Reklama

Niedziela Przemyska

Wdzięczni za dar Opatrzności

Jaka byłaby Polska, Europa i świat, gdyby jego nie było? Każdy, kto zetknął się z Janem Pawłem II, został obdarzony ciepłem Bożej miłości. Wierzymy, że św. Jan Paweł II wyprasza potrzebne łaski Kościołowi, narodowi polskiemu, każdemu z nas i całemu światu

Niedziela przemyska 23/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum rodzinne Agnieszki Czajki

Jan Paweł II w Przemyślu

Jan Paweł II w Przemyślu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdemu z nas pozostały niezatarte wspomnienia związane ze św. Janem Pawłem II, dlatego chętnie do nich powracamy. Chętnie powracamy do wspomnień z jego pielgrzymek do Polski, powracamy do jego słów skierowanych do nas, do głębokich przeżyć i wzruszeń, jakich doznawaliśmy 2 kwietnia 2005 r., kiedy to zebrani na Placu św. Piotra pielgrzymi, a wraz z nimi miliony osób na całym świecie o godz. 21.37 usłyszało słowa: „Drodzy bracia i siostry, papież Jan Paweł II wrócił do domu Ojca”. Wtedy nikt nie wstydził się łez. Dalsze słowa były już niepotrzebne. Wszyscy pamiętamy te emocje i wzruszenia po śmierci Jana Pawła II.

Polski kwiecień

Czy coś z tego czasu uniesienia pozostało do dziś? Cudowne było to, że tak wiele osób za sprawą Jana Pawła II mogło swoje życie zmienić, zobaczyć poza wartościami doczesnymi wartości duchowe. To prawda, że nie wszyscy się nawrócili, ale można zadać sobie pytanie, jaka byłaby Polska, Europa i świat, gdyby jego nie było. Wszyscy pamiętamy również wezwanie w dniu pogrzebu Jana Pawła II: „Święty natychmiast” , które, wydaje się, przyśpieszyło jego beatyfikacje i kanonizację. Tak więc data 27 kwietnia 2014 r. wpisała się na trwałe w naszą pamięć. Te dwie kwietniowe daty pozostaną zapewne wyznacznikami naszego postępowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Utrata najbliższych

O świętości Papieża Polaka byliśmy przekonani już za jego życia. Jego wielka miłość do ludzi, Kościoła i Chrystusa oraz miłość do Ojczyzny była drogą do kanonizacji. Był on jednym z nas, tak bardzo wpisanym w los Ojczyzny. Tak wiele jest miejsc w Polsce związanych z pamięcią Jana Pawła II, dlatego chciałabym wspomnieć chociaż o niektórych z nich. Wiadomo, że wszystko zaczęło się w Wadowicach. To tutaj 18 maja w 1920 r. urodził się mały Lolek wychowywany przez rodziców w atmosferze pobożności. W wieku dziewięciu lat stracił ukochaną matkę, a trzy lata później starszego brata Edmund, lekarza. Po śmierci matki i brata młodego Karola wychowywał ojciec, o którym później tak pisał: „Po śmierci matki i brata życie mojego ojca stało się nieustanną modlitwą. Zdarzało się, że budziłem się w nocy i zastawałem go na kolanach”. Zapisał również: „Moje lata dziecięce i chłopięce zostały naznaczone utratą osób najbliższych”. W 1940 r. musiał podjąć pracę fizyczną w kamieniołomie na Zakrzówku należącym do zakładów chemicznych Solvay. Uległ też ciężkiemu wypadkowi. W czasie okupacji został osierocony przez ojca.

Reklama

Wikary, nauczyciel, przyjaciel

Innym miejscem związanym z Janem Pawłem II była Niegowić, wieś k. Bochni, pierwsza jego parafia. Po latach tak ją wspomina: „Pamiętam, że w pewnym momencie, gdy przekraczałem granice parafii Niegowić, uklęknąłem i ucałowałem ziemię”. Młody wikariusz uczył religii nie tylko w Niegowici, ale i w pobliskich miejscowościach, do których chodził pieszo.

Należy też wspomnieć o rzekach Pomorza, na które razem ze studentami i przyjaciółmi młody nauczyciel Wojtyła wyruszał na trasy kajakowe. Nad wodą odprawiał Msze św., dyskutował i nauczał. Na ojczystej trasie Karola Wojtyły znalazła się też Rudawka Rymanowska. To tutaj Karol Wojtyła po zaprzyjaźnieniu się z Wandą Półtawską i całą jej rodziną – mężem, dziećmi i wnukami często przyjeżdżał. Wszyscy wspólnie wędrowali po okolicy, uczestnicząc w rekolekcjach na łonie przyrody. To w intencji dr Półtawskiej, lekarki, która jako doświadczalny królik przeżyła piekło pseudomedycznych zabiegów w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, chorej na nowotwór, prosił o modlitwę św. Ojca Pio. I choroba ustąpiła.

Pielgrzymie stacje Papieża

W czerwcu 1979 r. w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II w Warszawie wypowiedział znamienne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. Słowa te zmieniły historię. Kraków Karol Wojtyła określa trzema słowami: miasto mojego życia. To tutaj można wędrować śladami chłopca, który przybył z Wadowic na studia, robotnika z okresu niemieckiej okupacji, seminarzysty, wychowawcy młodzieży akademickiej i najmłodszego biskupa w dziejach Kościoła, nominowanego w wieku 38 lat. Ojczysta trasa Karola Wojtyły prowadzi nas również do Lublina na KUL. Tam studenci mówili o nim, że „był nauczycielem nienarzucającym swojego zdania, pełnym szacunku dla myśli drugiej osoby”. A kiedy w październiku 1978 r. ogłoszono wyniki konklawe, na budynku KUL pojawił się napis przygotowany prze studentów: „Nasz profesor papieżem”.

Reklama

Wędrując polskimi śladami Karola Wojtyły, nie można pominąć Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie bywał w ciągu całego życia, najpierw jako chłopiec, potem jako ksiądz, arcybiskup i papież. To tutaj odprawił w sierpniu w 2002 r. ostatnią Mszę św. na ojczystej ziemi. Powiedział wtedy: „Dobiega końca moje pielgrzymowanie do Polski. Cieszę się, że zakończenie wizyty dokonuje się właśnie w Kalwarii, u stóp Maryi. Raz jeszcze pragnę zawierzyć Jej opiece was tutaj zgromadzonych, Kościół w Polsce i wszystkich rodaków”.

Droga do świętości

Można więc powiedzieć, że droga Jana Pawła II do świętości wiodła przez Ojczyznę, z którą Papież był głęboko związany. W czasie pierwszej pielgrzymki do rodzinnego kraju w 1979 r. takimi słowami powitał tłum Polaków wyczekujących na niego: „Pozdrawiam was w imię Chrystusa, jak nauczyłem się pozdrawiać ludzi tutaj, w Polsce. W Polsce, w tej mojej ziemi ojczystej, w której stale tkwię głęboko wrośnięty korzeniami mojego życia, mojego serca, mojego powołania...”. A kiedy odjeżdżał do Rzymu w 1999 r., serdecznie dziękował Polakom za gościnę, mówiąc: „Ojczyzno moja ukochana, ziemio, ziemio umiłowana, bądź błogosławiona”. Trudno o piękniejszy wyraz miłości do Ojczyzny.

Opatrzność dała nam św. Jana Pawła II. Musimy powracać do jego nauczania i konfrontować je z życiem. Wierzymy, że św. Jan Paweł II wyprasza potrzebne łaski Kościołowi, narodowi polskiemu, każdemu z nas i całemu światu.

Reklama

* * *

„O jakże serdecznie pragnę, abyście się wzajemnie miłowali…”
Jan Paweł II, Przemyśl, 2 czerwca 1991 r.

Ojciec Święty przybył do Przemyśla 2 czerwca 1991 r. W katedrze obrządku łacińskiego Papież spotkał się z duchowieństwem i wiernymi, modlił się przy relikwiach bp. Józefa Sebastiana Pelczara, którego kilka godzin wcześniej beatyfikował w Rzeszowie.
Następnie przejechał do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (obecnej archikatedry greckokatolickiej) i spotkał się ze społecznością greckokatolicką, której przekazał obiekt na wieczyste władanie, jednocześnie podnosząc świątynię do godności katedry.
Jan Paweł II powiedział wówczas: „Niech tu, w tej diecezji, kształtuje się wzór współżycia i jedności w pluralizmie. Niech tu rośnie chrześcijańska cywilizacja miłości. Niech miłość, życzliwość i wzajemne zrozumienie okażą się silniejsze od wszelkich sztucznych podziałów i przeciwności. Te trudne sprawy składamy Bogu za wstawiennictwem bł. Józefa Sebastiana, syna i pasterza tego Kościoła, tej przemyskiej diecezji”

2016-06-01 14:21

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uzdrowiona przez św. Jana Pawła II od 2 maja w Polsce!

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

cuda

ARCHIWUM PRYWATNE

2 maja o godz. 16.45 na warszawskie lotnisko Okęcie przylatuje bohaterka książki Elżbiety Ruman "Uzdrowiona. Kostarykański cud Jana Pawła II". Jej wizyta w Polsce potrwa półtora miesiąca, do 17 czerwca. Floribeth odwiedzi m.in. Dom Jana Pawła II w Wadowicach, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu. Będzie gościem zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach.

Floribeth Moraz Diaz odwiedzi prawie 40 polskich miast i miasteczek. Choć pobyt w Ojczyźnie Jana Pawła II będzie intensywny, poza spotkaniami zaplanowano także czas na wypoczynek. Rodzina Diaz kilka dni spędzi m.in. w Krościenku, Zakopanem i Krynicy Morskiej. Po przylocie do Warszawy kostarykanka wraz ze swoją rodziną - mężem i dwoma synami, pojedzie do Wadowic.
Tam 4 maja, w bazylice podczas niedzielnych Mszy św. będzie mówić o swoim uzdrowieniu. O godz. 17.00 odwiedzi Dom Jana Pawła II.
W poniedziałek, 5 maja, rodzina Diaz pojedzie do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Następnego dnia w Krakowie o godz. 18.00 Floribeth odwiedzi Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się". Z kolei 7 maja o godz. 11.00 zaplanowano spotkanie z kard. Stanisławem Dziwiszem w krakowskiej kurii, a o godz. 18.00 "Uzdrowiona" spotka się z czytelnikami w księgarni Matras na Rynku Głównym.
Kolejne spotkania w sieci księgarń Matras zaplanowano na 10 maja w Częstochowie (godz. 13.30) i 16 maja w Warszawie (godz. 18.00, al. Solidarności 113)
Będąc na Jasnej Górze Floribeth weźmie także udział w IX Czuwaniu Rodziny Arnoldowej.
W kolejnych dniach, między 11 a 18 maja zaplanowano spotkania w mniejszych miejscowościach, m.in. w Stalowej Woli, Zamościu, Miejscu Pistowym, Krynicy Morskiej i Pienieżnie, gdzie w niedzielę, 18 maja, Moraz Diaz będzie uczestniczyć w uroczystości święceń kapłańskich. Kolejne miejscowości na planie podróży po Polsce to Ełk, Kleosin, Toruń, Rybnik i Bytom.
8 i 9 maja rodzina Diaz będzie wypoczywać w Krościenku, 14-16 maja w Krynicy Morskiej a od 27 maja w Zakopanem. Tam, 28 maja o godz. 18.00 Floribeth odwiedzi sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.
Od 29 maja rozpocznie podróż po Podkarpaciu, odwiedzając m.in. Mielec, Krosno, Husów, Kraczkowa, Łańcut, Sanok i Przeworsk. 7 czerwca odwiedzi Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu.
Następnie "Uzdrowiona" będzie się dzielić swoim świadectwem w Nysie, Nadolicach, Zawadzkiem, Dobrodzieniu, Żyrardowie i Niepokalanowie - tam, 13 czerwca, weźmie udział w spotkaniu z cyklu "Świadkowie wiary".
Od 14 do 17 czerwca będzie w Warszawie. Najpierw w par. Dobrego Pasterza, przy ul. Szczecińskiego 5, będzie uczestniczyła w Mszach św., a w niedzielę spotka się z mieszkańcami Stolicy w katedrze warszawsko-praskiej. W poniedziałek, 16 czerwca zaplanowano spotkanie z czytelnikami w księgarni "Matras" przy al. Solidarności.
17 czerwca rodzina Diaz zakończy swój pobyt w kraju św. Jana Pawła II.
Floribeth Moraz Diaz historię swojego uzdrowienia opowiedziała Elżbiecie Ruman w książce "Uzdrowiona. Kostarykański cud Jana Pawła II".
Prawniczka z Kostaryki, w kwietniu 2011 zaczęła się uskarżać na silny ból głowy. W tym samym miesiącu doznała intensywnego, krwotocznego udaru mózgu. Po natychmiastowym przewiezieniu do szpitala i intensywnym, trzygodzinnym zabiegu lekarze stwierdzili u niej nowotwór - tętniaka mózgu. Jednocześnie zakomunikowali Floribeth, że nowotwór usadowił się w bardzo wrażliwej części mózgu i nie sposób go usunąć.
W trakcie zabiegu obok łóżka Floribeth stał obrazek z podobizną Jana Pawła II. Lekarze poinformowali rodzinę, że Floribeth pozostał miesiąc życia i dalsza terapia nie ma sensu. Wówczas kostarykanka poprosiła męża i rodzinę, by zaczęli się modlić. Od Wielkiej Soboty mąż Edwin oraz reszta rodziny codziennie odmawiali różaniec przed dużym zdjęciem Jana Pawła II prosząc o jej uzdrowienie.
Wkrótce potem Floribeth wróciła do domu. Była już wówczas sparaliżowana. 1 maja 2011 obejrzała telewizyjną transmisję z beatyfikacji Jana Pawła II. Niedługo potem zasnęła, a gdy się obudziła, usłyszała głos: „Podnieś się. Nie lękaj się”. Ujrzała też ręce wysuwające się do niej z wiszącego na ścianie obrazu Jana Pawła II. Odpowiedziała: „Tak, Panie”. Stwierdziła natychmiast, że czuje się znacznie lepiej, a ból głowy już jej tak nie dokucza. Mogła nawet o własnych siłach wstać z łóżka.
Wkrótce Floribeth poddała się ponownym badaniom rezonansem magnetycznym. Po przejrzeniu wyników jeden z lekarzy długo nie mógł wydusić z siebie słowa. Wykazywały one całkowite wyleczenie z nowotworu. „Powiem panu, co jest nie tak. Ja wiem, że zostałam wyleczona za wstawiennictwem Jana Pawła II” – powiedziała Floribeth Diaz. Do całkowitego zdrowia Kostarykanka wróciła po siedmiu miesiącach, w listopadzie 2011, gdy poddano ją ostatnim badaniom.
O swoim uzdrowieniu Floribeth zaczęła oficjalnie mówić w lutym 2012 r. 5 lipca 2013 ukazał się dekret papieża Franciszka w sprawie uznania tego cudu.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Dobrej Rady

[ TEMATY ]

Matka Boża

pl.wikipedia.org

Matka Bożej Dobrej Rady. To tytuł nadany Najświętszej Maryi Pannie w celu podkreślenia Jej roli jako pośredniczki i wychowawczyni wypraszającej u Boga oświecenie w trudnych sytuacjach. Jej wspomnienie w kalendarzu katolickim przypada 26 kwietnia.

Podstawę kultu Matki Bożej Dobrej Rady stanowią teksty biblijne z ksiąg mądrościowych zastosowane do Najświętszej Maryi Panny, a także teologiczne uzasadnienia św. Augustyna, św. Anzelma z Canterbury i św. Bernarda z Clairvaux o Matce Bożej jako pośredniczce łask, zwłaszcza darów Ducha Świętego. Na początku naszego wieku papież Leon XIII włączył wezwanie „Matko Dobrej Rady” do Litanii Loretańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję