Reklama

Aspekty

Kocham pielgrzymowanie światła w kościołach

Benefis i wystawa w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze – w ten sposób 31 marca Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży uhonorowało 60. urodziny lubuskiego fotografika Bogusława Świtały

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 15/2016, str. 1

[ TEMATY ]

wystawa

Piotr Jaskólski

Fotografia jest sztuką obrazową, której pędzlem jest światło – podkreśla Bogusław Świtała

Fotografia jest sztuką obrazową, której pędzlem jest światło – podkreśla Bogusław Świtała

Urodziłem się z aparatem fotograficznym – śmieje się Bogusław Świtała. – A tak naprawdę to kiedy miałem siedem lat, byłem pod wrażeniem mojego starszego brata, który robił odbitki w kuwetach. Zaraziłem się wtedy magią fotografii.

Każdy artysta ma swoje pole, na którym szuka inspiracji. Bogusława Świtałę interesuje architektura. – Szczególnie architektura stylu gotyckiego, romańskiego. W tym się specjalizuję. Żeby nie zwariować od tej cegły, zacząłem fotografować pejzaże. Również po to, żeby mieć siłę do tej cegły. Bo cegła jest niema, cegła jest statyczna, ale ją trzeba ożywić. Trzeba widzieć światło, trzeba widzieć załamania, kąty – opowiada.

Reklama

To nie sprzęt, ale wrażliwość jest kluczową sprawą. – Pierwsze moje wejście to zawsze ja i nic więcej. Potem wchodzę drugi raz, z zeszytem. Rozrysowuję sobie, kiedy, o której godzinie i jak się układa światło – tłumaczy artysta. – Kocham pielgrzymowanie światła w kościołach. To prawdziwa skarbnica kształtowania wrażliwości na obraz. Bo fotografia jest sztuką obrazową, której pędzlem jest światło. Nic więcej. Aparat jest tylko narzędziem do materializacji przemyśleń i notatek, i tego, co oko, dusza i serce zarejestrują.

Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli KSM i Akcji Katolickiej. – Od wielu lat jako KSM i AK współpracujemy z Bogusławem Świtałą przy dziełach wydawniczych, tu muszę podkreślić szczególnie zaangażowanie ks. Zbigniewa Kucharskiego. Te wydawnictwa zdobywały wiele nagród. To np. albumy obrazujące naszą diecezję (m.in. zielonogórska konkatedra, Paradyż, sanktuarium w Rokitnie, Wschowa) oraz różne miejsca w całym kraju. Dlatego z okazji 60. urodzin postanowiliśmy uhonorować p. Bogusława taką wystawą i jednocześnie benefisem – mówi Łukasz Brodzik z KSM.

W dorobku artystycznym Bogusława Świtały znajdują się m.in. takie albumy, jak: „Zamek Krzyżacki w Malborku”, „Wieliczka. Świątynia wiary i etosu prac”, „Przemyśl – historia wiary narodów i dzieje sztuki”, „Cystersi na Pomorzu Wschodnim”, „Oblicze mojej ziemi – impresje barwne przyrody lubuskiej” czy „Zielona Góra – obrazy miasta”. Fotografie artysty można było również podziwiać na łamach „Aspektów”.

2016-04-07 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawa "Pasterz" z osobistymi przedmiotami Karola Wojtyły

[ TEMATY ]

wystawa

Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie we współpracy z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotowało wystawę zatytułowaną „Pasterz”, na którą składają się przedmioty osobiste Karola Wojtyły pochodzące szczególnie z okresu biskupiego, arcybiskupiego i kardynalskiego, dary, które otrzymywał od wiernych w tych latach, a także przedmioty wpisujące się w okres pontyfikatu Papieża Polaka.

Wystawa, zlokalizowana jest w miejscu wyjątkowym – w domu, w którym najdłużej w Krakowie, w latach 1951-1967 mieszkał Karol Wojtyła. To właśnie tu powstawała książka „Miłość i odpowiedzialność”, tutaj też arcybiskup Wojtyła prowadził z młodymi dyskusje o wierze, filozofii, ale także sztuce i kulturze, które przez cały jego późniejszy pontyfikat i życie były mu niezwykle bliskie.

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję