Reklama

Polska

Abp Budzik: służba Ojczyźnie to nasz najświętszy obowiązek

Podczas uroczystej Eucharystii otwierającej w Lublinie obchody 96. rocznicy odzyskania niepodległości abp Stanisław Budzik podkreślił, że "służba Ojczyźnie to nasz najświętszy obowiązek".

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katarzyna Artymiak

- Gaude Mater Polonia - Raduj się Matko Polsko! W Święto Niepodległości zanoś przed ołtarze Króla i Pana zastępów, tego który ochraniał Twoje dzieci tarczą swej opieki, wdzięczną modlitwę i wołaj: "Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!" – mówił abp Stanisław Budzik podczas uroczystej Mszy św. w 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - Błogosław dzieciom, aby dobrze wykorzystały piękny, ale trudny dar wolności. By służbę ojczyźnie uważały za swój najświętszy obowiązek - dodał.

Metropolita lubelski w homilii podkreślił, iż „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. – W tym roku kilka dni po święcie czekają nas wybory. Będziemy wybierać tych, którym zechcemy powierzać losy naszej „małej ojczyzny”. To one uczą nas jak żyć w tej wielkiej ojczyźnie, dlatego każdy z nas do tego zadania musi podejść odpowiedzialnie - dodał.

Reklama

Abp Budzik zaznaczył także, iż nie ma niczego złego w pragnieniu dojścia do władzy. To pragnienie zaszczepione jest w naturę człowieka, ale nie można zadowalać się samą realizacją tej ambicji. Władza ma służyć zmianie oblicza ziemi.

- Prawdziwa wielkość w świetle Ewangelii to bycie pierwszym dla innych. To oddanie talentów na służbę drugiego człowieka. Władza w duchu Ewangelii to służba dla człowieka i społeczeństwa - zaznaczył abp Budzik.

Metropolita wskazał, iż władzę i wyniesienie należy przeobrazić w służbę. - W czasach Jezusa służba kojarzyła się z potem i krwią. Pachniała ciężką niewolniczą pracą wykonywaną pod przymusem. Dziś jednak służba rozumiana jest zupełnie inaczej - dodał.

Reklama

Abp Budzik podkreślił, iż służbę zaliczyć dziś należy do postaw szlachetnych, pożądanych i podziwianych. – Im większą ponosisz odpowiedzialność, tym większe musisz mieć serce, tym bardziej szeroko otwarte ramiona. Tym większą gotowość poświęcenia się dla innych – podkreślił. Zaznaczył też, iż prawdziwa służba to zapomnienie o sobie, o swojej godności, prawach, przywilejach, pozycji społecznej.

- Kiedy człowiek sprawujący władze odda się całkowicie innym zrozumie, że będąc pierwszym stanie się ostatnim, najbardziej zapracowanym, umęczonym, wręcz wyzyskiwanym. Stanie się jednak sługą wszystkich - podkreślał metropolita lubelski. Wspomniał też osobę Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który uczył wiernych tej pięknej postawy służby.

Homilię abp Budzik zakończył słowami Jana Kochanowskiego: "a jeśli komu droga otwarta do nieba, to tym co służą ojczyźnie".

Po Mszy świętej odbył się uroczysty przemarsz na Plac Litewski, gdzie oddano cześć poległym w walkach za Ojczyznę.

2014-11-11 15:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc: Starajmy się, by zapisy o Bogu, małżeństwie, ochronie życia i rodzinie znalazły się w nowej konstytucji

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

www.wsieci.pl

„Stańmy na straży wspólnoty rodzinnej i starajmy się, by zapisy na ten temat znalazły się w nowej konstytucji”– apelował dziś w Chorzelowie abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św., podczas której odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin.

„Jako wierzący czujemy się zaproszeni do dyskusji o nowej konstytucji, aby w niej zostało zapisane – imię Boga i prawda o małżeństwie i rodzinie, jak w artykule 18 obecnej konstytucji, że „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.” Oby tak pozostało w nowej konstytucji i by te deklaracje stawały się rzeczywistością” – dodał abp Skworc.

CZYTAJ DALEJ

Nawracać się do Boga

2021-07-31 22:33

Fot. Grzegorz Kryszczuk

31 lipca wspólnota parafialna w kościele przy ul. Stysia przeżywała wyjątkowy odpust. Tego dnia Kościół wspomina założyciela zakonu jezuitów.

Tegoroczne uroczystości odbywały się w trwającym Roku Ignacjańskim, który przebiega pod hasłem "W Chrystusie ujrzeć wszystko na nowo".

CZYTAJ DALEJ

Zuzela: Msza św. w rodzinnej miejscowości kard. Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin

2021-08-01 14:41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Zuzela

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, przypadającej 3 sierpnia, w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli nad Bugiem, miejscu urodzin Prymasa Tysiąclecia, została odprawiona 1 sierpnia uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego, biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej.

Obecny kościół parafialny w Zuzeli był budowany za czasów dzieciństwa kardynała Wyszyńskiego. W świątyni stoi chrzcielnica przeniesiona ze starego kościoła, przy której przyszły Prymas Polski otrzymał chrzest.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję