Reklama

Polska

Amen

Ponad 60 tys., a w szczytowym momencie nawet 80 tys. młodych ludzi uczestniczyło w dwudziestym – jubileuszowym Spotkaniu Młodych na Lednicy. W tym roku motywem przewodnim było słowo „Amen”, będące zwieńczeniem poprzednich spotkań: „W imię Ojca, Syna i Ducha Świętego”

Było to pierwsze spotkanie na Polach Lednickich po śmierci o. Jana Góry OP, twórcy i pomysłodawcy Lednicy. Spotkanie lednickie to także kolejny przystanek na drodze jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, 800-lecia Zakonu Dominikanów oraz przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Poprzez dekret prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka na czas Lednicy, Lednicy Malucha, Lednicy Seniora i Lednicy Motocyklisty Brama Ryba staje się Bramą Miłosierdzia, której przekroczenie daje możliwość uzyskania odpustu jubileuszowego.

Reklama

Młodych zgromadzonych na Polach Lednickich powitali następcy o. Jana – o. Wojciech Prus OP i o. Maciej Soszyński OP. Nawiązywali oni do postaci twórcy Lednicy.

– Moi kochani! Dziś chcemy z wielką radością wypowiedzieć Bogu nasze „Amen”! Bardzo serdecznie pragnę powitać każdą i każdego z was u źródeł chrzcielnych Polski – powiedział abp Wojciech Polak. Z kolei prymas Czech kard. Dominik Duka poprowadził obrzęd odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. W trakcie najważniejszego momentu spotkania – Eucharystii sprawowanej przez abp. Polaka i koncelebrowanej przez tysiące duszpasterzy przybyłych z młodzieżą – bp Edward Dajczak zachęcił młodych, by nie odkładali życia duchowego na później i zaczęli korzystać z Bożego Miłosierdzia. – Rok Święty Miłosierdzia. Tyle gadamy. A ty bądź miłosierny i idź z tym w dzień. Niech twój język nie krzywdzi, niech twoje ręce będą pomocne. Idź! Wystarczy! – zaapelował bp Dajczak. Poprosił także zebranych, by otworzyli egzemplarze Pisma Świętego, które otrzymali podczas spotkania, i wpisali na pierwszej stronie słowa: „Twój sługa/Twoja służebnica słucha”. Po Mszy św. odbyły się posłanie salezjańskich wolontariuszy misyjnych oraz procesja Zakonu Dominikanów, podczas której zakonnicy i zakonnice przekazali światło młodzieży zgromadzonej na całym polu. Swoje słowa do młodych skierował także papież Franciszek. Ostatnim akcentem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu – moment każdego spotkania lednickiego, ukochany przez o. Jana. Po niej młodzi przeszli przez Bramę Miłosierdzia, pod którą dominikanie sowicie kropili każdego wodą święconą.

Jako pamiątki spotkania młodzi otrzymali krzyżyk z napisem „Amen”, kieszonkowe wydanie Nowego Testamentu z dedykacją papieża Franciszka – było to ostatnie marzenie śp. o. Jana Góry, kapłani – wino oraz hostię, a siostry zakonne – butelkę na wodę święconą. Kolejna Lednica odbędzie się 3 czerwca 2017 r.

2016-06-08 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygotowania do ŚDM na śpiewająco

[ TEMATY ]

Lednica

Iwona Molak

W trzeci weekend czerwca w II Liceum Ogólnokształcącym i w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bolesławcu, odbyły się warsztaty muzyczne przygotowujące osoby z diecezji legnickiej do udziału w Światowych Dniach Młodzieży. Zadaniem grających i śpiewających będzie animowanie wspólnych spotkań i modlitw.

Do miasta zawitała młodzież m.in. z Legnicy, Zgorzelca i Gryfowa Śląskiego, która została przywitana w piątek przez bolesławieckich wolontariuszy. Już w dniu zapisów uzdolnieni młodzi ludzie zaczęli pracować nad programem przygotowanym przez prowadzących – p. Dorotę Pińczuk i ks. Michała Marszałka.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję