Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Pokora modlitwy człowieka wiary

O pokorze charakteryzującej modlitwę człowieka wiary mówił papież Franciszek 1 czerwca br. podczas audiencji generalnej. W swojej katechezie Ojciec Święty skomentował przypowieść o faryzeuszu i celniku (por. Łk 18, 9-14). Zauważył, że w swojej modlitwie faryzeusz pomija najważniejsze przykazanie: miłość Boga i bliźniego, i egocentrycznie lubuje się swoim przestrzeganiem przykazań. Wskazał, że nie wystarczy pytać siebie o to, jak wiele się modlimy, ale trzeba też zastanowić się nad naszym nastawieniem, ocenić myśli, uczucia i wykorzenić arogancję i obłudę. – Trzeba nauczyć się odnajdywania drogi do naszego serca, docenić wartość życia wewnętrznego i milczenia, bo tam Bóg nas spotyka i do nas mówi. Jedynie wychodząc z tego, możemy z kolei spotkać innych i rozmawiać z nimi – powiedział Papież.

Zaznaczył, że celnik staje w świątyni z sercem pokornym i skruszonym, a jego modlitwa ogranicza się do błagania o Boże Miłosierdzie. – Przypowieść naucza, że jesteśmy sprawiedliwymi lub grzesznikami nie z powodu naszej przynależności społecznej, ale ze względu na sposób, w jaki odnosimy się do Boga i braci – wskazał Franciszek. – Stając „z pustymi rękami”, z otwartym sercem i uznając siebie za grzesznika, celnik ukazuje nam wszystkim niezbędny warunek do otrzymania przebaczenia Pańskiego. W końcu właśnie on, tak pogardzany, staje się ikoną prawdziwego wierzącego – dodał Papież.

Reklama

RV

Kanonizacja

Papież Franciszek ogłosił świętymi o. Papczyńskiego i s. Hesselblad

Z udziałem tysięcy wiernych z całego świata podczas Mszy św. na Placu św. Piotra w niedzielę 5 czerwca br. papież Franciszek ogłosił świętymi o. Stanisława Papczyńskiego i s. Marię Elżbietę Hesselblad. W homilii Ojciec Święty zaznaczył, że kanonizowani „pozostawali ściśle zjednoczeni z męką Jezusa i w nich przejawiła się moc Jego zmartwychwstania”. Wraz z Ojcem Świętym Eucharystię koncelebrowali księża ze zgromadzenia marianów z całego świata, których założycielem był św. Stanisław Papczyński. Na frontonie Bazyliki św. Piotra umieszczono portrety nowych świętych.

W czasie procesji z darami ubrana w stroje ludowe wielodzietna rodzina z Podegrodzia w diecezji tarnowskiej – miejsca urodzin nowego świętego przyniosła do ołtarza dary ofiarne.

Reklama

W uroczystości wzięli udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Delegacja Konferencji Episkopatu Polski przebyła z przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim. Z Litwy przybył biskup wiłkowyski Rimantas Norvila.

Ogólnopolskie dziękczynienie za kanonizację o. Papczyńskiego odbędzie się w sanktuarium Matki Bożej w Licheniu 10 września br. o godz. 12.00. Uroczystościom będzie przewodniczył kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

KAI

W Roku Świętym Miłosierdzia

Papież głosił rekolekcje dla kapłanów

Ponad 6 tys. księży z całego świata w dniach 1-3 czerwca br. wzięło udział w Jubileuszu Kapłanów i Seminarzystów w Rzymie w ramach Roku świętego Miłosierdzia. Głównym punktem obchodów, oprócz przejścia przez Bramę Miłosierdzia, były 3 konferencje, które 2 czerwca wygłosił papież Franciszek w 3 bazylikach większych Rzymu. Oprócz nauk papieskich uczestnicy mogli wysłuchać katechez, które odbywały się w 8 grupach językowych, m.in. polskiej. Hasłem tego spotkania były słowa Papieża: „Na wzór Dobrego Pasterza kapłan jest człowiekiem miłosierdzia i współczucia, blisko swego ludu i sługą wszystkich”.

– Jedynym nadmiarem w obliczu nadmiernego miłosierdzia Boga jest nadmiar w jego przyjmowaniu i pragnieniu, aby przekazywać je innym – powiedział Franciszek w swym pierwszym rozważaniu, które wygłosił 2 czerwca w bazylice św. Jana na Lateranie. Papież wezwał kapłanów do „nawrócenia mentalności instytucjonalnej” i zachęcił do podążania drogą „prostoty ewangelicznej”, która pojmuje wszystko i dokonuje tego w kluczu miłosierdzia. W drugim przemówieniu, w Bazylice Matki Bożej Większej, Franciszek zwrócił uwagę na rzeczywistość uznania własnego grzechu, która otwiera serce na przyjęcie miłosierdzia Boga. Niemal wszyscy wielcy święci byli wielkimi grzesznikami lub, jak św. Teresa od Dzieciątka Jezus, zdawali sobie sprawę, że jedynie dzięki łasce Bożej nimi nie byli. Ojciec Święty przekonywał, że wśród tych, którzy działają na rzecz zwalczania uzależnień, zazwyczaj najlepiej pomagają ci, którzy sami zostali od nich ocaleni, a „najlepszym spowiednikiem jest zwykle ten, kto się lepiej spowiada”. W rozważaniu wygłoszonym w Bazylice św. Pawła za Murami Papież stwierdził m.in., że bycie miłosiernym to nie tylko jeden ze sposobów bycia, ale jedyny sposób bycia. – Nie ma innej możliwości bycia księdzem – powiedział i zachęcił duchownych, by w konfesjonale nie byli ciekawscy i nie patrzyli na penitentów jak sędziowie funkcjonariusze.

KAI

Szef FIFA u Papieża

Przywrócić porządek i uczciwość

Papież Franciszek zaapelował do przewodniczącego Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, aby przywrócił porządek i uczciwość. – Niech Pan oczyści drogi i przywróci sprawom właściwy im porządek i uczciwość – powiedział 1 czerwca br. podczas spotkania z Giannim Infantino w Watykanie. Ojciec Święty zaznaczył, że piłka nożna jest bronią w pozytywnym sensie tego słowa, przede wszystkim pełni funkcję wychowawczą i przyczynia się do społecznej integracji dzieci. Infantino zapewnił Papieża, że życzenie uczciwego i czystego postępowania jest także jego osobistą intencją.

Reklama

RV

Z Twittera papieża Franciszka

Uczeń Chrystusa, kiedy ma serce przejrzyste i jest pełen prostoty, wnosi Boże światło w miejsca, gdzie żyje i pracuje.

2016-06-08 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wacław

28 września obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Wacława - jednego z patronów katedry Wawelskiej. O tym szczególnym patronacie z prof. dr. hab. Jerzym Rajmanem, kierownikiem Katedry Historii Średniowiecznej Akademii Pedagogicznej w Krakowie, rozmawia Marcin Konik-Korn

CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel


Książę niebieski, święty Michale,
Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale;
W dzień sądu Boga na trybunale
Bądź mi patronem, święty Michale.

CZYTAJ DALEJ

Młoda Polska Husaria

2021-09-28 20:27

[ TEMATY ]

ślubowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie

Magdalena Lewandowska

28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, gdzie dziś odbyło się ślubowanie klas pierwszych – jednej o profilu mundurowym, drugiej o profilu ratowniczym. Na uroczystości obecny był m.in. abp Józef Kupny, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Marcin Werczyński, wychowawca i kierownik internatu KLO, przypomniał o sile i wyjątkowości polskiej husarii. I właśnie do nowych hufców husarskich przyrównał młodzież składającą ślubowanie: – Dzisiaj stanęliście po raz pierwszy w tej świątyni w nowych, czyściutkich mundurach. To wasze husarskie skrzydła, które mają wam przypominać, że jesteście dumą naszej ojczyzny, kwiatem naszego narodu, że jesteście tymi, którzy mają kształtować swoje serca, sumienia i umysły tak, aby Polska mogła cieszyć się lepszym jutrem. Bo to właśnie w waszych sercach jest zamknięta nasza nadzieja na lepsze jutro Polski i Kościoła!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję