Reklama

Niedziela Lubelska

Twórcze oczekiwanie

Niedziela lubelska 15/2016, str. 1

[ TEMATY ]

uniwersytet

Paweł Wysoki

KUL jest jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej

KUL jest jednym z najważniejszych
ośrodków myśli katolickiej

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią Lublina i jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r. z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego, który został pierwszym rektorem. Od początków istnienia zadaniem uczelni jest służba Bogu i Ojczyźnie – „Deo et Patriae”.

Reklama

W ciągu prawie 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, który wpływał na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i za granicą. Dziś jest uczelnią otwartą na cywilizacyjne i naukowe wyzwania współczesności. Obok teologii, filozofii, nauk społecznych, prawnych i humanistycznych rozwijane są nauki matematyczne i przyrodnicze, by przygotować studentów do pełnej i odpowiedzialnej pracy dla dobra ojczyzny i Kościoła.

W związku ze zbliżającym się 100-leciem istnienia i działalności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, rektor tej uczelni wystosował specjalny apel do społeczności akademickiej, absolwentów i przyjaciół KUL o włączenie się w tworzenie cyfrowego zbioru fotografii dokumentujących życie i historię uniwersytetu. Ks. prof. Antoni Dębiński przypomina, że zbliżająca się setna rocznica istnienia KUL jest okazją do stworzenia dzieła pt. „Encyklopedia 100-lecia KUL”. „Będzie to dwutomowe, bogato ilustrowane dzieło, przedstawiające dorobek dydaktyczno-naukowy i kulturowy naszej Alma Mater oraz dokumentujące wkład środowiska naszej uczelni w życie społeczno-polityczne i religijne Lubelszczyzny, całego kraju oraz społeczności międzynarodowej” – napisał Ksiądz Rektor. Przygotowywaniem encyklopedii zajmuje się specjalnie powołany komitet redakcyjny pod przewodnictwem rektora KUL. „Mamy nadzieję, że będzie nie tylko merytorycznym opisem osób i faktów związanych z uniwersytetem, ale także interesującym fotograficznym obrazem wydarzeń z życia akademickiego” – napisał ks. prof. Dębiński.

Realizacja wydania bogato ilustrowanego dzieła wymaga pozyskania różnorodnej i ciekawej dokumentacji fotograficznej. Dlatego rektor zwraca się do społeczności akademickiej, absolwentów i przyjaciół KUL z gorącą prośbą o włączenie się w proces tworzenia cyfrowego zbioru fotografii dokumentujących dzieje uczelni. „Wszystkich, którzy chcieliby udostępnić prywatne pamiątki: fotografie, ilustracje czy slajdy przedstawiające osoby, obiekty i zdarzenia związane z historią KUL, prosimy o kontakt z archiwum uniwersyteckim, e-mail: archiwum@kul.pl ” – apeluje Ksiądz Rektor. Władze uczelni mają nadzieje, że dzięki pomocy wielu życzliwych osób dotychczasowe zbiory archiwalne KUL zostaną wzbogacone o dodatkowe źródła, które będą mogły być wykorzystane do przygotowań jubileuszowych.

2016-04-07 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bez filologii klasycznej nie ma Uniwersytetu

Niedziela wrocławska 42/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

wywiad

uniwersytet

Archiwum UWr.

Prof. Adam Jezierski – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego

Prof. Adam Jezierski – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego

Ponieważ jestem chemikiem, będę szczególnie wspierał humanistów – mówi w rozmowie z Krzysztofem Kunertem nowy rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adam Jezierski

KRZYSZTOF KUNERT: – Uniwersytet Wrocławski gotowy na przyjęcie studentów?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję