Reklama

Niedziela Legnicka

Na kolanach przed obliczem Maryi

Niedziela legnicka 15/2016, str. 1

[ TEMATY ]

maturzyści

Paweł Zadrożny

Maturzyści z naszej diecezji licznie przybyli na Jasną Górę

Maturzyści z naszej diecezji
licznie przybyli na Jasną Górę

Zamiast świętować pierwszy dzień wiosny w szkole, maturzyści z diecezji legnickiej tradycyjnie pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze. Tegoroczna pielgrzymka odbyta 21 marca była szczególna, bo przypadała w Wielkim Tygodniu, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, w roku 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz przygotowywała do zbliżających się za kilka miesięcy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

W tym roku do Częstochowy przyjechało prawie 2400 uczniów z 51 szkół ponadgimnazjalnych z całej diecezji, którzy w maju przystąpią do egzaminu dojrzałości. Młodym ludziom towarzyszyło 180 nauczycieli i katechetów, obecni byli również dyrektorzy szkół oraz 60 księży.

Reklama

Pielgrzymka rozpoczęła się w bazylice, gdzie maturzyści mieli możliwość wspólnego włączenia się w śpiew razem z zespołem „Semen” z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej oraz wysłuchania konferencji pod tytułem „Dotknij Miłosierdzia”. Prelekcję wygłosił ks. Krzysztof Dukielski z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Warszawie. Ks. Krzysztof podzielił się z zebranymi swoim doświadczeniem wiary oraz zaprosił wszystkich do wzięcia udziału w wielkim wydarzeniu, jakim będą niewątpliwie Światowe Dni Młodzieży w lipcu w Krakowie.

W samo południe wszyscy uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się w Kaplicy Cudownego Obrazu, aby wziąć udział w Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Mendyk. – Po co tutaj przybywamy? Chcemy zawierzyć Maryi nie tylko czas egzaminów, ale także powierzyć całą swoją teraźniejszość i przyszłość, wszystkie życiowe egzaminy, których przecież będzie tak dużo – mówił Ksiądz Biskup. – A wszystko po to, żeby mądrze wybierać i pięknie żyć. Włączamy się w tę świętą tradycję Polaków, którzy w ważnych momentach swojego życia powierzają Matce Najświętszej, Jasnogórskiej Królowej, swoje życie i swoją przyszłość. Nawiązując do hasła pielgrzymki maturzystów, bp Mendyk przypomniał uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała. Podkreślił przy tym: – Trzeba nam stale uczyć się gestów miłosierdzia od tych najprostszych, kiedy dajemy drugiemu człowiekowi doświadczenie miłości, życzliwości i szacunku, do tych trudniejszych, kiedy trzeba urazy chętnie darować, kiedy trzeba grzeszących upominać. Ksiądz Biskup skierował do młodzieży swoje życzenia: – Życzę wam, drodzy maturzyści, abyście poprzez piękne gesty miłosierdzia podejmowane w swoim życiu nie dla siebie, nie z wyrachowania, ale ze względu na Jezusa, napełniali dom waszych serc tą piękną wonią olejku. Miejcie w sobie dużo pokoju i radości. Niech to będzie radość, która popłynie ze świadomości, że cokolwiek czynię, czynię dla Niego. I nie jestem sam. Jest z nami Ten, który dla nas i z miłości do nas umarł i zmartwychwstał, i żyje. Bądźcie zatem apostołami miłosierdzia!

Na zakończenie Mszy św. maturzyści zawierzyli Najświętszej Maryi Pannie swoje marzenia, dążenia i przyszłość, aby mogli dokonywać mądrych wyborów życiowych i dobrze rozeznawać swoje powołanie. Dla wielu uczestników pielgrzymki była to pierwsza wizyta na Jasnej Górze. Maturzyści mieli więc okazję zwiedzić Skarbiec, Arsenał, Salę Rycerską, muzeum i inne zabytki znajdujące się na terenie częstochowskiego klasztoru.

Pielgrzymka zakończyła się wspólnie odprawioną Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich.

2016-04-07 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka maturzystów

Niedziela toruńska 41/2018, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymka

maturzyści

ks. Paweł Borowski

Młodzież diecezji toruńskiej w sali o. Kordeckiego na Jasnej Górze

Młodzież diecezji toruńskiej w sali o. Kordeckiego na Jasnej Górze

W waszych środowiskach i bez względu na to, gdzie znajdziecie się potem – bądźcie świadkami Jezusa Chrystusa – zachęcał bp Wiesław Śmigiel młodzież, zgromadzoną u stóp Matki Bożej Częstochowskiej

Diecezjalna pielgrzymka maturzystów diecezji toruńskiej na Jasną Górę miała miejsce 28 września i zgromadziła ponad 1300 uczestników. Wraz z młodymi przyjechali nauczyciele, katecheci, kapłani, rodzice, a także osoby, które zdawały egzamin dojrzałości w zeszłym roku, a tego dnia chciały za to podziękować. Bp Wiesław skierował do maturzystów mocne słowa zachęty: – Jesteście teraźniejszością i przyszłością Kościoła. Kościół jest piękny dzisiaj, a jeszcze piękniejszy będzie jutro, bo jest piękny mocą Ducha Świętego i ludźmi młodymi.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję