak zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Mieszko I stojąc przy chrzcielnicy, usłyszał ważne pytania: najpierw zapytano go o to, czy wyrzeka się szatana i jego próżnej chwały. Następnie, czy wierzy w Boga Ojca Wszechmogącego, w Jego Jedynego Syna – Jezusa Chrystusa, wcielonego, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, w Ducha Świętego, w święty, katolicki i apostolski Kościół, w społeczność świętych i w zmartwychwstanie ciała. Na wszystkie te pytania Mieszko odpowiedział: „Wierzę!”. To samo wyznanie wiary powtarzamy i my 1050 lat później.

Przy skalbmierskiej chrzcielnicy

Chrzcielnice są świadectwem kilkusetletnich wydarzeń chrzcielnych w naszych kościołach, warto sięgnąć do kronik i akt parafialnych, aby poznawać dzieje wspólnoty przez historię chrzczonych tutaj ludzi, tym bardziej w przededniu najważniejszych wydarzeń upamiętniających 1050. rocznicę Chrztu Polski. Chrzcielnica jest miejscem świętym w kościele, najświętszym po ołtarzu i tabernakulum. – Chrzcielnica powinna być stała, pozostawać w optycznej więzi z wiernymi. Nie powinna znajdować się w prezbiterium, by zgodnie z Rytuałem mogła odbyć się procesja od chrzcielnicy do ołtarza – wyjaśnia ks. Fatyga. Chrzcielnica z kościoła w Skalbmierzu mieści się po lewej stronie ołtarza bocznego we wschodniej ścianie nawy północnej. Jest to ołtarz z obrazem św. Józefa na zasuwie i z obrazem św. Antoniego powyżej oraz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej pod zasuwą. W historycznych tekstach opartych na zapiskach wizytatorów skalbmierskiej świątyni z 1610, 1617 i 1785 r. pojawiają się pierwsze informacje na temat nieistniejącej już dzisiaj, historycznej chrzcielnicy. Z opisu wizytacyjnego z 1610 r. wynika, że stała ona na środku kościoła, a w niej umieszczone było naczynie ołowiane z wodą chrzcielną oraz dwa miedziane naczynia. Obecna chrzcielnica jest XVIII-wieczna, barokowa. Składa się z misy chrzcielnej ustawionej na profilowanym trzonie i trzech schodach o półkolistym kształcie. Czasza przykryta jest drewnianą pokrywą. Pokrywa ma kształt stożka. U dołu zdobi go szeroka listwa z rzeźbionym ornamentem. Na pokrywie znajduje się figura św. Jana Chrzciciela odzianego w płaszcz ze skóry, trzymającego krzyż z proporcem. U nóg świętego leży baranek. 15 stycznia 2010 r. chrzcielnica odzyskała dawny blask, po gruntownej renowacji. Warto dodać, że wśród wielu znanych osób pochodzących ze Skalbmierza, w tym kościele został ochrzczony Stanisław ze Skalbmierza – pierwszy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Odnowili przyrzeczenia chrzcielne

Reklama

Okazją ku temu stała się licząca 25 km Nocna Droga Krzyżowa z 18 na 19 marca, wzdłuż Małopolskiego Szlaku św. Jakuba, z udziałem ponad 400 osób. Pątnicy przeszli z Czarnocina przez Kobylniki, Skalbmierz, Tępoczów-Rędziny i Niezwojowice. Punktem docelowym był kościół św. Jakuba w Pałecznicy.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wierni ze Skalbmierza, liczne grupy m.in. z Kazimierzy Wielkiej, z Pałecznicy (w tym ze Stowarzyszenia św. Jakuba), Miechowa oraz mniejsze grupki z Kielc, Krakowa, Buska-Zdroju, Pińczowa, Krosna, Jasła. Rozpoczęto w piątek 18 marca o godz. 19 – Koronką do Miłosierdzia Bożego w kościele w Czarnocinie, a o północy była sprawowana Msza św. koncelebrowana w kolegiacie w Skalbmierzu. Właśnie tam miało miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i wspomnienie 1050-lecia Chrztu Polski. Poszczególne stacje Drogi Krzyżowej były rozlokowane wzdłuż przydrożnych krzyży i kapliczek, przy których zapalono znicze. Rozważania prowadzili pątnicy w oparciu o 14 uczynków miłosierdzia do duszy i do ciała. W gospodarstwie agroturystycznym w Niezwojowicach zatrzymano się przy makiecie Panoramy Racławickiej.

Organizatorami nabożeństwa byli: parafia św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, Urząd Gminy w Pałecznicy, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej, parafia Wniebowzięcia NMP w Czarnocinie. – To trzecia tego typu nocna Droga Krzyżowa zorganizowana w obrębie Małopolskiego Szlaku św. Jakuba – dopowiada ks. Fatyga, inicjator przedsięwzięcia. Punktem docelowym poprzednich były sanktuaria w Zielenicach i Pałecznicy. – Jubileusz Cchrztu Polski to wyzwanie i obowiązek duszpasterski na ten rok, zamierzamy wracać do tego historycznego i religijnego faktu przy wielu okazjach – mówi ks. Marian Fatyga.

2016-04-07 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs „Chrzest 966”

Niedziela toruńska 1/2017, str. 3

[ TEMATY ]

konkurs

Chrzest Polski

Karolina Pachnowska

Ks. prof. Dariusz Kotecki i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 35 Ewa Lerman wręczają nagrodę w kategorii 10-13 lat Markowi Rauchfleiszowi z Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu

Ks. prof. Dariusz Kotecki i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 35 Ewa
Lerman wręczają nagrodę w kategorii 10-13 lat Markowi Rauchfleiszowi
z Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu

W Szkole Podstawowej nr 35 w Toruniu 7 grudnia ub.r. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie „Chrzest 966” zorganizowanym przez nauczycieli religii i historii SP nr 35 w Toruniu. Zadaniem uczestników było wykonanie kompozycji literniczej ukazującej w oryginalny sposób hasło: „Chrzest 966”. Organizatorzy pragnęli uczcić ważne dla Polaków wydarzenie, jakim jest chrzest Polski, a także zachęcić uczniów i nauczycieli do aktywnego włączenia się w obchody rocznicy.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję