Reklama

Polska

Abp Budzik: służba Ojczyźnie to nasz najświętszy obowiązek

Podczas uroczystej Eucharystii otwierającej w Lublinie obchody 96. rocznicy odzyskania niepodległości abp Stanisław Budzik podkreślił, że "służba Ojczyźnie to nasz najświętszy obowiązek".

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katarzyna Artymiak

- Gaude Mater Polonia - Raduj się Matko Polsko! W Święto Niepodległości zanoś przed ołtarze Króla i Pana zastępów, tego który ochraniał Twoje dzieci tarczą swej opieki, wdzięczną modlitwę i wołaj: "Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!" – mówił abp Stanisław Budzik podczas uroczystej Mszy św. w 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Błogosław dzieciom, aby dobrze wykorzystały piękny, ale trudny dar wolności. By służbę ojczyźnie uważały za swój najświętszy obowiązek - dodał.

Metropolita lubelski w homilii podkreślił, iż „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. – W tym roku kilka dni po święcie czekają nas wybory. Będziemy wybierać tych, którym zechcemy powierzać losy naszej „małej ojczyzny”. To one uczą nas jak żyć w tej wielkiej ojczyźnie, dlatego każdy z nas do tego zadania musi podejść odpowiedzialnie - dodał.

Reklama

Abp Budzik zaznaczył także, iż nie ma niczego złego w pragnieniu dojścia do władzy. To pragnienie zaszczepione jest w naturę człowieka, ale nie można zadowalać się samą realizacją tej ambicji. Władza ma służyć zmianie oblicza ziemi.

- Prawdziwa wielkość w świetle Ewangelii to bycie pierwszym dla innych. To oddanie talentów na służbę drugiego człowieka. Władza w duchu Ewangelii to służba dla człowieka i społeczeństwa - zaznaczył abp Budzik.

Metropolita wskazał, iż władzę i wyniesienie należy przeobrazić w służbę. - W czasach Jezusa służba kojarzyła się z potem i krwią. Pachniała ciężką niewolniczą pracą wykonywaną pod przymusem. Dziś jednak służba rozumiana jest zupełnie inaczej - dodał.

Reklama

Abp Budzik podkreślił, iż służbę zaliczyć dziś należy do postaw szlachetnych, pożądanych i podziwianych. – Im większą ponosisz odpowiedzialność, tym większe musisz mieć serce, tym bardziej szeroko otwarte ramiona. Tym większą gotowość poświęcenia się dla innych – podkreślił. Zaznaczył też, iż prawdziwa służba to zapomnienie o sobie, o swojej godności, prawach, przywilejach, pozycji społecznej.

- Kiedy człowiek sprawujący władze odda się całkowicie innym zrozumie, że będąc pierwszym stanie się ostatnim, najbardziej zapracowanym, umęczonym, wręcz wyzyskiwanym. Stanie się jednak sługą wszystkich - podkreślał metropolita lubelski. Wspomniał też osobę Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który uczył wiernych tej pięknej postawy służby.

Homilię abp Budzik zakończył słowami Jana Kochanowskiego: "a jeśli komu droga otwarta do nieba, to tym co służą ojczyźnie".

Po Mszy świętej odbył się uroczysty przemarsz na Plac Litewski, gdzie oddano cześć poległym w walkach za Ojczyznę.

2014-11-11 15:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc zapowiada powołanie rady programowej „Gościa Niedzielnego”

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

gazeta

Bożena Sztajner/Niedziela

Powołanie rady programowej wydawanego w Katowicach ogólnopolskiego tygodnika „Gość Niedzielny” zapowiedział abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki wyraził nadzieję, że uwagi tego gremium uchronią pismo „przed jakąkolwiek formą ideologicznej lub politycznej prywatyzacji”.

Abp Skworc w udostępnionym KAI artykule, który ukaże się w pierwszym numerze tygodnika po zmianie redaktora naczelnego, wyraża wdzięczność i podziękowania ks. Markowi Gancarczykowi, który kierował tygodnikiem przez blisko 15 lat. Rekomendując nowego naczelnego ks. dr Adama Pawlaszczyka, metropolita katowicki zwraca uwagę na jego „umiejętność rozeznawania w świetle Chrystusowej Ewangelii spraw, którymi żyje współczesny człowiek, świat i Kościół”.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję