Reklama

Miłosierdzie, Kościół, Maryja

W pamięci współbraci i osób, które miały okazję go poznać, zapisał się jako człowiek o wielkim sercu, niezwykłej charyzmie i głębokiej miłości do Matki Bożej, niestrudzony ewangelizator i patriota zatroskany o losy ojczyzny. To o. prof. Zachariasz Jabłoński OSPPE – wybitny mariolog, historyk, znawca tematyki pielgrzymowania na Jasną Górę, który zmarł w listopadzie ubiegłego roku. Jego osobie była dedykowana Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Miłosierdzie, Kościół, Maryja”, zorganizowana na Jasnej Górze 31 maja 2016 r. W tytule konferencji znalazły się również słowa: „W hołdzie o. prof. Zachariaszowi Jabłońskiemu, paulinowi, człowiekowi Kościoła, oddanemu Maryi”. Spotkanie było jednocześnie refleksją nad dorobkiem naukowym i duszpasterskim o. Zachariasza Jabłońskiego.

Inspirował słowem i działaniem

Sympozjum rozpoczęła Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wspominając w homilii śp. o. prof. Jabłońskiego, powiedział: – Maryjnej dojrzałości wiary uczył nas nie tylko przez refleksję naukową, ale całym sobą. Na wzór i św. Jana Pawła II, i prymasa Stefana Wyszyńskiego – sługi Bożego był zawsze twórczo niespokojny, czego dowodem są świadectwa, zarówno z lat wykładów i spotkań, o czym zaświadczam, w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, jak i w Instytucie Teologicznym UKSW w Radomiu czy tutaj, na Jasnej Górze. Zachęcał do maksymalnych wysiłków na drodze służby Bogu, ludziom i Polsce. Ostatnim jego akordem, w którym nie brał już osobistego udziału, był zamysł uwspółcześnienia zadań wypływających ze Ślubów Jasnogórskich poprzez tzw. Raport Jasnogórski.

Reklama

Tę charakterystykę uzupełnił o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów, który podkreślił: – Swoim słowem i działaniem nieustannie inspirował, prowokował i pobudzał do myślenia i działania. Zawsze odczuwał niedosyt i potrzebę dopowiedzenia. Pewnie i dzisiaj, w czasie tej naukowej sesji, padłyby te stwierdzenia, ale to prawo profesora, człowieka nauki zaangażowanego jednocześnie w duszpasterstwo. Taka bogata była natura o. Zachariasza, zawsze pełnego przy tym humoru i pogody ducha.

Twórczy i wymagający

Dla o. dr. Michała Legana OSPPE, dyrektora Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego i jednego z inicjatorów konferencji, o. Jabłoński to legendarna postać Jasnej Góry. Całym swoim życiem, duszpasterskim rozpędem, entuzjazmem, nowatorstwem intensywnie wpłynął na wiele pokoleń paulinów. – Jego obecność była wymagająca, twórcza, prowokująca do tego, żeby szukać zupełnie nowych dróg, nowych rozwiązań, dlatego właśnie próbujemy po jego śmierci nie tylko wspominać, ale jego dzieło kultywować i kontynuować.

O. Legan nawiązał także do skromności i pokory, z których znany był o. Zachariasz: – Ojciec Profesor Zachariasz ucieszył się z pewnością w domu Ojca Niebieskiego, że jasnogórska sesja naukowa, zorganizowana dla uczczenia jego życiowego dzieła, jest w istocie bardziej poświęcona jego największej miłości – Bogurodzicy Dziewicy, Matce Kościoła, niż odnosi się do jego własnej osoby.

Wykłady już w książce

Reklama

Jednym z prelegentów był bp prof. dr hab. Ignacy Dec, który wygłosił wykład: „Okrutna współczesność wobec nielogicznego miłosierdzia chrześcijan”.

Dzięki sprawności organizatorów konferencji, którymi byli: Katedra Eklezjologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Jasnogórski Instytut Maryjny przy wsparciu przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry, teksty wykładów przygotowanych na jasnogórskie sympozjum zostały już wydane drukiem. Autorem słowa wstępnego do książki jest o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu. Znajdziemy w niej teksty poświęcone o. prof. Jabłońskiemu przygotowane przez o. Pawła Przygodzkiego OSPPE oraz o. prof. Grzegorza Marię Bartosika OFMConv, a także analizę jego działalności publicystycznej, której dokonał ks. prof. Marian Włosiński.

Pozostałe teksty zamieszczone w starannie wydanej publikacji naukowej wpisują się w zasadniczą tematykę konferencji. Znajdziemy tu m.in. wykład o. prof. Bazylego Degórskiego OSPPE na temat „Maryja w kontakionie św. Romana Słodkopiewcy na ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni”. O. prof. Jan Mazur OSPPE analizuje temat: „Jasnogórska Pani: mit polityczny czy fundament CivitasPoloniae?”. Natomiast o. prof. Andrzej Napiórkowski OSPPE rozważa zagadnienie: „Czy Kościół może być niemaryjny?”.

Książkę, która powstała pod redakcją: o. prof. Andrzeja Napiórkowskiego, o. Michała Legana oraz Gabrieli Kuc-Stefaniuk, wydały Inicjatywa Ewangelizacyjna „Wejdźmy na Szczyt” i Wydawnictwo Ikona.

2016-06-08 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję