Reklama

Dialogi w katedrze

Równo trzy miesiące po ingresie do łódzkiej katedry abp Marek Jędraszewski zainaugurował „Dialogi w katedrze”, które od stycznia 2013 r. cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Odbywają się co miesiąc – oprócz lipca i sierpnia – i służą lepszej integracji Metropolity Łódzkiego z wiernymi. Wychodzi on naprzeciw ich oczekiwaniom w objaśnianiu Ewangelii i przybliżaniu nauki Kościoła do realiów współczesnego świata. Wierni szukają utwierdzenia w ewangelicznych wartościach, przełożenia ich na swoje, często bardzo skomplikowane, warunki życiowe i niełatwe wybory. Pytają, jak być dzisiaj świadkiem Chrystusa w pracy, podczas gdy dla wielu stała się ona bożkiem. Jak mówić o Bogu i Kościele, gdy wszyscy wokół są przeciwni? Czym są objawienia maryjne i dlaczego do nich dochodzi? – nie mogą tego pojąć. Stawiają pytania o miejsce Kościoła w przestrzeni publicznej, jak sobie radzić z napierającym z mediów modelem bezbożnej, niszczącej rodzinę kultury.

Reklama

Przez te spotkania abp Jędraszewski jest bliżej wiernych, buduje z nimi więź, poznaje ich problemy, spieszy z życiowymi drogowskazami, które mają swój fundament w Ewangelii. Każde ze spotkań poświęca się innej tematyce. Wachlarz jest bogaty: od doktryny wiary, po miejsce katolika w życiu społecznym i jego rolę w rodzinie. Dotyczy też spraw bolesnych: nałogów, uzależnień, rozwodów, deptania ludzkiej godności, biedy, ludzi starych, macierzyństwa, ojcostwa, patriotyzmu i nauki społecznej Kościoła. Nie sposób wymienić wszystkich. Relacje z przebiegu spotkań można przeczytać na stronie internetowej archidiecezji lub obejrzeć na nagraniu wideo. Warto!

Pytania do Metropolity Łódzkiego wierni zadają poprzez internetowy formularz, wrzucają na kartkach do skrzynki lub też stawiają je bezpośrednio na spotkaniu. „Dialogi w katedrze” były inicjatywą na Rok Wiary i odpowiedzią na potrzeby nowej ewangelizacji. Widać, że są potrzebne i w Roku Świętym Miłosierdzia, a także w kolejnych latach, bo ludzie wciąż chcą wiedzieć, jak w dzisiejszym niełatwym świecie, z którego usuwa się Boga, iść przez życie z Chrystusem z podniesionym czołem i nie dać się złamać.

2016-06-08 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję