Reklama

Niedziela Legnicka

Nieszczyce

Premiera „Teatru na końcu świata”

Niedziela legnicka 15/2016, str. 3

[ TEMATY ]

spektakl

CHOK

Jedna ze scen przedstawienia „Czy to Mesjasz?”

Jedna ze scen przedstawienia „Czy to Mesjasz?”

Chrystus Zmartwychwstał. On jest kamieniem węgielnym. Już raz próbowano odrzucić Go i pokonać, ze strażą i opieczętowanym kamieniem grobowym. Ale kamień ten został odwalony. Chrystus zmartwychwstał!” – tymi słowami św. Jana Pawła II 20 marca przywitano wszystkich gości w „Teatrze na końcu świata” w Nieszczycach na premierze spektaklu „Czy to Mesjasz?”.

Aktorzy pokazali się w trzech bardzo ujmujących i życiowych scenach, z których dwie mówiły o młodzieży, życiu współczesnym i pułapkach, jakie czyhają na młodych ludzi w dzisiejszych czasach. Trzecia pokazała nam czasy, w których żył i nauczał Jezus.

Reklama

„List Joli” to historia dziewczynki, którą przedwczesna śmierć matki postawiła w konfrontacji z prawdziwym życiem, jego twardymi, surowymi zasadami, jakich życie nie szczędzi nikomu. Dotąd to matka chroniła dziewczynkę przed przykrymi sytuacjami, przed ojcem alkoholikiem. Jola miała komu się zwierzyć, komu poskarżyć, do kogo przytulić. Jola pisze list do nieżyjącej matki, bo wierzy w to, że mama ją słyszy, że tam, na górze, czuwa nad nią.

„Żebraczka” – przedstawia młodych ludzi i straszne pułapki, jakie czyhają na nich w dzisiejszych czasach. Używki, jakimi są narkotyki, niosą obietnice niewyobrażalnych przeżyć, raj na ziemi. Młodzież, gdy się już z nimi zetknie, to często staje się ich zakładnikami na zawsze. Niewielu osobom udaje się od nich uciec, większość poddaje się i wybiera śmierć. W tej odsłonie przykładem są dwie dziewczyny, z których jedna podchodzi poważnie do życia i tak myśli o przyszłości. Chce się uczyć, aby coś w swoim życiu zdobyć. Druga patrzy na świat poprzez nowoczesne stroje, wesołe życie i zabawę. Uważa, że tylko pieniądze dają szczęście. Nieważne jest to, w jaki sposób się je zdobywa.

„Czy to Mesjasz?” – przenosi widzów w czasy Jezusa. Rozpoczyna się chorobą i śmiercią Łazarza, a potem wskrzeszeniem przez Jezusa. Ten fakt pobudził wiarę w wielu ludziach, którzy byli świadkami cudu. Jednakże Żydzi trzymający władzę, w obawie o jej utratę, postanawiają uśmiercić Jezusa. Doprowadzają do śmierci Mesjasza. Ale Mesjasz okazuje się być prawdziwym Synem Boga – co udowadnia zmartwychwstaniem.

Reklama

Podczas premiery obecni byli m.in.: biskup senior Stefan Cichy, dziekan dekanatu ścinawskiego ks. Leszek Kowalski, proboszcz parafii Olszany ks. Daniel Biszczanik, starosta powiatu lubińskiego Adam Myrda, radni gminy Rudna: Joanna Bagińska i Robert Roskosz, dyrektor Chobieńskiego Ośrodka Kultury Katarzyna Przeworska, Krzysztof Jeleń z małżonką (autor wielu wierszy wykorzystywanych przez teatr,) sołtysi gminy Rudna: Jadwiga Wrębiak, Władysław Kiciński i Stanisław Biadala.

W przedstawieniu zagrali aktorzy. Młodzież reprezentowali: Sara Pinkowska, Natalia Kowynia, Mateusz Roskosz, Marcin Malinowski, Michał Kret, a dorosłych: Robert Roskosz, Łucja Peregrym, Dorota Zarzycka, Olga Bobek, Helena Kobylańska, Maria Noszczyk, Elżbieta Oleksiak, Tomasz Dorabiała, Kuba Dorabiała, Dorota Irzyk.

Dekoracje wykonała Dorota Zarzycka, scenariusz i reżyserię przygotowała Łucja Peregrym. Oprawę muzyczną zawdzięczamy Ewie Gudowskiej ze Scholą z Grębocic, a nagłośnienie Andrzejowi Woleńszczakowi i Jakubowi Próchnickiemu.

2016-04-07 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Urząd Miasta Warszawy nt. Golgoty Picnic: dotuje teatry, ale nie odpowiada za repertuar

[ TEMATY ]

sztuka

teatr

spektakl

Artur Stelmasiak

To dyrektorzy teatrów odpowiadają za dobór repertuaru kierowanych przez siebie instytucji. Nie jest to zadaniem m.st. Warszawy. Proszę zatem kontaktować się bezpośrednio z dyrektorami Teatru Studio oraz TR Warszawa. Zasady prowadzenia działalności kulturalnej w Polsce określa ustawa (poniżej link). W ten sposób Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika prasowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, odpowiedziała na pytanie KAI.

Katolicka Agencja Informacyjna skierowała pytanie do Rzecznika Prasowego UM, czemu bluźnierczy spektakl "Golgota Picnic", który obraża uczucia religijne większości społeczeństwa i łamie prawa ludzi wierzących, zostanie zagrany w placówkach, dotowanych przez budżet miasta i jakie jest stanowisko Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz w tej sprawie. KAI zapytała ponadto, czy gdyby w tych teatrach została wystawiona sztuka, która obraża wyznawców innych religii, Urząd też by nie ingerował, czy też Urząd nie ingeruje tylko wówczas, gdy sprawa dotyczy katolików?

CZYTAJ DALEJ

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję